Aktuality

Ján Orosch po stretnutí s pápežom prevezme Trnavskú arcidiecézu

By 30. augusta 2013No Comments

Viac než rok po odvolaní Róberta Bezáka sa dnes úradu ujme doterajší apoštolský administrátor Trnavskej arcidiecézy, ktorý dovtedy pôsobil ako pomocný biskup svojich dvoch predchodcov.

[singlepic id=45036 w=220 h=240 float=left]Slávnosť, počas ktorej Ján Orosch prevezme kánonické vlastnenie Trnavskej arcidiecézy sa začína o 10.00 h v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Do úradu ho uvedie bratislavský arcibiskup – metropolita Stanislav Zvolenský. Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bude Ján Orosch, koncelebrovať má aj apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana.

Jána Oroscha do funkcie menoval pápež František 11. júla. Povýšil ho tým z titulárneho seminského biskupa a apoštolského administrátora „sede vacante“ na trnavského arcibiskupa.

Podľa informácii z webu trnavskej arcidiecézy sa Ján Orosch s pápežom Franštiškom stretol minulý týždeň počas ďakovnej púte vo Vatikáne.

„Na púti do Ríma sa pri hrobe svätého Petra menovaný trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch so sprievodom poďakoval za všetky obsiahnuté dobrodenia a prosil o Božie požehnanie pre všetkých biskupov, kňazov a jemu zverený Boží ľud Trnavskej arcidiecézy,“ informuje abu.sk. Pápež František pútnikov požehnal a poprial im do ich služby hojnosť Božích milostí, zároveň ich poprosil o modlitby za seba.

Odvolanému trnavskému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi sa doteraz s novým pápežom stretnúť nepodarilo.

Mons. Ján Orosch sa narodil v Bratislave 28. mája 1953. V roku 1976 bol v Bratislave vysvätený za kňaza, potom bol kaplánom v Komárne. V roku 2004  bol menovaný za titulárneho biskupa seminského a 2. mája 2004 v Trnave prijal biskupskú vysviacku a stal sa pomocným biskupom Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy.

Text: Martin Palkovič Foto: abu.sk

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972