Connect with us

Aktuality

Kniha o mestskom parku by mala pomôcť k jeho zachovaniu

Published

on

V pondelok 27. septembra sa v Piešťanskom informačnom centre uskutočnila prezentácia publikácie Mestský park v Piešťanoch – Podmienky základnej ochrany, ktorú napísala krajinná architektka Daniela Gažová so svojim kolektívom. Kniha vyšla v máji tohto roku. Textová časť je doplnená farebnými fotografiami zo súčasnosti i histórie piešťanského parku. Knihu vydala spoločnosť Logomotion s.r.o. v spolupráci s Balneologickým múzeom v Piešťanoch.

[singlepic id=4683 w=320 h=240 float=left]Autorka Doc. Ing. arch. Daniela Gažová, PhD., ktorá sa kvôli zahraničnej pracovnej ceste prezentácie publikácie nemohla zúčastniť, dlhé roky učila na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Momentálne pôsobí ako autorizovaná architektka, autorizovaná krajinná architektka – členka Slovenskej komory architektov a pracuje aj ako mimoriadna profesorka na Ústave manažmentu STU v Bratislave. Čitateľ hneď v úvode knihy nájde vysvetlenie, aké boli dôvody na obstaranie dokumentu Podmienky základnej ochrany pamiatky – Mestského parku v Piešťanoch, v decembri 2006, ktorého objednávateľom bolo Balneologické múzeum, a ktorý bol základom pre prezentovanú publikáciu. Podľa autorov to bola potreba vytvorenia jednotného dokumentu, ktorý by zohľadnil kultúrno-historické a vegetačné hodnoty piešťanského Mestského parku a definoval možnosti jeho udržateľného rozvoja ako kultúrno-historickej a prírodnej pamiatky. [singlepic id=4689 w=320 h=240 float=right]„Podnetom pre vytvorenie dokumentu boli okrem iného objavujúce sa tlaky na rozširovanie zástavby v centrálnej mestskej zóne Piešťan a na výstavbu aj na území parku,“ píše sa v knihe. Emil Hubinák konateľ spoločnosti Logomotion, ktorá publikáciu vydala, bez obalu priznáva, že hlavným motívom bola reštitúcia pozemkov pri bývalej detskej nemocnici a pokus o výstavbu zrkadlového obrazu tejto stavby (v súčasnosti hotela), ktorý sa dnes stáva skutočnosťou. Podľa neho spracovanie dokumentácie bolo len jedným z desiatok krokov, ktoré spravil, aby výstavbe na území parku zabránil. Upozornil tiež, že na území parku sa nachádza niekoľko desiatok parciel, ktoré by sa mohli stať cieľom ďalšej zástavby a chce tomu zabrániť.

[singlepic id=4693 w=320 h=240 float=left]Históriu parku, ktorý bol roku 1963 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, spracoval riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa, ktorý vrámci príhovoru počas prezentácie knihy zdôraznil, že park má obrovský historický význam a treba ho zachovať v jeho pôvodnom rozsahu. V podobnom duchu sa vyjadrila za odbornú verejnosť aj krajinná architektka Eva Wernerová, ktorá by bola rada, ak by sa Piešťanci správali k parku podobne ako obyvatelia New Yorku k svojmu Central Parku, kde neexistuje, aby z neho nejaká časť bola zastavaná. Politici si vraj ani nedovolia nad niečím takým uvažovať, lebo sila verejnej mienky by ich prevalcovala a prišli by o svoju funkciu. Eva Wernerová však tiež upozornila, že piešťanský park je prestarnutý a vyžaduje si obnovu. Dvadsaťdeväť percent [singlepic id=4700 w=320 h=240 float=right]stromov v parku by podľa nej mohlo byť vyhlásených za chránené stromy, pretože na to spĺňajú podmienky. Pravdou však je aj to, že ideálom je, ak je podiel mladých a starých stromov v parku 50:50. Realita nášho parku je však podľa Evy Wenerovej podstatne horšia.

O kultúrny program sa počas podujatia postaral dramaturg, dokumentarista, režisér a pesničkár Bedřich Ludvík, ktorý natočil dokumenty napríklad o vzácnych historických českých stromoch, ale aj o vežiach a rozhľadniach a ďalší o prameňoch českých riek. Bedřich Ludvík sa vyznal, že hneď po Prahe a chalupe je v Piešťanoch asi najčastejšie, a tak ho napríklad neteší pohľad na chátrajúci Slovan a jeho vežičku, ktorú by vraj sám išiel opraviť a na to vyzval aj Piešťancov.

Podujatie sa konalo pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, ktorého tohtoročným mottom je „Cestovný ruch a biodiverzita“.

Autor: ht  Foto: hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič

[nggallery id=169]

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články