Connect with us

Aktuality

Kandidáti hovorili o cestovnom ruchu – na prioritách sa nezhodli

Published

on

Druhá  diskusia šiestich kandidátov na primátora Piešťan, ktorú ste mohli sledovať na Piešťany.tv v priamom prenose v pondelok 27. októbra o pol ôsmej večer,  sa týkala dôležitej témy cestovného ruchu (CR). Hoci všetci diskutéri zhodnotili, že rozvoj Piešťan v minulosti ovplyvňovalo najmä kúpeľníctvo, ich názory na dôvody súčasnej stagnácie, a tiež priority do budúcnosti sa už rozchádzali.

piestany centrum titl

REKLAMA

kia akcia

Na poste moderátora vystriedala Jána Babiča žena s praxou regionálnej redaktorky RTVS  –  Monika Maťová.  Uviedla, že Piešťany boli kedysi „mekkou“ cestovného ruchu a vyzvala kandidátov aby zhodnotili situáciu a navrhli, čo ďalej so súčasnou stagnáciou návštevnosti.

Ako prvá dostala slovo jediná žena medzi prítomnými adeptmi na post primátora – nezávislá kandidátka Jarmila Staneková.  Myslí si, že k úpadku cestovného ruchu prispelo aj to, že prestali fungovať dve veľké kúpaliská Sĺňava a Eva, čím poklesli príjmy najmä drobným ubytovateľom, ale i hotelom. Zamerala by sa v budúcnosti  napríklad na využitie moderných možností ako napríklad cykloturistika, ktorú by riešila v spolupráci celého okresu Piešťany. Spomenula i zachovanie železničky Čango, ktorá by mohla prevážať nielen turistov, no tiež cyklistov či zamestnancov firiem z okolia.

Súčasný primátor Remo Cicutto sa vo svojom príspevku vrátil do čias pred rokom 1989. Kúpeľníctvo označil za základný cestovný ruch a za druhú časť rekreáciu. Po revolúcii došlo podľa neho k zmene aj preto, že zanikli veľké podniky, ktorí svoje nehnuteľnosti poskytovali na rekreáciu zamestnancom. Vývoj  poznačila i kríza v roku 2008. Za úspech považuje otvorenie kolokruhu a  revitalizáciu potoka Dubová. Myslí si, že stagnáciu spôsobuje u skoro tristo podnikateľských subjektov u nás aj neochota spolupracovať, časť podporu CR financuje a ostatní sa iba vezú. V závere uviedol, že sa treba zamerať na rozvoj cestovného ruchu na mestskej časti.

Ďalší diskutujúci Ladislav Benedikovič označil mesto v súčasnosti pre tradičnú klientelu – obyvateľov Slovenska, Českej republiky či bývalého východného Nemecka  za cenovo nedostupné. Kúpeľníctvo pritom považuje za alfu a omegu cestovného ruchu v Piešťanoch.  Tvrdí, že aj pri ostatných ubytovacích zariadeniach bola atraktívnou súčasťou ich ponuky ambulantná liečba a preto sem i ľudia prichádzali. Dnes si však za relaxom a rehabilitáciou zájdu do termálnych aqaparkov, ktoré vyrástli rôzne naokolo a ich služby sú výrazne lacnejšie ako pobyt s procedúrami v kúpeľoch.

Podľa  Miloša Tamajku v Piešťanoch chýba primárny produkt cestovného ruchu, ktorým bolo kúpeľníctvo. Konštatoval, že politika kúpeľov sa zmenila na wellness. Iné mestá ale pochopili, že treba využiť dostupné prírodné zdroje a zvýšiť prílev návštevnosti. Ako príklad uviedol Podhájsku, ktorú ročne navštívi 700-tisíc ľudí a Piešťany približne desatina z tohto čísla. Myslí si tiež, že máme priveľa ubytovacích kapacít ako pozostatok z minulosti. Ako primátor chce dosiahnuť prístup k termálnej vode a pri výstavbe nových projektov spolupracovať so súkromnými investormi.

Tomáš Hudcovič doplnil, že cestovný ruch je úzko prepojený aj na zamestnanosť a situácia núti Piešťancov  dochádzať za prácou. Tvrdí, že mestu chýba základná atrakcia pre ľudí mimo kúpeľov. Úlohou mesta podľa neho je pomôcť ju zabezpečiť. Už viac ako desať rokov sa hovorí o riešení potreby kúpaliska, ale nič nezmenilo. Myslí si, že oblastná organizácia cestovného ruchu by pri správnej práci a narábaní s financiami mala viesť marketingové kampane, ktorými by k nám ľudí dotiahli.  Jednou z úloh by podľa neho malo byť aj zabezpečenie leteckého spojenia v spolupráci s podnikateľmi, vďaka čomu by sme do regiónu dokázali priniesť milióny eur.

Kandidát s podporou koalície NOVA, OĽaNO, SAS, Most – Híd Andrej Klapica okrem iného uviedol, že je potrebné zadefinovať, že Piešťany celé sú akoby priemyselným parkom cestovného ruchu. Podľa príkladov zo zahraničia by sme už pri príjazde do mesta mali dávať signál, že ide o kúpeľné mesto – upravenými trávnikmi, cestami, rovnými chodníkmi. Spomenul, že mesto a okolie disponuje mnohými prírodnými darmi ako napríklad Sĺňava, Červená veža či Ducové s históriou, ktoré by spestrili návštevníkovi pobyt u nás, pričom služby by čerpal v meste. Nezabúdal by tiež na kúpele ako ich najväčšieho poskytovateľa a zamestnávateľa.

Celú diskusiu, ktorá bola, samozrejme, oveľa širšia ako naše krátke zhrnutie, nájdete na http://piestanytv.sk/ v sekcii Aktuálne.

(ad, foto: archív)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články