Connect with us

Aktuality

Karta problém cestovného ruchu nevyrieši, spolupráca môže výrazne pomôcť

Published

on

V pondelok 4. apríla podvečer sa v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána uskutočnila prezentácia projektu regionálnej karty. Zúčastnili sa jej necelé dve desiatky zástupcov ubytovacích zariadení, gastronomických prevádzok, občianskych združení a poskytovateľov služieb. Celým stretnutím sa opakovane niesli výzvy na spoluprácu a rozčarovanie zúčastnených nad neúčasťou zástupcov mestského úradu, aj keď mesto projekt podporilo poskytnutím priestorov a prisľúbením účasti.

[singlepic id=12015 w=320 h=240 float=left]„Dnešným stretnutím sme sa všetci trošku poučili. Hlavným cieľom nebolo ani tak prezentovanie akejsi karty, od nás to bolo smerované skôr metaforicky, nemusí to byť karta, nemusí to byť zhodou okolností nejaký pas, dôležitá je spolupráca medzi ubytovateľmi, medzi ubytovateľmi a mestom a hlavný cieľ, aby sme do Piešťan prilákali čo najviac ľudí,“ povedal Dodo Pullmann, jeden z iniciátorov projektu. Spolu Jozefom Drahovským načrtli na začiatku stretnutia myšlienky týkajúce sa fungovania karty, pričom opakovane zdôrazňovali slová o spolupráci a dbaní na kvalitu poskytovaných služieb, aby sa spokojní zákazníci do Piešťan vracali. Podľa nich sú zľavy zaujímavé pre každého človeka, aj keď je pravdou, že si ich už v súčastnosti rieši každá prevádzka po svojom.

Z výberu kúpeľného poplatku za posledné roky je podľa poslanca MsZ Martina Vala, ktorý sa stretnutia zúčastnil jasné, že počet návštevníkov klesá. Viacerí zo zúčastnených sa preto opakovane vyjadrili, že podstatné je prilákať hostí do Piešťan. Taktiež sa zhodli na tom, že Piešťanom chýba aquapark, alebo termálne kúpalisko, ale že treba pracovať s tým čo je reálne a teda, že hostí treba lákať najmä na usporadúvanie podujatí.

[singlepic id=12017 w=320 h=240 float=right]Vzorom pre Piešťany môžu byť napríklad Topoľčany, ktorým sa podarilo získať peniaze z eurofondov a zakladajú klaster cestovného ruchu. Vedenie mesta Piešťany sa podľa všetkého spolieha na zákon o cestovnom ruchu, na ktorom participoval aj primátor Remo Ciccuto. Kedy a v akej podobe zákon vstúpi do platnosti je stále otázne, a tak by sa podľa iniciátorov Piešťanskej regionálnej karty a aj podľa ďalších zúčastnených, malo začať niečo robiť s potenciálnym výhľadom na možnosť vzniku klastra, ktorý by mal byť naviazaný na samosprávu. Účastníkov zaujímal aj postoj piešťanských kúpeľov k spolupráci na projekte. Podľa Jozefa Drahovského kúpele zatiaľ zaujali zdržanlivé neutrálne stanovisko. V rámci diskusie odznela tiež zaujímavá myšlienka, že Piešťany už nie sú kúpeľné mesto, ale mesto, ktoré má súkromné kúpele. Pre Piešťany a celý región je dôležité návštevníkom ponúknuť viacero aktivít v časovej nadväznosti tak, aby v regióne strávili viacej času. Jedným z lákadiel môže byť napríklad Park miniatúr v Podolí, ktorého zástupca sa zúčastnil na stretnutí.

„Výstup je úplne jednoznačný, zhodli sme sa s prevádzkovateľmi ubytovacích zariadení a reštaurácií, že naším ďalším krokom bude diskusia s mestom, aby sme mestu predostreli čo očakávame v oblasti vzájomnej spolupráce a následne podľa toho čo nám mesto oznámi, sa opäť stretneme s prevádzkovateľmi zariadení,“ zhrnul výstup diskusie Dodo Pullmann.

[nggallery id=617]

Autor: db Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články