Kaštieľ v Moravanoch mení farby

Kaštieľ v Moravanoch mení farby

25. mája 2018 Off Od PNky.sk

Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom roky chátral. Aktuálne s novými majiteľmi ožíva. Jednou z neprehliadnuteľných noviniek je, že v noci vďaka osvetleniu mení farby. Poskytuje tak zaujímavý vizuálny zážitok. V areáli kaštieľa počas mája pracovali tiež na úprave exteriéru.

Na nádvorí záhradníci vysadil kvetinový záhon a v parku zasiali 300 kg trávového semena na miesta, kde tráva chýbala.

Kaštieľ Moravany dali postaviť pred 300 rokmi Thurzovci pre správu časti územia hradného panstva Hlohovec. Vďaka fasádam ukončených renesančnou poloblúčikovitou atikou ukrývajúcou mohutnú strechu sa radí medzi najreprezentatívnejšie renesančné vidiecke kaštiele. Po vymretí rodu sa stal objekt majetkom Csákyovcov, ktorí vlastnili obec Moravany n. V. v rokoch 1630-1770. Stavbu zachovali, pridali miestnosti s ranobarokovou štukovou výzdobou klenieb. Vznikol park za kaštieľom. Kaštieľ potom odkúpili Motešickí, zmodernizovali, upravili hospodárske budovy, pristavili sušiareň ovocia v parku v roku 1800.

Súčasnú podobu kaštieľ dostal za Zedwitzovcov, šľachtickej rodiny z Bavorska, v r. 1872. Kaštieľ a rozrastajúce sa hospodárstvo s dielňami zamestnávali celé Moravany. V polovici 20. storočia došlo k zoštátneniu  pre potreby lesného úradu. Neskôr sa stal objekt majetkom Slovenského fondu výtvarných umelcov. Posledné rozsiahle stavebné úpravy v skončili v 60-tych rokoch a navrhol ich Karol Chudomelka, došlo k premene na nové funkčné využitie a k zásahom, ktoré výrazne pozmenili priestorové riešenie. Napriek chátraniu od roku 2008 kaštieľ v Moravanoch predstavuje obrovskú historickú hodnotu.

Zdroj: FB Kaštieľ Moravany