Connect with us

Aktuality

Kompostáreň už mala byť hotová, na jej mieste je však len kopa štrku. O eurofondy v Piešťanoch sa zaujíma polícia

Published

on

Podľa zmluvy o poskytnutí eurofondov   mala kompostáreň v Piešťanoch stáť do konca roka 2018. Aktuálny dodatok hovorí o marci 2019. Momentálne je na jej mieste, v severnej časti Piešťan v areáli bývalého Zväzarmu, len kopa štrku a zhodená časť múru. Mesto Piešťany ukončilo zmluvu s dodávateľom stavebných prác, firmou Euro-Štukonz, ešte v októbri minulého roka, predtým ako sa výstavba naplno rozbehla. Aktuálne sa eurofondovými projektami v Piešťanoch zaoberá polícia, pričom je podozrenie na spáchanie trestného činu.

Miesto kde má stáť kompostáreň.

Mesto Piešťany podpísalo s Ministerstvom životného prostredia SR v zastúpení Slovenskej agentúry životného prostredia zmluvu o poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov na vybudovanie kompostárne začiatkom roka 2017. Podpora projektu z fondov mala byť cez 1,62  milióna eur a spolufinancovanie Mestom Piešťany 85-tisíc eur.  Podľa informácií z daného obdobia mala byť kompostáreň dokončená v roku 2018.

Do kompostárne už boli zakúpené stroje a techniku za rádovo 600-tisíc eur, ktoré teraz stoja v areáli Služieb mesta Piešťany v „Kanade“. Stavebnú časť mala na základe výhry vo verejnom obstarávaní zrealizovať spoločnosť Euro-Štukonz, a.s. Zmluvu o dielo s ňou podpísal primátor Miloš Tamajka v marci minulého roka na sumu 927 717 eur. V októbri minulého roka taktiež bývalý primátor podpísal s dodávateľom dohodu o ukončení zmluvy.  Čo bolo dôvodom ukončenia spolupráce dohoda nedefinuje. Obsahuje však pasáž o tom, že účastníci dohody nemajú voči sebe žiadne práva ani povinnosť vecného či finančného charakteru. Poslancom MsZ, ktorí sa na dôvody pýtali v interpeláciach bolo oznámené, že  dôvodom bolo neplnenie postupu realizácie podľa harmonogramu prác zo strany zhotoviteľa.

 „Na kompostárni boli nejaké práce začaté. Stavali tam halu, ku ktorej si s mestom vymieňali názory ohľadom statického posudku. Viac konkrétností neviem. Boli tam začaté práce, ale pokiaľ viem a táto infomácia je jasná, že zmluva bola ukončená bez nejakého finančného vyrovnávania,“ povedal primátor Peter Jančovič. Podľa jeho vyjadrenia mala byť kompostáreň postavená do konca roka 2018. „Keďže tam došlo k tejto situácii, bola rozviazaná zmluva, vytvárali sa nové súťažné podklady pre verejné obstarávanie, tie sú teraz na kontrole ex-ante, kedy nadriadený orgán kontroluje  podklady. Popritom prišiel na mesto dodatok zmluvy ku nenávratnému finančnému príspevku, ktorý hovorí o tom, že sa ďalej môže tento projekt realizovať a pokiaľ som to správne pochopil ten dátum ukončenia stavby bude určený následne. Stále ideme v normálnom režime, akurát sa to pre spomenuté veci naťahuje, ale teraz je ten proces naštartovaný a ide sa v normálnych koľajách,“ povedal na margo situácie P. Jančovič.

Štvrtý dodatok k zmluve o poskytnutí NFP Mesto Piešťany zverejnilo 21. februára. Podľa neho platia pri predlžovaní doby realizácie hlavných aktivít viaceré pravidlá, pričom termín nesmie presiahnuť 31. december 2023. V prípade ak prijímateľ nepožiada o predĺženie doby realizácie pred jej uplynutím, výdavky ktoré realizoval v čase od uplynutia doby do schválenia žiadosti o predĺženie doby realizácie, sú neoprávnenými výdavkami. V aktuálne podpísanom dodatku je termín ukončenia doby realizácie hlavných aktivít marec 2019. Mesto Piešťany by tak už malo žiadať o ďalšie predĺženie, aby sa nedostalo do situácie, že mu nebudú niektoré výdavky riadiacim orgánom uznané.

Spoločnosť Euro – Štukonnz realizovala pre Mesto Piešťany aj výstavbu zberného dvora hneď vedľa kompostárne na Žilinskej. Ten je podľa primátora dokončený a rieši sa, kto ho bude prevádzkovať.

O čerpanie eurofondov sa zaujíma polícia

Podľa našich informácií sa o čerpanie eurofondov na zberný dvor a kompostáreň zaujíma polícia. Hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka priamo nepotvrdil ani nevyvrátil túto skutočnosť, avšak z jeho vyjadrenia vyplýva, že polícia v tejto veci koná. „Nakoľko sa jedná o trestnú vec, ktorá sa nachádza v prípravnom konaní, ktoré má zásadne neverejný charakter, nebudeme k uvedenej veci poskytovať žiadne bližšie informácie. Orgány činné v trestnom konaní postupujú neverejným spôsobom preto, aby náležite objasnili skutok a zistili jeho páchateľa či páchateľov,“ reagoval na otázku M. Slivka.

Areál zberného dvora obkolesuje plot s ostnatým drôtom.

Text a foto: -th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články