AktualitySamospráva

Jódové profilaktiká začnú rozdávať vo štvrtok

By 9. októbra 201210 októbra, 2012No Comments

Expiračná doba starých balení tabletiek, ktoré by mala mať k dispozícií každá domácnosť a inštitúcia v okruhu 21 km od atómovej elektrárne, uplynula v septembri. Vo štvrtok 11. októbra začne na mestskej polícii výdaj nových jódových profilaktík. Potrvá do 2. novembra.

„Občania Piešťan si môžu prevziať nové dávky profilaktík na základe občianskeho preukazu. Jeden občan smie prevziať tabletky aj pre ostatných rodinných príslušníkov,“ informovala dnes na svojom webe radnica. Tabletky dostane každý bezplatne, proti podpisu a zároveň sa môže ekologicky zbaviť aj starých. Tie sa vrátia do centrálneho skladu materiálu CO Trnava.

Jódové profilaktiká chránia štítnu žľazu. „Funguje to tak, že pri úniku rádioaktivity do prostredia a včasnom užití jódových preparátov sa štítna žľaza zaplní čistým jódom a nezostane v nej priestor pre jód kontaminovaný, resp. rádioizotopy jódu,“ vysvetlil Igor Košík z Obvodného úradu Piešťany.

V prípade prisťahovania alebo narodenia, mestský úrad zabezpečí vydanie profilaktika z vytvorenej rezervy podľa vekovej dávkovacej schémy. Radnica je tiež povinná pri úniku rádioaktívnych látok zabezpečiť vydanie profilaktík osobám zdržiavajúcim sa na území mesta.

Text: mp

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972