Connect with us

Aktuality

Kedy sa bude rekonštruovať Štúrova ulica? Dozvedia sa občania viac o projekte?

Published

on

Štúrova ulica je jednou z najproblematickejších v Piešťanoch. Cyklisti sa na nej sťažujú na autá stojace na cyklopruhu v protismere. Chodci šomrú na stav chodníkov. Vlastníci na to, že ich obydlia ohrozujú stromy. Vodiči na nedostatok parkovacích miest. Projekt aj povolenia sú. Podľa nového vedenia mesta chýbajú peniaze, ktoré to minulé presunulo na iné aktivity.

Mesto Piešťany vlani obstaralo projekt rekonštrukcie ulice. Keď sa obyvatelia dozvedeli, že by malo byť vyrúbaných 15 vzrastlých stromov začali spisovať petíciu. Vtedajší primátor Miloš Tamajka na svojom facebookovom konte napísal ako reakciu na nespokojnosť obyvateľov okrem iného aj: „Predtým ako pôjde dole čo i len jeden strom z tejto ulice prebehne debata s obyvateľmi a budeme veľmi citlivo zvažovať spolu s občanmi všetky pre a proti.“ Debata nebola, peniaze minulé vedenie presunulo na iné aktivity, napríklad na rekonštrukciu Rastislavovej a po voľbách sa vedenie zmenilo.

Peniaze aktuálne nie sú

Na podnet obyvateľov, ktorým prekáža  aktuálny stav, sme oslovili hovorkyňu Mesta Piešťany Drahomíru Moretovú s otázkami ako sa nové vedenie stavia k plánovanej rekonštrukcii ulice a k projektu, ktorý pripravilo bývalé vedenie. Pýtali sme sa, či sa v danej veci koná a či sa riešia zmeny projektu, keďže aj nový primátor Peter Jančovič mal k projektu ešte ako poslanec výhrady.  Zaujímalo nás tiež, či sa zmeny a samotný projekt budú komunikovať verejnosti.

Štúrova ulica je kompletne projektovo spracovaná, má aj platné povolenia, dokonca aj verejné obstarávanie na dodávateľa prác. Problém je v tom, že finančné prostriedky určené na túto investičnú akciu boli bývalým vedením mesta presunuté na iné akcie. V súčasnosti v mestskom rozpočte na to financie nie sú, ďalšie riešenie ostáva na poslancoch MsZ. Vedenie mesta pripravuje tlačovú konferenciu k projektom, tam bude zodpovedané aj na takéto otázky,“ odpovedala D. Moretová.

V zmysle platného uznesenia MsZ z minulého roku, by Mesto Piešťany malo zverejňovať všetky projektové dokumentácie, ktoré obstará a obyvatelia by tak získali možnosť zoznámiť sa s nimi. Za minulého vedenia nedošlo k jeho plneniu. Projekty v zmysle tohto uznesenia sa nezverejňujú ani v súčasnosti. Primátora Petra Jančoviča na to upozornili novinári po rokovaní zastupiteľstva pred mesiacom, na čo reagoval, že vydá pokyn, aby došlo k plneniu.

Problém parkovania na cyklopruhu vraj polícia rieši

Sťažnosti cyklistov na Štúrovej smerujú k arogancii vodičov, ktorí bez problémov parkujú na cyklopruhu. Zväčša ide o rodičov, ktorí priviezli deti do Základnej umeleckej školy. Situácia teda nastáva predovšetkým v popoludňajších a podvečerných hodinách.

Áno vieme o tomto probléme a snažíme sa ho riešiť. V súčasnosti sme sa však zamerali na miesta, ktoré sme v minulosti riešili okrajove a miesta, na ktorých bola vykonaná zmena dopravného značenia. Založenie blokovacieho zariadenia a následné odblokovanie a zapísanie priestupku je časová práca tak na 20 minút a to nepočítam ďalšiu činnosť čiže nemôžeme byť všade. Denne dostávam niekoľko mailov a ďalších upozornení, kde všade treba riešiť dopravu, ale to neznamená, že nebudeme riešiť aj parkovanie na Štúrovej ulici,“ reagoval Marcel Mihalik náčelník mestskej polície Piešťany.

Pripravujú sa zmeny rozpočtu

Aktuálny rozpočet Mesta Piešťany schválilo v decembri minulého roka nové zastupiteľstvo. Ponechalo ho však v zásade tak, ako ho predošlé vedenie pripravilo. Samospráva pripravuje podľa našich informácií zmeny rozpočtu. Či v nich dôjde aj k tomu, aby sa riešila Štúrova ulica, by sme sa mali dozvedieť v apríli. Rovnako snáď vedenie mesta na avizovanej tlačovej konferencii zodpovie verejnosti, ako a či mieni upraviť projekt. Predošlé vedenie vyberalo v súťaži naraz dodávateľa Rastislavovej ulice aj Štúrovej ulice, ktorým sa stala firma Skanska SK. V prípade zmien v projekte je otázne, či by nemuselo dôjsť aj k novej súťaži na dodávateľa prác.

-th- Foto: -th-, -citatel-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články