Connect with us

Aktuality

Kolotoč schvaľovania rozpočtu sa začal, zatiaľ to vyzerá až na ruské kolo

Published

on

Kým ostatné mestá už majú zväčša rozpočty na nasledujúci rok schválené, Piešťany až v pondelok 30. novembra popoludní zverejnili jeho prvú verziu – v pozvánke na zasadnutie Komisie pre stratégiu a rozvoj mesta. „Nedožila“ sa však ani nového rána, hneď na druhý deň ju radnica zo svojej stránky stiahla. Podľa kuloárnych informácií vraj vedenie opäť posunulo aj termíny zasadnutia komisií, ktoré majú návrh rozpočtu „preklepať“ ešte pred jeho schválením miestnym poslaneckým zborom.

Prvým návrhom rozpočtu sa plánovali zaoberať dnes, vo štvrtok 3. decembra, viaceré komisie, hoci pozvánku, no bez priložených materiálov sme našli iba na Komisiu pre stratégiu a rozvoj mesta. Podľa jej predsedu poslanca Petra Tremboša však bolo zasadnutie mestom ešte včera zrušené, hoci na stránke úradu o tom do dnes dopoludnia nebola zatiaľ žiadna zmienka. Pôvodne mala ale najskôr návrh tohto najdôležitejšieho dokumentu, od ktorého sa odvíja nielen chod úradu ale aj celého mesta, prerokovať pracovná komisia, zložená zo zástupcov radnice a poslancov, tá však absolvovala iba jedno vlažné prípravné zasadnutie – s bývalou prednostkou.

Skôr ako mesto mali hotové návrhy vlastných rozpočtov mestské príspevkové organizácie a v utorok 1. decembra prešli aj prvým „sitom“ na zasadnutí Komisie pre financie a podnikanie pri Mestskom zastupiteľstve. Jej popoludňajšie zasadnutie bolo pomerne búrlivé. Členovia na ňom prechádzali návrhy rozpočtov príspevkových organizácií Mestského kultúrneho strediska, Mestskej knižnice mesta Piešťany a Služieb mesta Piešťany s ich predkladateľkami – riaditeľkami a ekonómkami. Venovali sa každej, čo len trochu vyššej, či spornej položke v tabuľkách i komentároch.

IMG_8837Po prvý raz však o svojich návrhoch rozpočtov zástupcovia týchto mestským organizácií rokovali s novým prednostom úradu Eduardom Strapatým a ekonómom Stanislavom Mikušom až o deň neskôr v stredu 2. decembra. Keďže každoročne dostávajú na svoj chod príspevok od mesta vo výške približne polovice celkových plánovaných financií a sú teda napojené na mestský rozpočet, toto stretnutie opäť všetko zmenilo. Návrhy, ktoré predložili finančnej komisii, musia dve z organizácií – knižnica a služby mesta prerobiť. V tomto duchu informovali členov ďalšej komisie – pre kultúru a názvoslovie, ktorá ich prerokovanie mala v programe zasadnutia v stredu popoludní.

IMG_8838Komisia tak nakoniec schválila iba predložený návrh rozpočtu Mestského kultúrneho strediska, v ktorom bol príspevok mesta už znížený o sedem percent, čo predstavuje približne 21 tisíc eur. Hoci poslanci pôvodne schválili jeho desaťpercentné zníženie, aby predkladatelia dodržali podmienku zákona, podľa ktorej príspevková organizácia môže pokryť iba 50 percent svojich nákladov tržbami, návrh po rokovaní s kompetentnými upravili. Oba ďalšie rozpočty odporúčali členovia schváliť až po ich úprave súčasne s mestským rozpočtom.

Podľa harmonogramu zasadnutí mali všetky komisie svoje riadne stretnutia absolvovať do stredy 2. decembra, čo aj väčšina z nich urobila. Prerokovanie rozpočtov organizácií však mali vo svojom programe iba spomenuté dve. Mestský rozpočet mal byť prerokovaný na spoločnom stretnutí viacerých komisií dnes – vo štvrtok 3. decembra a ďalšie komisie sa k nemu mali vyjadriť tiež na spoločnom rokovaní v pondelok 7. decembra, pretože podľa rokovacieho poriadku majú zmeny rozpočtu prejsť všetkými komisiami pri MsZ.  Takúto informáciu dostali poslanci aj písomne od prednostu úradu, na stránke mesta ju ale budete hľadať márne.

Podľa posledných nepotvrdených informácií to vedenie zrejme nestihne a chce plánované stretnutie preložiť na stredu 9. decembra. Situácia tak začína pripomínať ruské kolo a stáva sa neprehľadnou nielen pre nezainteresovaných…

-ad-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články