Množstvo ľudí zostáva pre koronavírus doma, pracujú z domu, deti sa momentálne učia online a taktiež sa viac hrajú. Spôsobuje to, že sieť je momentálne viac vyťažená ako inokedy cez vianočné sviatky.

Mnohí operátori hlásili a riešili problémy s pripojením a stabilitou. Facebook a Instagram preto napríklad v rámci Európy znížili kvalitu videí, čo by malo poskytovateľom internetového pripojenia pomôcť zvládnuť situáciu a užívatelia by to nemali výraznejšie zaregistrovať na kvalite obrazu. Podobne postupoval Youtube i ďalší poskytovatelia služieb na internete.

Situácia s nárastom vyťaženia internetu je rovnaká aj v Piešťanoch. Podľa lokálneho poskytovateľa internetových a televíznych služieb chceminternet.sk, aj u nás je sieť viac vyťažená ako cez vianočné sviatky. „Nespôsobilo nám to však našťastie žiadne problémy, napriek tomu, že náš aktuálny priemerný dátový tok je 1,41 Gb za sekundu. Zákazníci teda každú sekundu prenesú približne 180 MB dát. Za deň to predstavuje 15228 GB údajov. Ak by sme to chceli vyjadriť napríklad počtom DVD s kapacitou 4,7 GB bolo by ich 3240,“ približuje Boris Nedorost z chceminternet.sk. Pre zaujímavosť, v prípade, že by na týchto DVD boli 120 minútové filmy, ich pozretie by trvalo 6480 hodín, teda 270 dní.

-red- Ilustračné foto

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972