Connect with us

Aktuality

Jediná verejná diskusia primátorských kandidátov bola poznačená odriekaním účasti na poslednú chvíľu

Published

on

Na pondelok 29. októbra boli pozvaní do Elektrárne Piešťany na verejnú diskusiu všetci deviati kandidáti na post primátora Pieštan vo voľbách, ktoré sa uskutočnia 10. novembra 2018. Na pozvanie reagovalo kladne sedem z nich, ale napokon sa takmer pred 130 zvedavých divákov postavili iba štyria.

Po zaslaní pozvánky, dva týždne pred diskusiou, prejavili rôznymi formami záujem Peter Jančovič, Miroslav Juriš, Stanislav Polonský, Miloš Tamajka, Martin Valo, Samuel Vavrík a Pavol Vermeš. Po opätovnej výzve na reakciu na pozvánku zaslanú mailom reagovali aj ostatní dvaja kandidáti. Prostredníctvom Messengeru napísala Zuzana Svrčeková: „Dobrý deň. Ďakujem za pozvanie, nezúčastním sa.“ a Roman Chudý cez SMS napísal: „Dobrý deň, ďakujem za pozvanie do vašej diskusnej relácie, ale z časových dôvodov sa tejto diskusie nezúčastním.“

Kandidáti dostali v nedeľu 28. októbra mail s ďalšími informáciami k diskusii a so žiadosťou o definitívne potvrdenie účasti. Peter Jančovič napísal v nedeľu trištvrtehodinu pred polnocou: „Dobrý večer, ďakujem za pozvanie. Dovoľte, aby som sa ospravedlnil, nakoľko diskusie sa nezúčastním.“. Ospravedlňovanie pokračovalo hodinu a pol pred začiatkom diskusie, kedy Miloš Tamajka napísal mailom aj SMS-kou: „Ospravedlňujem sa dnes zo zdravotných dôvodov.“ O ďalšiu pol hodinu prišla SMS od Martina Vala: „Ospravedlňujem sa. Neprídem.“

Diskusie pod moderátorskou taktovkou novinára Andreja Sarvaša pôsobiaceho v Denníku N sa teda napokon zúčastnili Miroslav Juriš, Stanislav Polonský, Samuel Vavrík a Pavol Vermeš. Do hľadiska Elektrárne prišlo takmer 130 ľudí, ktorí boli zvedaví na kandidátov. Organizátori chvíľu uvažovali, či diskusiu nezrušiť a či má v takto oklieštenej zostave bez kandidátov s najväčšou kampaňou a tým pádom aj najvyššími šancami uspieť,  význam. Andrej Sarvaš napokon vrámci úvodu povedal: „To by bolo pristúpenie na ich pravidlá, pri ktorých rešpektujeme, že si naďalej každý hovorí len to, čo chce, a nikto mu neskáče do reči, len poslušne počúva. Bolo by to tiež neúctivé voči vám (divákom) a kandidátom, ktorý sa rozhodli prísť.“

Základných tém bolo stanovených päť. 1. Dlhodobejšia vízia mesta, ambície Piešťan, inšpirácie, súčasný stav. 2. Máte svoj tím? 3.Transparentnosť, otvorenosť a komunikácia mesta do budúcnosti. 4. Plaváreň. 5. Financovanie športu, resp. športových zariadení. Na reakcie mal každý kandidát sumárne 10 minút. Nasledovala jedna krátka individuálna otázka na každého kandidáta reflektujúca jeho kampaň, resp. doterajšie pôsobenie. Na záver dostali s otázkami priestor aj diváci.

Diskusiu, organizovanú pod záštitou portálov www.pnky.sk a www.zpiestan.sk s podporou Elektrárne Piešťany, si môžete zo záznamu pozrieť v nasledujúcom videu.

-th- Video: -mp-, -lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články