Jazdu historickým vláčikom si vychutnalo okolo 1300 cestujúcich

Jazdu historickým vláčikom si vychutnalo okolo 1300 cestujúcich

17. augusta 2015 Off Od PNky.sk

Železničná stanica v Piešťanoch v nedeľu 16. augusta zažívala nebývalý nápor. Okrem záplavy mladých ľudí z festivalu Grape, sem mierili aj rodiny s deťmi. Od deviatej ráno sa tu totiž konali jazdy historickým vláčikom na bývalej železničnej trati Piešťany – Vrbové. Atrakciu si najmä piešťanskí rodičia a starí rodičia nenechali ujsť a dve staré lokomotívo-vozne chodili plné. Na každej jazde odviezli od 120 do 140 cestujúcich, viac ich bolo zo smeru od Piešťan.

IMG_6561Akciu pripravilo Občianske združenie Čango a Spoločnosť Považské dráhy Žilina, ktorí takto spolupracujú už niekoľko rokov. Aktivisti z Čanga sa zároveň usilujú o zachovanie železničky do Vrbového. Jej zrušenie sa v regióne už niekoľko rokov skloňuje v súvislosti s plánmi na vybudovanie cyklotrasy na telese trate.

Predseda združenia Vladimír Vacula je však presvedčený, že pri trochu úsilia, by sa obe aktivity dali skĺbiť. „Aj ja chcem cyklotrasu,“ hovorí. No podľa neho má trať s násypom dostatočnú šírku, ktorú požadujú vyhlášky, aby mohla ísť cyklotrasa hneď vedľa koľají, na pozemku železnice. Koľaje by sa nemuseli rozoberať a pár jázd vlakom ročne by cyklistov nijako výrazne neobmedzilo. Dlhodobo sa snaží oslovovať kompetentných s reálnymi číslami a návrhmi, zatiaľ však bez výraznej odozvy.

IMG_6592Hoci jazdu historickým vláčikom či drezinami ľudia vnímajú ako veľkú atrakciu, železničiar tvrdí, že to nie je lacná záležitosť. V súčasnosti veľa vecí zabezpečujú svojpomocne v rámci dobrých vzťahov, ak by však niekto chcel podobnú akciu zorganizovať, len požičanie vozňov ho vyjde približne na dvetisíc eur. Aktivisti z Čanga sú preto realisti a vedia, že by išlo len o doplnkové využitie železnice. Tým ďalším by ale mohli byť tiež jazdy drezinami, ktoré sú napríklad v zahraničí veľkým hitom.

IMG_6616Atmosféru nedeľného Čango expresu si cestujúci každopádne užívali. „Amerika!“ znela odpoveď jedného starého otca, keď sme sa ho spýtali, aké to bolo. Deti počas jazdy vydržali bez pohnutia sledovať okolie z otvorených okien a bavili sa i tým, ako pred vlakom uskakovali zajace, vyletovali bažanty a prepelice.

IMG_6610Jazdu vláčikom si nenechal ujsť ani bývalý rušňovodič Anton Mihálik, ktorý dvadsať rokov pôsobil práve na trati Piešťany – Trebatice – Krakovany – Vrbové až do jej zrušenia.  Zažil aj trať Piešťany – Borovce. Vlaky podľa neho na trati vozili nielen cestujúcich do práce a za rodinami, ale často i náklady na stavby, napríklad sídlisko Máj vo Vrbovom.

IMG_6591Vrbové pre cestujúcich pripravilo aj prekvapenie, počas jazdy dostali tombolový lístok a po príchode vyžrebovaným výhercom osobne odovzdala vrbovský toliar primátorka Ema Maggiová. Deťom zasa pri čakaní spríjemňoval čas skákací hrad a mohli si vyskúšať aj jazdu drezinou.

IMG_6637Atmosféru podujatia si pozrite v našej fotogalérii:

-ad-