Connect with us

Aktuality

Jeden z najväčších antikvariátov sveta presťahovali z Leopoldova

Published

on

Jeden z najväčších antikvariátov na svete a zrejme druhý najväčší v Európe niesol názov Europik a fungoval od roku 2003 v budove oproti železničnej stanici v Leopoldove. Jeho majiteľ a vášnivý zberateľ Tibor Ďurák v ňom predával približne 300 000 kusov kníh, ale aj obrazy, milované harmoniky a množstvo najrôznejších predmetov. Osud neuveriteľnej zbierky bol po jeho nečakanej smrti v roku 2011 neistý, ale zdá sa, že príbeh bude mať šťastný koniec. Občianske združenie Nicolasa Konta sa totiž snaží o jeho záchranu a sprevádzkovanie, pričom v dňoch 27. februára až 9. marca 2017 bol antikvariát presťahovaný na dočasné miesto v Trnave. Osem dní ho prepravovali dve dodávkové vozidlá, ktoré previezli približne 50 ton kníh.

Tibor Ďurák 3

„Dvadsaťosemkrát sme otočili Trnavu a späť, pričom. Osem až desať pracovníkov denne manipulovalo s knižkami. Podľa hrubého odhadu to bolo vyše 50 ton knižiek. Napriek úsiliu vedenia mesta Hlohovec sa nepodarilo v potrebnom krátkom časovom horizonte nájsť priestor na jeho uskladnenie, ale stále sa na tom pracuje. Veríme, že antikvariát čaká svetlá budúcnosť pretože mesto pripravuje pokračovanie rekonštrukcie časti zámku v Hlohovci, ktorá by mohla byť ukončená do dvoch rokov a rokujeme o možnostiach umiestniť antikvariát v niektorých zo zrekonštruovaných mestských priestorov, aby tak dostal trvalé miesto a patričnú starostlivosť,“ uviedol k sťahovaniu Miro Dvoran z Občianskeho združenia Nicolasa Konta, ktoré sa zaoberá záchranou antikvariátu.

Tibor Ďurák sa narodil 1. apríla roku 1939 v Hornom Trhovišti. Ešte v čase jeho detstva sa presťahovali do Hlohovca, kde absolvoval jedenásťročnú strednú všeobecno vzdelávaciu školu. Vysokoškolské vzdelanie z biochémie a mikrobiológie získal v Bratislave. Do Leopoldova prišiel v roku 1963, keď prijal ponuku pracovať v miestnom závode Slovlik Leopoldov a po čase sa tam aj presťahoval. V Slovliku pôsobil 30 rokov. Pracoval na oddelení výskumu aj ako vedúci odboru vodného hospodárstva a spolupracoval s biochemicky zameranými vysokoškolskými pracoviskami.Tibor Ďurák 2

Bol výborný muzikant, plný energie a s láskou k hudbe. Ako mladý inžinier hrával v kapele Triumf a v ďalších troch kapelách, v ktorých pôsobil aj ako kapelník. Po celý aktívny život ho sprevádzali záľuby v zbieraní a zhromažďovaní rôznych pre neho vzácnych predmetov, preto bol registrovaným filatelistom a numizmatikom, až neskôr prišli knihy.

Tibor Ďurák skôr ako sa začal venovať svojmu koníčku naplno, pôsobil na Chemicko-technologickej fakulte STU v Bratislave. S knihami začal podnikať po roku 1989, keď si prenajal malé kníhkupectvo v centre Leopoldova. História antikvariátu sa začína 2. decembra 1992, keď si otvára pri škole v Leopoldove antikvariát s rovnomenným názvom Antikvariát pri škole, ktorý mal rozlohu 50 metrov štvorcových a približne 20 000 titulov. V januári 1999 si prenajal priestor v budove železničnej stanice s plochou 133 metrov štvorcových a zriadil v ňom Antikvariát u prednostu. Istý čas boli v prevádzke oba antikvariáty.17021819_1852231618352920_330794315768206299_n

V roku 2003 bola ukončená prevádzka Antikvariátu pri škole. No v júni toho istého roku ho vystriedal Antikvariát Europik s plochou 350 metrov štvorcových, ktorý bol v prevádzke až do jeho smrti. Podľa slov T. Ďuráka ide o druhý najväčší antikvariát v Európe a patrí medzi 10 najväčších vo svete a na jeho presťahovanie by bolo potrebných 6 nákladných železničných vagónov. Tibor Ďurák zomrel nečakane vo veku 72 rokov na zlyhanie srdca 10. júla 2011 vo svojom byte, odkiaľ mal len na skok do svojho knižného kráľovstva.

Tibor Ďurák

Antikvariát sa nachádzal v budove bývalého klubu železničiarov oproti železničnej stanici. Jedinečnosť antikvariátu potvrdzujú návštevy osobností, ako sú napríklad bývalý slovenský prezidenti Michal Kováč, Ivan Gašparovič, Rudolf Šuster, ďalej František Mikloško, Pavel Dvořák, Stanislav Štepka, Jana Kociánová, Raymund Kákoni, Jozef Banáš a mnohí ďalší. V neposlednom rade aj návštevy zahraničných hostí z 27 krajín sveta, ktoré sú zapísané aj v knihe návštev, ktorú si pán Ďurák svedomito viedol. V roku 2006 získal Tibor Ďurák certifikát pre najväčší slovenský antikvariát.

Všetky stránky života Tibora Ďuráka from Martin Jurza on Vimeo.

Zbierka Tibora Ďuráka obsahuje tieto kategórie kníh:
Beletria
Bezpečnosť pri práci
Cestopisy
Cudzojazyčná literatúra
Časopisecká literatúra
Detektívky
Detská literatúra
Divadelné hry
Enviromentálna literatúra
Hudobná literatúra
Jazykovedná literatúra
Kalendáre a ročenky
Knihy edícií RETRO, SPKK, HK, STOPY
Knihy pre ženy
Knihy signované autormi
Knihy z nobelovej knižnice
Lacné knihy (cena 2 Sk – 10 Sk)
Leporelá
Mapy a sprievodcovia
Náboženská literatúra
Nepoužité knihy 100% stav
Poézia
Poľovnícka literatúra
Právnická literatúra
Próza
Remeselnícka literatúra
Rybárska literatúra
Slovníky a gramatika
Športová literatúra
Truristická literatúra
Verneovky
Vojnová literatúra
Výchovná literatúra
Záhradnícka literatúra

-lt/Zdroj: Občianske združenie Nicolasa Konta/Foto: Občianske združenie Nicolasa Konta, Martin Jurza-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články