Connect with us

Aktuality

Kandidát na župana Konrád Rigó vyzval Mikuša i Berényiho na stiahnutie kandidatúry

Published

on

Kandidát na predsedu Trnavského samosprávneho kraja Konrád Rigó, kandidujúci za stranu Most-Híd, adresoval minulý týždeň výzvu na stiahnutie kandidatúry na post župana nezávislému kandidátovi s podporou Tiborovi Mikušovi a Józsefovi Berényimu za stranu SMK. Ako hlavné dôvody prečo by sa mali jeho protikandidáti vzdať svojich ambícií boli nelichotivé hodnotenia Transparency International Slovensko a Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.

„Je to obrovská hanba, že TTSK má jeden z najhorších ratingov transparentnosti na úrovni C. Opakovane, od roku 2010 bez akýchkoľvek snáh tento trend otočiť a zmeniť. Som šokovaný, že Tibor Mikuš je v úrade bez prestávky neuveriteľných 12 rokov, teda tri volebné obdobia, a ani počas jedného funkčného obdobia nepreukázal snahu o väčšiu transparentnosť. Naopak, TTSK sa v rebríčkoch TIS každoročne prepadá hlbšie a hlbšie,“ uviedol vo svojom vyjadrení Konrád Rigó.

Advertisement
Hello GPT

„Všetko, čo robíme, robíme v súlade so zákonom. Nás dozoruje Najvyšší kontrolný úrad, neviem o tom, že by zistil nejaké nezrovnalosti závažného charakteru,“ uviedol pre portál sme.sk k hodnoteniu Transparency International Slovensko Tibor Mikuš.

Transparency International Slovensko zverejnila na prelome septembra a októbra hodnotenie jednotlivých žúp z hľadiska ich transparentnosti, pričom rebríček ovplyvnili kritériá akými boli napríklad prístup k informáciám, financie a verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku, alebo účasť verejnosti na rozhodovaní. Najlepšie hodnotenie získala Trenčianska župa a najhoršie košická a trnavská župa, ktorá skončila predposledná s minimálnym odstupom 0,6 percenta.

Advertisement
Hello GPT

„Som presvedčený, že dosiahnuté pracovné výsledky sú viac ako propagačná kampaň. Na svoj pracovný životopis a dosiahnuté výsledky som hrdý. Pri riadení Trnavského samosprávneho kraja sa nám spoločne s poslancami nášho zastupiteľstva podarilo dosiahnuť dlhodobú, takmer 90 percentnú zhodu pri hlasovaniach. Znamená to, že vecná správa kraja dokázala zvíťaziť nad prázdnym politikárčením. Spolupráca nielen politických strán, ale aj občianskych združení a spolkov, ktoré zastrešujú občanov. Komunikácia s inštitúciami, kultúra prejavu pred voľbami indikuje možné dopady po voľbách. Budeme potrebovať spoluprácu namiesto urážok a vymedzovania,“ informoval v rámci svojej predvolebnej kampane Tibor Mikuš.

Konrád Rigó je štátny tajomník ministerstva kultúry. Študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave, kde absolvoval fakultu medzinárodných vzťahov a pôsobil ako asistent štátneho tajomníka Ministerstva financií Slovenskej republiky. Kandidát na župana za stranu Most-Híd uviedol, že je nepochopiteľné ako vedenie TTSK mohlo tak trestuhodne premrhať hospodársky rast regiónu a nevyužilo ho na konsolidáciu financií. Podľa jeho názoru je región, kde kraľuje Samsung a Peugeot, dlhodobo jeden z najzadlženejších na Slovensku. Podľa analýzy INEKO je Trnavský samosprávny kraj so 40,5 percenta druhým najzadlženejším samosprávnym krajom s dlhom až 79 eur na jedného obyvateľa.

Advertisement
Hello GPT

„Vyzývam preto pána predsedu TTSK Tibora Mikuša a pána podpredsedu TTSK Józsefa Berényiho, ktorí sú za tento dramatický úpadok župy priamo zodpovední, aby stiahli svoju kandidatúru na predsedu trnavského samosprávneho kraja. Zároveň dávam verejný prísľub, že v prípade môjho zvolenia za trnavského župana bude jedným z mojich prvých krokov zrealizovanie právneho a finančného auditu TTSK,“ dodáva Konrád Rigó.

-red/Zdroj: Konrád Rigó, sme.sk, Tibor Mikuš/Foto: Konrád Rigó, archív-

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články