Connect with us

Aktuality

Info tabule v Malej vrbine upozorňujú na jej vzácnych obyvateľov

Published

on

Kúsok zdanlivo bezvýznamného porastu medzi Poliklinikou a Sídliskom Adam Trajan je plný života. Ide o zvyšok pôvodnej prírodnej krajiny, v minulosti typickej pre územie nášho mesta.

MP 06-10-14 110475

Od utorka 10. júna na tento fakt upozorňujú informačné tabule, ktoré pri vstupoch z oboch strán osadili aktivisti z občianskeho združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Ešte predtým brigádnici vyzbierali odpadky z časti tohto územia. Vďaka úsiliu Rastislava Gabloviča bola výroba tabúľ financovaná z fondov Európskej únie, prostredníctvom projektu Komprax. O ich obsah sa postaral krajinný ekológ Peter Tremboš.

„Dopoludnia sa uskutočnili za pomoci piešťanských skautov z 80. zboru Ginko aktivity pre deti zo ZŠ F.E. Scherera.  Tie na začiatku absolvovali krátku prednášku o Malej vrbine a o recyklácii a potom nasledovali pohybové aktivity – skákali vo vreci, tancovali podľa znakov, ale taktiež pomohli vyzbierať odpadky v blízkom okolí. Skauti následne pomáhali i s výkopom jám, pre informačné tabule,“ hovorí dobrovoľník  Rasťo Gablovič.

Popoludní sa uskutočnilo slávnostné otvorenie malého náučného minichodníka spolu s prechádzkou a prednáškou Petra Tremboša. „Z tejto krajiny nikto nechce vyháňať človeka, ale hľadať kompromis medzi prírodnými hodnotami a rozumným využitím tohto priestoru. Ten je cenný nielen preto, že sa tu zachovali niektoré zákonom chránené druhy rastlín a živočíchov, ale aj preto, že je to akási pamiatka na to, ako vyzeral tento priestor za čias našich dedov, keď ešte neboli vybudované hrádze a Váh sa rozlieval do okolia,“ povedal na úvod prednášky odborník.

Napriek blízkosti frekventovanej cesty majú návštevníci Malej vrbiny pocit, ako keby boli v divokom lese.  Na pomerne malom priestore sa nachádza bohatá flóra a fauna.

REKLAMA

heaven rest

MP 06-10-14 110475

Ornitológ Erich Kubica vymenoval a ukázal účastníkom asi dve desiatky operencov, ktorých prítomnosť v Malej vrbine dokumentoval: „Veľmi vzácny vták, ktorý je dnes už málokde vidieť a hniezdi v tejto oblasti, je Kúdelníčka lužná. Sú to vtáky, ktoré si robia špeciálne visiace vakové hniezda.“

„Teší nás, že na otvorenie prišli takmer tri desiatky ľudí, ktorým nie je osud tohto biocentra ľahostajný. Informačné tabule majú prispieť k zvýšeniu povedomia širokej verejnosti o hodnote Malej vrbiny a tým aj k jej ochrane,“ vysvetľuje Jozef Malík, predseda OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany.  Vlastníci časti pozemkov totiž žiadajú o zmenu územného plánu na plochy zariadení športu a rekreácie. Proti tomu sa postavil napríklad Krajský úrad životného prostredia Trnava. Podľa niektorých majiteľov, ktorých pozemky nie sú zahrnuté do zmeny územného plánu, sú porušované ich vlastnícke práva. Odmietajú, aby ich pozemky slúžili na venčenie psov a to, že s nimi pre stanovenie biocentra, nemôžu nakladať, tak ako by chceli. V utorok prítomnej verejnosti vysvetlili svoje postoje s tým, že  sú za zachovanie lokality a chcú hľadať zákonné riešenia na ochranu svojich práv a dohodu s Mestom Piešťany. Predseda OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany Jozef Malík, ktorý je zároveň aj mestským poslancom, im prisľúbil iniciovanie stretnutia s členmi zastupiteľstva a pokus o nájdenie riešenia.

Text a foto: mp

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články