Knižku Ganéško ide na párty pokrstil vodou z Gangy indický veľvyslanec

Knižku Ganéško ide na párty pokrstil vodou z Gangy indický veľvyslanec

7. októbra 2016 Off Od PNky.sk

Piešťanské informačné centrum zažilo vo štvrtok 6. októbra naozaj mimoriadnu udalosť. Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva zastúpená Annou Galovičovou a Ivanom Malekom totiž pripravila krst knižky Ganéško ide na párty, ktorého sa zúčastnil aj indický veľvyslanec na Slovensku Shri Param Jit Mann. Okrem neho prijali pozvanie viacnásobný slovenský veľvyslanec Jozef Dravecký, riaditeľka základnej školy Matky Alexie v Bratislave Adriana Šišková a za Mesto Piešťany sa zúčastnil Martin Valo. Posedenie v príjemnej atmosfére moderoval Mário Nicolini, výkonný riaditeľ Fóra náboženstiev sveta. Podujatie zakončil slávnostný krst knižky vodou z priamo z Gangy.

IMG_9023_resize

„Anka aj Ivan sú naozaj dlhodobými priateľmi Indie. Keď som prišiel pred niekoľkými rokmi sem na Slovensko tak mi môj predchodca zastávajúci post veľvyslanca povedal o Spoločnosti Slovensko-indického priateľstva a o ich záslužnej práci. Keď som sa s nimi stretol, tak mi povedali, že sa stretávajú s deťmi a čítajú im rozprávky. Navrhol som im, že by im mohli čítať indické rozprávky, ktoré by deti nakreslili a spoločne by sme to mohli vydať ako knižku. Deti odviedli tú najťažšiu časť práce a ja som do knižky potom len nechal vytlačiť svoje meno. Celá knižka vznikla vďaka Anne Galovičovej a Ivanovi Malekovi,“ povedal s dávkou humoru indický veľvyslanec na Slovensku Shri Param Jit Mann.

IMG_9041_resize

Rozprávku o Ganéškovi synovi indického boha Šivu objavil v jednej indickej knižnici tajomník Spoločnosti Slovensko-indického priateľstva Ivan Malek. Mapa na zadnej strane mu pripomenula Slovensko a tak sa rozhodol, že publikáciu zakúpi a dovezie domov. Pri čítaní príbehu už preloženého do slovenčiny vznikla myšlienka, vydať publikáciu doplnenú o detské ilustrácie.

IMG_9076_resizeIMG_9078_resize

Okrem samotného krstu knihy sa mohli účastníci podujatia dozvedieť viac o ďalekej Indii priamo z úst veľvyslanca, ktorý prispôsobil svoje rozprávanie detskému publiku. V uvoľnenej atmosfére sa deti pýtali na to, či sú v Indii slony, krokodíly a pavúky, ale aj na to koľko má krajina obyvateľov a aká je veľká. Skupina žiakov zo Základnej školy Brezová tiež odohrala predstavenie na motívy knižky. Deti si mohli po slávnostnom krste odniesť domov publikáciu o Ganéškovi a pripravené bolo aj malé občerstvenie v podobe indických špecialít. IMG_9146_resizeIMG_9151_resize

„Musím dodať, že niekedy sa pomoc nemusí týkať len času, ale aj duchovnej podpory a porozumenia. Aj keď sme od 1985 roku vždy pozývali do Piešťan veľvyslancov najskôr z Československa a neskôr zo Slovenska, musím povedať, že Param Jit Mann nás dokáže najlepšie pochopiť a skutočne nám veľmi pomáha. Dúfam, že v poslednom roku, ktorý na Slovensku strávime stihneme zrealizovať ešte veľa krásnych projektov,“ povedala predsedníčka a zakladateľka Spoločnosti Slovensko-indického priateľstva Anna Galovičová.IMG_9073_resize

-lt-