Connect with us

Aktuality

Kolonádový most môžu rekonštruovať, namiesto žiadaných miliónov však dostalo mesto iba 150-tisíc

Published

on

Mestu Piešťany sa opakovane pokúša získať externé prostriedky na opravu Kolonádového mosta, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. V novembri minulého roka schválilo zastupiteľstvo na podnet radnice zapojenie sa do výzvy Ministerstva kultúry SR vrámci programu Obnovme si svoj dom s projektom „Most kolonádový – rekonštrukcia kolonádového mosta a sochy“, ktorý samospráva vyčíslila na sumu 1,8 milióna eur. Primátor Miloš Tamajka dnes na svojom FB profile informoval, že mestu bola v prvom kole na Kolonádový most schválená dotácia 150-tisíc eur.


Potreba rekonštrukcie mosta je dlhodobá záležitosť. Pred desiatimi rokmi samospráva pod vedením primátora Rema Cicutta plánovala obnovu exteriéru diela architekta Emila Belluša avšak ukázali sa aj problémy so statikou. „Najskôr sme plánovali len úpravu vonkajšieho vzhľadu mosta. Minuloročné vypustenie vodnej nádrže Sĺňava nám však umožnilo skontrolovať aj jeho nosnú časť. Pri kontrole pilierov statici zistili ich značné podmytie vodou,“ povedal Remo Ciccuto v roku 2008 pre portál www.cas.sk. Mesto následne uvoľnilo prostriedky na projektovú dokumentáciu. Vznikol tak projekt rekonštrukcie nosných prvkov, strechy, ale aj funkčného využitia a obnovy vzhľadu pamiatky. Náklady na realizáciu sú aktuálne vypočítané takmer na 2 milióny eur.

Mesto Piešťany malo snahu podať žiadosti o financie na rekonštrukciu z viacerých výziev v rokoch 2011-12, 20142015,  2017, keď sa sumy pohybovali od 1,3 mil. eur po 2,5 mil. eur avšak neboli úspešné. 

Samospráva investovala v roku 2013 88-tisíc eur do opravy prestrešenia Kolonádového mosta, rekonštrukcie elektrických rozvodov, výmeny svietidiel a maľovania stien a stropov. V roku 2014 sa na moste preinvestovalo 34500 eur na opravu strechy, kde   25-tisícmi  prispelo dotáciou Ministerstvo kultúry SR.

O čom je čiastočne podporený projekt?

Pri zdôvodnení potreby rekonštrukcie Kolonádového mosta Mesto Piešťany argumentovalo vetami: „Závery z poslednej diagnostiky Kolonádového mosta podrobne charakterizujú aktuálny stav mosta a navrhujú opatrenia na jeho zlepšenia. Na mostnej konštrukcii sú viaceré poruchy, ktoré rôznym spôsobom (z hľadiska závažnosti) ovplyvňujú bezpečnosť, spoľahlivosť a aj jeho vizuálna stránku. Okrem iného je to zhoršujúci sa stav nosnej konštrukcie, nefunkčnosť izolačnej schopnosti vozovky; strešná krytina nad promenádnou časťou je v dezolátnom stave; kryt pešej zóny je značne porušený dodatočnou montážou vstupných poklopov k cudzím zariadeniam a na celej nadstavbe je vidieť vplyv zanedbanej údržby.“

Zámerom projektu, na ktorý radnica dostala 150-tisíc namiesto požadovaných 1,8 milióna je nielen obnova mosta, ale i zriadenie galerijných priestorov na osvetové účely, a to v ľavom krídle mosta (z kúpeľnej strany) a informačno-prezentačných priestorov,
v jeho pravom krídle (z mestskej strany), vrátane pitného pavilónu. Predmetom projektu je aj rekonštrukcia priestorov predajní, likvidácia súčasného disproporčného stavu priestoru, obnova obvodového plášťa, výmena strešnej krytiny, výmena a výplň otvorových konštrukcií, nové technické a konštrukčné zabezpečenie miestností a interiérové vybavenie.

Projekt sa mal realizovať v troch častiach ako rekonštrukcia mostnej časti vrátane vstupných plôch, rekonštrukcia nadstavby – vrchnej časti mosta, strechy a komplexné riešenie obnovy interiéru.

Výsledkom by malo byť zriadenie Infocentra, ktorého predmetom majú byť informačno-prezentačné aktivity, ako napr. besedy, stretnutia s občanmi a návštevníkmi, predaj suvenírov a informačno-propagačných materiálov a taktiež zriadenie Galérie na pracovné workshopy, vernisáže, výstavy, umelecko-kultúrne projekty, a pod.

Čo konkrétne by sa malo za aktuálne schválených 150-tisíc eur primátor Miloš Tamajka ani radnica v tlačovej správe bližšie nešpecifikovali. Hovorkyňa iba informovala, že rezort kultúry zároveň oznámil, že v prípade úspor v rámci verejného obstarávania môže dôjsť v druhom kole rokovania komisie, ktorá prerozdeľovala prostriedky, k pozitívnemu prehodnoteniu výšky dotácie.

-th- Zdroj: www.piestany.sk Foto: -th-, -mp- Vizualizácia: Mesto Piešťany

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články