Jeden z najväčších antikvariátov na svete a zrejme druhý najväčší v Európe niesol názov Europik a fungoval od roku 2003 v budove oproti železničnej stanici v Leopoldove. Jeho majiteľ a vášnivý zberateľ Tibor Ďurák v ňom predával približne 300 000 kusov kníh, ale aj obrazy, milované harmoniky a množstvo najrôznejších predmetov. Osud neuveriteľnej zbierky bol po jeho nečakanej smrti v roku 2011 neistý, ale zdá sa, že príbeh bude mať šťastný koniec. Občianske združenie Nicolasa Konta sa totiž snaží o jeho záchranu a sprevádzkovanie, pričom v dňoch 27. februára až 9. marca 2017 bol antikvariát presťahovaný na dočasné miesto v Trnave. Osem dní ho prepravovali dve dodávkové vozidlá, ktoré previezli približne 50 ton kníh.

Tibor Ďurák 3

„Dvadsaťosemkrát sme otočili Trnavu a späť, pričom. Osem až desať pracovníkov denne manipulovalo s knižkami. Podľa hrubého odhadu to bolo vyše 50 ton knižiek. Napriek úsiliu vedenia mesta Hlohovec sa nepodarilo v potrebnom krátkom časovom horizonte nájsť priestor na jeho uskladnenie, ale stále sa na tom pracuje. Veríme, že antikvariát čaká svetlá budúcnosť pretože mesto pripravuje pokračovanie rekonštrukcie časti zámku v Hlohovci, ktorá by mohla byť ukončená do dvoch rokov a rokujeme o možnostiach umiestniť antikvariát v niektorých zo zrekonštruovaných mestských priestorov, aby tak dostal trvalé miesto a patričnú starostlivosť,“ uviedol k sťahovaniu Miro Dvoran z Občianskeho združenia Nicolasa Konta, ktoré sa zaoberá záchranou antikvariátu.

Tibor Ďurák sa narodil 1. apríla roku 1939 v Hornom Trhovišti. Ešte v čase jeho detstva sa presťahovali do Hlohovca, kde absolvoval jedenásťročnú strednú všeobecno vzdelávaciu školu. Vysokoškolské vzdelanie z biochémie a mikrobiológie získal v Bratislave. Do Leopoldova prišiel v roku 1963, keď prijal ponuku pracovať v miestnom závode Slovlik Leopoldov a po čase sa tam aj presťahoval. V Slovliku pôsobil 30 rokov. Pracoval na oddelení výskumu aj ako vedúci odboru vodného hospodárstva a spolupracoval s biochemicky zameranými vysokoškolskými pracoviskami.Tibor Ďurák 2

Bol výborný muzikant, plný energie a s láskou k hudbe. Ako mladý inžinier hrával v kapele Triumf a v ďalších troch kapelách, v ktorých pôsobil aj ako kapelník. Po celý aktívny život ho sprevádzali záľuby v zbieraní a zhromažďovaní rôznych pre neho vzácnych predmetov, preto bol registrovaným filatelistom a numizmatikom, až neskôr prišli knihy.

Tibor Ďurák skôr ako sa začal venovať svojmu koníčku naplno, pôsobil na Chemicko-technologickej fakulte STU v Bratislave. S knihami začal podnikať po roku 1989, keď si prenajal malé kníhkupectvo v centre Leopoldova. História antikvariátu sa začína 2. decembra 1992, keď si otvára pri škole v Leopoldove antikvariát s rovnomenným názvom Antikvariát pri škole, ktorý mal rozlohu 50 metrov štvorcových a približne 20 000 titulov. V januári 1999 si prenajal priestor v budove železničnej stanice s plochou 133 metrov štvorcových a zriadil v ňom Antikvariát u prednostu. Istý čas boli v prevádzke oba antikvariáty.17021819_1852231618352920_330794315768206299_n

V roku 2003 bola ukončená prevádzka Antikvariátu pri škole. No v júni toho istého roku ho vystriedal Antikvariát Europik s plochou 350 metrov štvorcových, ktorý bol v prevádzke až do jeho smrti. Podľa slov T. Ďuráka ide o druhý najväčší antikvariát v Európe a patrí medzi 10 najväčších vo svete a na jeho presťahovanie by bolo potrebných 6 nákladných železničných vagónov. Tibor Ďurák zomrel nečakane vo veku 72 rokov na zlyhanie srdca 10. júla 2011 vo svojom byte, odkiaľ mal len na skok do svojho knižného kráľovstva.

Tibor Ďurák

Antikvariát sa nachádzal v budove bývalého klubu železničiarov oproti železničnej stanici. Jedinečnosť antikvariátu potvrdzujú návštevy osobností, ako sú napríklad bývalý slovenský prezidenti Michal Kováč, Ivan Gašparovič, Rudolf Šuster, ďalej František Mikloško, Pavel Dvořák, Stanislav Štepka, Jana Kociánová, Raymund Kákoni, Jozef Banáš a mnohí ďalší. V neposlednom rade aj návštevy zahraničných hostí z 27 krajín sveta, ktoré sú zapísané aj v knihe návštev, ktorú si pán Ďurák svedomito viedol. V roku 2006 získal Tibor Ďurák certifikát pre najväčší slovenský antikvariát.

Všetky stránky života Tibora Ďuráka from Martin Jurza on Vimeo.

Zbierka Tibora Ďuráka obsahuje tieto kategórie kníh:
Beletria
Bezpečnosť pri práci
Cestopisy
Cudzojazyčná literatúra
Časopisecká literatúra
Detektívky
Detská literatúra
Divadelné hry
Enviromentálna literatúra
Hudobná literatúra
Jazykovedná literatúra
Kalendáre a ročenky
Knihy edícií RETRO, SPKK, HK, STOPY
Knihy pre ženy
Knihy signované autormi
Knihy z nobelovej knižnice
Lacné knihy (cena 2 Sk – 10 Sk)
Leporelá
Mapy a sprievodcovia
Náboženská literatúra
Nepoužité knihy 100% stav
Poézia
Poľovnícka literatúra
Právnická literatúra
Próza
Remeselnícka literatúra
Rybárska literatúra
Slovníky a gramatika
Športová literatúra
Truristická literatúra
Verneovky
Vojnová literatúra
Výchovná literatúra
Záhradnícka literatúra

-lt/Zdroj: Občianske združenie Nicolasa Konta/Foto: Občianske združenie Nicolasa Konta, Martin Jurza-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972