Kevanova stovka prilákala trinásť otužilcov. Najstarší mal 77 rokov

Kevanova stovka prilákala trinásť otužilcov. Najstarší mal 77 rokov

15. februára 2019 Off Od PNky.sk

Otužilci z Piešťan a okolia si v stredu 13. februára pripomenuli podujatím Kevanova stovka nedožité 95. narodeniny nestora slovenského otužovania, ktorým bol Piešťanec Karol Kevan.

77-ročný Jozef Klieštenec (uprostred) bol najstarším účastníkom

Vo výročný deň sa vôd Váhu ponorilo 13 priaznivcov kúpania v studenej vode. Tá mala teplotu 2,8 °C, pričom vzduch bol ešte príjemnejší so 7 °C. Pripomenúť si Karola Kevana prišli otužilci z Piešťan, Podolia, Pobedima i Nového Mesta nad Váhom.

Najstarším bol tento raz bývalý kanoista Jozef Kliešťenec, ktorý má 77 rokov. Otužilí muži strávili vo vode osem až desať minút a potom sa prebehli po nábreží. Voda bola na ich pomery veľmi príjemná, a tak tak si ju užívali ako bežní smrteľníci teplú vírivku a popri tom si dobre podebatovali.

Karol Kevan bol veľkým propagátorom otužovania

Karol Kevan sa prvý raz kúpal vo Váhu na svoje 41. narodeniny v roku 1965. Odvtedy to robil pravidelne tridsať rokov.  Pochádzal z rodiny železničiara. Najskôr chcel otca v tomto povolaní nasledovať, avšak počas vojenskej služby sa naučil ďalekopisectvo, pričom od

Karol Kevan

mladosti sa venoval cudzím jazykom a vďaka tomu ho pozvali do služieb civilného letectva. Ovláda angličtinu, maďarčinu, nemčinu, ruštinu a francúzštinu. V službách ČSA pôsobil v Prahe, v Bombaji, v Bratislave a nakoniec v Piešťanoch, kde bol náčelníkom civilného letiska, neskôr hlavným dispečerom a nakoniec inštruktorom pre mladých dispečerov. Po odchode do dôchodku sa začal aktívne venovať športu. Trikrát sa zúčastnil Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Behával na rôznych pretekoch krátke či dlhšie trate.

S otužovaním v studenej vode začal Karol Kevan ako štyridsaťročný. V ľadovej vode sa prvýkrát verejne kúpal 13. februára 1965. V roku 1974 pozval do Piešťan skupinu vtedy populárnych pražských otužilcov. A odvety bol spoluorganizátorom viacerých takýchto podujatí. Karol Kevan bol nielen najstarším slovenským „ľadovým medveďom“, ale patril aj k najväčším propagátorom otužovania, športu a zdravého životného štýlu (vrátane jogy a vegetariánstva). Viackrát sa zúčastnil Silvestrovského behu, majstrovstiev v triatlone, súťaží „Železný muž“. V r. 1993 bol v Piešťanoch založený Klub rekreačných bežcov – veteránov, jeho predsedom sa stal Karol Kevan. Okrem toho bol členom Československej únie vegetariánov v Piešťanoch, viedol prednášky na tému vegetariánstva a zdravej výživy.

Spomienka na 90. narodeniny Karola Kevana, keď sa prihovoril ľuďom na nábreží Váhu:

Takto to vyzeralo v roku 2019:

-th- Zdroj: Významné osobnosti Piešťan / www.pic.piestany.sk  Foto: -th-, -mp-