Connect with us

Aktuality

Jozef Banáš predstavil knihu inšpirovanú životom v krajine, kde bohatstvom je šťastie

Published

on

V utorok 24. januára večer zavítal do piešťanského Kursalonu Jozef Banáš s novou knihou Kód 7. Kniha o živote v ázijskom hornatom štáte Bhután sa dôsledne zaoberá otázkami dobra a zla. Počas prezentácie a diskusie sa skloňovali rôzne témy – od zdravotníctva cez geografiu až po náboženstvo. Diváci si mohli zakúpiť a nechať podpísať knihu samotným autorom. Jozef Banáš pôsobil počas socializmu ako topmanažér v piešťanskom podniku Chirana-export a neskôr ako politik v liberálnej strane ANO. Podujatie pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s Rotary clubom Piešťany.

IMG_7956

Príbeh knihy Kód 7 sa odohráva v himalájskom kráľovstve Bhután. Bhután je jediné budhistické kráľovstvo na svete – budhizmus predstavuje štátnu ideológiu. Kráľom je tridsaťpäťročný Jigme Khesar Namgyal Wangchuk. Takmer polovica rozlohy štátu veľkého ako Slovensko sa nachádza v nadmorskej výške nad 3 000 m. n. m., z čoho vyplýva aj špecifický spôsob života. Mnohé oblasti neboli doposiaľ prebádané.

Jozef Banáš v knihe vyhlásil, že Bhutánske kráľovstvo je jedinou krajinou, v ktorej ryba od hlavy nesmrdí, ale, naopak, vonia. Známi hrdinovia z románov Kód 1 a Kód 9 Michal a bohyňa Kumari spoločne s reálnymi postavami, akými sú Dalajláma alebo bhutánsky kráľ, nekompromisne odolávajú silám zla. Autor často porovnáva katolícke, protestantské a budhistické náboženstvo. Štyristo stranová kniha bola vydaná v roku 2016.

IMG_7978

Spisovateľ si Bhután podľa vlastných slov vybral preto, lebo sa v prieskumoch venovaných pocitu šťastia dlhodobo vyskytuje na prvej priečke. „Bhutánčania nie sú bohatí materiálne, ale šťastím. Ľudia tam žijú jeden pre druhého. Majú otvorené dlane, ktoré smerujú od seba – hovorím, že sú orientovaní odstredivo, teda na dávanie, nie na branie,“ povedal Jozef Banáš. V ťažko dostupných hornatých oblastiach dominuje budhizmus. Vďaka tomu, že kráľ neraz pomocou vojenskej techniky navštevuje aj najodľahlejšie osady, osobne sa s ním pozná takmer každý Bhutánčan. Kráľovská rodina je podľa autora prirodzene uctievaná.

IMG_8029

Tamojšia vláda sa rozhodla limitovať počet cudzincov – ročne tak môže pricestovať maximálne desať tisíc Nebuthánčanov. Cestovateľ, ktorý chce navštíviť krajinu, musí uhradiť sumu dvesto päťdesiat eur na deň. Na pohľad privysoká cifra v sebe zahŕňa luxusné hotely so servisom, stravu, dopravu aj sprievodcu. Banáš navštívil okrem Bhutánu aj Indiu a Nepál. Podarilo sa mu vniknúť do najrôznejších príbytkov a životných situácií.

IMG_8002

Sedemdesiat percent krajiny tvorí prírodná rezervácia. Ľudia sú spätí s prírodou od kolísky po hrob. Vážia si ju. „Ak sa niekde chystajú vyrúbať strom, všetci sa okolo neho zhromaždia, požiadajú ho o odpustenie s tým, že ho použijú na zmysluplný účel. Domy vyrastajú v podstate zadarmo. Kameň, hlinu aj drevo získajú obyvatelia zadarmo, cement a piesok dostanú od štátu. Dom si stavajú vlastnoručne a pri stavaní si dedinčania pomáhajú podobne, ako to býva v slovenských dedinách; práca je teda tiež relatívne zadarmo. V oblastiach, kde nie je zavedená elektrina, štát prepláca solárne panely,“ prezradil autor.

Podľa cestovateľa konzumný spôsob života do Bhutánu zatiaľ nedorazil. Je neprípustná akákoľvek forma reklama, pri cestách nenájdete billboardy. A vlastne ani tunely – z úcty k prírode. V krajine je tiež zakázaný wrestling, pretože údajne kazí mládež.

IMG_7986

Jozef Banáš neskrýva svoj pozitívny postoj k homeopatickej medicíne: „Je to najprirodzenejší spôsob liečenia. V Bhutáne majú klasické aj homeopatické nemocnice na vysokej úrovni. Klasické nemocnice tam ľudia navštevujú, len keď je nutná operácia. Operácia chirurgom je u nich to posledné. Dôraz kladú na prevenciu. Za lekára je v Bhutáne považovaný ten, kto nemá chorých pacientov – je to teda úplne opačne postavené ako u nás, kde lekári naháňajú pacientov a predpisujú im nezmyselné lieky. V Bhutáne je zdravotníctvo pre domácich aj pre cudzincov zadarmo. Neplatil som u lekára ani v lekárni.“

IMG_8011V Indii je spoločnosť rozdelená do pevne stanovených tried – kást. Medzi obyvateľstvom panujú veľké rozdiely. Jozef Banáš navštívil tretie najväčšie mesto Bangalore, ktoré spolu s predmestiami obýva približne 17 miliónov Indov.

Jedným z nosných princípov budhizmu je konanie dobra. „Ak u nás niekomu vykonáte dobrý skutok, očakávate od neho poďakovanie. Ak vykonáte dobrý skutok v budhistickej krajine, očakáva sa, že sa poďakujete človeku, ktorému ste ho vykonali, za to, že vám ho umožnil vôbec vykonať,“ prezradil Banáš a svoje tvrdenie podložil príhodou z Bangalore. Policajt sa poďakoval skupine cestujúcich vrátane autora knihy za to, že im po dlhom blúdení mohol pomôcť nájsť hotel. Na odčinenie dobrého skutku je potrebné vykonať dobrý skutok v rovnakom rozsahu.

IMG_8006

Jozef Banáš sa sám snaží princípmi inšpirovať a chce, ako hovorí, zasadiť semienko dobra aj v iných ľuďoch. Dá sa to vraj pri každodenných činnostiach – napr. vodič jazdiaci po hlavnej ceste môže počas rannej zápchy pustiť pred seba vodiča z vedľajšej cesty.

IMG_8023

Autor sa netají tým, že mnohé jeho myšlienky pochádzajú z pier Nikola Teslu a Alberta Einsteina. „Človek sa pohybuje v priestore istých frekvencií, všetko okolo nás je tá istá hmota, akurát s inou frekvenciou. Čím má niečo vyššiu frekvenciu, tým je to hustejšie a tvrdšie. Najvyššie frekvencie má diamant, skaly a iné tvrdé telesá; naopak, najnižšie majú mäkké telesá, akým je človek, či vzduch. Môžeme preto povedať, že myšlienka je rovnaká hmota ako všetko okolo nás, akurát má veľmi nízku frekvenciu,“ prezradil Jozef Banáš.  Frekvencia činnosti mozgu je podľa neho asi 7 Hertzov – odtiaľ pochádza názov knihy Kód 7.

IMG_7964

O tom, či dosiahla kniha úspech, sa bude dať hovoriť o niekoľko mesiacov. Prvé recenzie naznačujú veľký rozdiel v štýle písania oproti predchádzajúcim dielom Kód 9 a Kód 1. Z nich sa predalo viac ako 85-tisíc výtlačkov, čo je na slovenské pomery vysoké číslo.

-vv-

Aktuality

Test

Published

on

test

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.