Connect with us

Aktuality

Kauza Centroom: Polícia začala trestné stíhanie

Published

on

V kauze objektu Centroom v centre Piešťan, ktorý ma poškodenú statiku a hrozí jeho zrútenie, začala polícia vo štvrtok 22. októbra trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia. Náš portál o tom informovala Martina Kredatusová vedúca oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave. Mesto Piešťany sa obrátilo na ministerstvo vnútra či môže v vo veci vyhlásiť mimoriadnu situáciu, ako ho nabádala správcovská spoločnosť.

centroom (3)

Polícia teraz bude preverovať kto v procese výstavby objektu pochybil a spôsobil súčasnú situáciu. Zatiaľ neobvinila  nikoho konkrétneho.

Ďalšou témou, ktorá sa už niekoľko dní rieši je vytýčenie ochrannej zóny. Pásky a zábrany okolo objektu boli pred pár dňami roztrhané a popadané. Spoločnosť BK Group, ktorá je správcom objektu, žiadala mesto resp. stavebný úrad o súčinnosť v tejto veci v podobe metodického pokynu k vytýčeniu ochrannej zóny. Podľa spoločnosti mesto na túto žiadosť nereagovalo. Firma BK Group sa v tlačovej správe vyjadrila, že mesto má nástroje ako situáciu riešiť efektívnejšie v zmysle zákona o civilnej ochrane.

Podľa dnešného vyjadrenia na webovej stránke Mesta Piešťany mimoriadnu situáciu mesto vyhlásiť nemôže: „Správcovská spoločnosť si myslí, že Mesto Piešťany má k dispozícii právny rámec na efektívnejšie riešenie situácie a odvoláva sa na zákon o civilnej ochrane obyvateľstva. Od mesta žiadajú vyhlásenie mimoriadnej situácie, to však nie je možné. Mimoriadnou situáciou sa rozumie obdobie ohrozenia alebo obdobie pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok, počas nej sa vykonávajú opatrenia na záchranu života, zdravia alebo majetku, na znižovanie rizík ohrozenia alebo činnosti nevyhnutné na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti.“

Mesto sa opiera aj o vyjadrenie hovorcu Ministerstva vnútra SR Petera Lazarova, ktorý informoval kedy sa vyhlasuje mimoriadna udalosť: „Vyhlasuje sa pre celé územie obce alebo mesta, starostom alebo primátorom, ako reakcia na blížiacu sa alebo už alebo vzniknutú mimoriadnu udalosť s rozsiahlym ohrozením alebo následkami, predovšetkým typu prívalových dažďov, zosuvov pôdy, veterných smrští, snehových kalamít, rozsiahleho úniku nebezpečných látok a podobne (nie je možné jej vyhlásenie na plochu jednej budovy a blízkeho okolia s poškodenou statikou, tento prípad nespĺňa charakter mimoriadnej udalosti).”

Podľa infomácií na stránkach radnice dnes v piatok 23. októbra je posledný deň na doručenie projektovej dokumentácie potrebnej na nevyhnutné sanačné a zabezpečovacie úpravy v stavbe – najdôležitejšou časťou tohto dokumentu má byť vytýčenie ochranného pásma. Ak nebude doručená, Stavebný úrad Piešťany už upozornil vo výzve vlastníkov a správcovskú spoločnosť o hroziacich pokutách pre fyzické osoby 830 € a právnické viac ako 66 tisíc eur.

Stavebný zákon v súvislosti s nariadením zabezpečovacích prác hovorí, že ak stavba svojim stavom ohrozuje život alebo zdravie osôb, prípadne značné majetkové alebo kultúrne hodnoty, a ak nie je nevyhnutné stavbu ihneď odstrániť, má povinnosť stavebný úrad nariadiť vykonať neodkladné zabezpečovacie práce vlastníkovi stavby.

Primátor Miloš Tamajka na svojom oficiálnom facebookom profile vyjadril v diskusii názor: „Netvrdím, že najradšej by som to tam neohradil a neurobil opatrenia. Ale boli by protizákonné. V konečnom dôsledku by uškodili mestu. Je tu správca a ten má svoje povinnosti. Mesto ich nemôže suplovať, aj keby chcelo. A tragédia nebude, keď si niekto začne plniť svoje povinnosti.“

Stavebný zákon hovorí tiež: „Ak hrozí nebezpečenstvo z omeškania a ak sa vykonanie zabezpečovacích prác alebo odstránenie stavby nedá zabezpečiť inak, stavebný úrad nariadi právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá má oprávnenie na stavebné práce, vykonať neodkladné práce a určí pre ne podmienky. Neodkladné zabezpečovacie práce a odstránenie stavby sa robia na náklad vlastníka stavby.“

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články