Connect with us

Aktuality

Kedy bude na Trajane na mieste po bývalom Impaku parkovisko?

Published

on

Na piešťanskom sídlisku Adam Trajan je takmer dvetisíc bytových jednotiek. Ak by sme predpokladali, že obyvatelia jedného bytu majú len jedno auto, je potrebná kapacita parkovacích miest momentálne pokrytá na 50 percent. Podľa informácií z mestského úradu, ak sa využijú ma parkovanie aj parkoviská pri OC Kaufland, PT Univerzal a ďalšie miesta, ktoré sa používajú, ale nie sú oficiálne vyznačené, chýbalo by na Trajane 460 parkovacích miest. To však za predpokladu, že jedna rodina v jednom byte má len jedno auto.

[singlepic id=10174 w=320 h=240 float=left]Na prvom tohtoročnom rokovaní mestského zastupiteľstva bolo parkovanie na Trajane opakovane spomínanou témou. Poslankyňa Iveta Babičová navrhla zvýšenie počtu parkovacích miest v už schválenom projekte parkoviska na mieste bývalého Impaka z 20 na 50 miest. V rozpočte je vyčlenených na vybudovanie tohto parkoviska takmer stotisíc eur. Viacerí obyvatelia sídliska si sťažovali, že peniaze na realizáciu tohto zámeru boli v mestskom rozpočte vyčlenené už v roku 2008, ale k realizácii nedošlo. Tá sa ak všetko pôjde tak ako má, uskutoční až tento rok. „Vzhľadom na to, že v období pred tromi rokmi bola spracovaná žiadosť o grant na Domov sociálnych služieb, kde súčasťou riešenia projektovej dokumentácie bola i príjazdová komunikácia s parkoviskami na parcele po bývalom Impaku, bolo prijaté rozhodnutie, že s realizáciou je potrebné počkať do doby, kedy budeme mať vyjadrenie o tom, či grant bol úspešný alebo nie. S realizáciou z [singlepic id=10178 w=320 h=240 float=right]vlastných prostriedkov sa malo začať vtedy ak bude jasné, že zdroje z EÚ sme nezískali,“ vysvetľuje situáciu Eva Pobjecká vedúca odboru správy Mestského úradu v Piešťanoch. „Vzhľadom na tlak občanov na neúnosnú situáciu s parkovaním na celom sídlisku, bolo následne  prijaté rozhodnutie, že vlastné zdroje vyčlenené v rozpočte 2008 budú použité na projekčne pripravené parkovisko M. Bella, ktoré sa v danom roku aj zrealizovalo. Všetko bolo schvaľované rozhodnutiami MsZ. Keďže žiadosť o grant na výstavbu Domova sociálnych služieb v roku 2010 nebol úspešný,  pri zostavovaní návrhu rozpočtu na rok 2011 bol zapracovaný návrh na  realizáciu parkoviska na parcele po bývalom Impaku. Celá situácia sa naťahovala kvôli zdĺhavému procesu od výzvy, cez podanie a vyhodnocovanie žiadostí o grant EÚ,“ dodáva Eva Pobjecká.

Nové parkovisko snáď už na jeseň

[singlepic id=10173 w=320 h=240 float=left]Keďže mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie o novom zadaní riešenia parkoviska, teda konkrétne o zvýšení počtu parkovacích miest, je potrebný nový projekt. Na otázku aké kroky treba podniknúť, aby bolo parkovisko zrealizované a koľko budú trvať odpovedala opäť Eva Pobjecká: „Na obstaranie spracovateľa projektu treba mesiac, na spracovanie projektovej dokumentácie dva mesiace. Nasledovať bude žiadosť o stavebné povolenie resp. povolenie zmeny stavby. Obstaranie dodávateľa stavebných prác trvá 6 týždňov, samotná realizácia 2-3 mesiace. Tieto termíny sú nasimulované optimisticky, bez prieťahov v obstarávaniach a povoľovaní. Predpokladaný termín začatia stavebných prác je koniec augusta a stavba by mala byť ukončená v novemberi 2011. V rozpočte je vyčlenená [singlepic id=10177 w=320 h=240 float=right]z rezervného fondu čiastka 99 582 eur. Predpoklad úspešnej realizácie je aj to , že uvedená čiastka bude postačujúca na nové zadanie. To sa nám ukáže počas spracovania projektovej dokumentácie a hlavne po obstaraní dodávateľa.“

Poslanci vrámci schváleného rozpočtu odklepli aj prostriedky na štúdiu parkovacích miest na sídlisku A. Trajan a Juh. Tá by mala ukázať ďalšie možnosti riešenia statickej dopravy v daných lokalitách. „Obstaranie spracovateľa štúdie by malo byť hotové do 6 týždňov. Spracovanie odhadujeme na tri mesiace. Snahou je mať v júli, auguste podklady pre spracovanie návrhu rozpočtu 2012, ktoré plochy ďalej riešiť a realizovať,“ hovorí E. Pobjecká.

Otázka parkovania bude riešená taktiež pri zmene územného plánu mesta Piešťany. Na spracovanie zmeny je v rozpočte vyčlenených 16 500 eur. Na mestskom úrade predpokladajú, že vzhľadom na rozsiahlosť a zložitosť problematiky sa bude zmena územného plánu riešiť v priebehu celého roka.

[nggallery id=507]

 

Autor: ht Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články