Connect with us

Aktuality

Intenzívne letné sneženie sa našťastie tento rok nekonalo

Published

on

Poznáte to? Je jún a vy máte plný dvor, záhradu, či byt, snehu. Že to nie je sneh, no máte pravdu, ale nápadne[singlepic id=1285 w=320 h=240 float=left] sa naň podobá. Reč je o chumáčoch páperia materských rastlín topoľov, ktoré každoročne obyvateľom Piešťan strpčujú život. Júnové daždivé počasie síce mnohým ľuďom tento rok narobilo nemalé problémy, avšak tým, čo žijú v susedstve topoľov, len pomohlo. Dážď zmyl „vatu“ zo stromov a zabránil jej mohutnému šíreniu mestom.

Keď sa povie topoľ, prevažná väčšina ľudí si predstaví majestátny strom, ktorý je považovaný za jeden z najväčších alergénov. Podľa odborníkov je však opak pravdou. „Medzi top alergény z radov drevín patria brezy, jelše, liesky a hraby. Množstvo peľu týchto, ako aj ostatných drevín rok od roka kolíše, silnejšie sezóny sa striedajú so slabšími.  Ďalšou významnou čeľaďou drevín, s iba o málo menším alergénnym potenciálom, sú bukovité s rodmi buk a dub. Chýry o „topoľovej alergii“ sú absolútne neodôvodnené. Topoľ patrí medzi slabé alergény, kvitne v marci a apríli, kedy nikto ani o „alergii na topole“ neuvažuje. Nevraživosť voči týmto stromom spôsobuje ich [singlepic id=1284 w=320 h=240 float=right]semeno, ktoré sa počas teplých a veterných májových a júnových dní v podobe páperia uvoľňuje do ovzdušia. Samo o sebe však nie je alergénom, rozhodujúcim pôvodcom ťažkostí pacientov v tomto období je peľ tráv. Dráždivosť páperia sa môže uplatňovať nanajvýš mechanicky, alebo ako nosič trávového peľu,“ hovorí Ján Baranovič, vedúci referátu životného prostredia Mestského úradu v Piešťanoch. Podľa pasportu drevín je v Piešťanoch okolo 400 kusov stromov rodu topoľ (z toho asi polovica plodiacich materských rastlín). K tomuto číslu však treba prirátať ďalšie desiatky na Lide a na Kúpeľnom ostrove, ktoré do pasportu neboli zahrnuté. Podobným spôsobom ako topole sa rozširujú aj vŕby, tých je v Piešťanoch približne 140. Jednotlivé kusy rastú na sídliskách ako pozostatky pôvodnej vegetácie. Väčšie porasty sa nachádzajú popri toku Dubová.

[singlepic id=1286 w=320 h=240 float=left]„Topole ani vŕby nikto nevysádzal, rástli  tu stáročia , pretože žijeme v krajine, kde  boli pred 100-200 rokmi len lužné lesy a tie zastupujú  najmä topole a  vŕby. Zvyšky týchto lesov  môžme  vidieť napríklad v campingu Lodenica, v Rymplerovej važine, na brehoch Váhu  . Dva  takéto topole sú našimi chránenými piešťanskými stromami na nábreží  pri kúpalisku Eva – On a Ona. Problémom topoľov, ale aj vŕb, je, že pri mladých stromoch sa nedá rozoznať, či ide o samčiu alebo samičiu rastlinu. Možné to je, až keď  príde do plodného obdobia. V teréne sa dajú najlepšie identifikovať skoro na jar, keď  sú viditeľné jahňady, a keď sa uvoľňujú semená, počas ostatného roka je to ťažšie,“ vysvetľuje situáciu okolo topoľov dendrologička Eva Wernerová.

Podľa Jána Baranoviča, počet sťažností a žiadostí o riešenie problému s topoľmi z roka na rok klesá. „Situáciu s topoľmi sa snažíme riešiť priebežne. Rúbanie topoľov len preto, že púšťajú „vatu“ je absolútne neopodstatnené. Pre zníženie jej vplyvu na alergie je podstatnejšie dôsledné a časté kosenie trávnikov tak, aby nedochádzalo k ich [singlepic id=1281 w=320 h=240 float=right]zakvitnutiu a potom k prenosu peľu páperím topoľov. Druhou alternatívou je prerezávka korún samičích topoľov, ktorú realizujú Služby mesta Piešťany, čím sa znižuje objem produkcie semien,“ hovorí Ján Baranovič. Proti bezhlavému píleniu topoľov je aj Eva Wernerová. „Topole sa dnes nevysádzajú, respektíve ak sa vysádzajú, tak iba rastliny, ktoré netvoria semeno. Do intravilánu sa sadia nealergizujúce druhy ako javor, lipa a podobme. Optimálnu cestu vidím v postupnom nahradzovaní  a  odstraňovaní  materských rastlín v prípade ich choroby, či výrazného poškodenia poveternostnými podmienkami. Pamätám si, že raz problém s páperím topoľa riešili aj piešťanskí hasiči. Jeden rok išlo zo stromov na Mojmírovej ulici v okolí základnej školy obrovské množstvo páperia, čo veľmi znepríjemňovalo život žiakov. Hasiči vtedy za dve hodinky jednoducho umyli stromy a bolo po probléme. Aj takéto jednoduché a účinné riešenie sa dá použiť,“ dodáva Eva Wernerová.

Autor: Tomáš Hudcovič  Foto: hug(o)photo

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články