Connect with us

Aktuality

Ihrisko Materskej školy v Zavretom kúte ožilo

Published

on

Do postupnej rekonštrukcie priestoru ihriska určeného škôlkárom v Zavretom kúte sa pustili aktívni rodičia v spolupráci s vedením materskej školy. Z ihriska zmizli nebezpečné hojdačky, ktoré nahradila preliezačka so šmykľavkou a ďalšie prvky. Celkovo tu už bolo preinvestovaných hlavne vďaka iniciatíve rodičov takmer 4000 eur.

[singlepic id=41812 w=560 h=350 float=center]„Pomaličky postupujeme podľa projektu krajinnej architektky a poslankyne mestského zastupiteľstva Evy Wernerovej, ktorá nám ho urobila zdarma ako sponzorský príspevok,“ hovorí Jana Müllerová, konateľka rodičovského združenia a dodáva: „Odstránili sa staré nefunkčné hojdačky, za čo ďakujeme pracovníkom Služieb mesta Piešťany, ktorí ich odpílili a rodičom, ktorí tiež pomáhali. Za kovový šrot sme získali 50 eur. Tie boli následne použité na nové prvky ihriska.“
Novú a bezpečnú hernú zostavu v hodnote 1890 eur namontovala firma Baribal. Prispeli na ňu spoločnosť PipeLife, s.r.o. (400 eur), Mesto Piešťany dotáciou z oblasti školstva (300 eur), rodičia a starí rodičia detí navštevujúcich škôlku (480 eur). Zvyšná suma bola uhradená z 2 percent dane právnických a fyzických osôb, ktoré boli poukázané na účet Rodičovského združenia pri Materskej škole Staničná 2, kde napríklad firma ROBO Piešťany prispela sumou 450 eur. „Všetkým sponzorom a rodičom a priateľom školy, ktorí poukázali svoje 2 % ako aj rodičom, ktorí sa zaslúžili o získanie sponzorských príspevkov veľmi pekne ďakujeme,“ odkázala Jana Müllerová.

[singlepic id=41810 w=560 h=350 float=center]Ďalším zábavným prvkom, na ktorom môžu deti bezpečne šantiť je pružinová hojdačka v tvare motorky. Jej cena bola 450 eur a kúpila ju firma Respect Slovakia, s. r.o..

„Poslednými zatiaľ zrealizovanými prvkami sú dve pružinové preklápacie hojdačky v hodnote 813 eur, na ktoré nám sumou 650 eur prispela Nadácia Allianz,“ poďakovala sponzorom zástupkyňa rodičov.

[singlepic id=41811 w=560 h=350 float=center]

Z ihriska boli odstránené aj nebezpečné betónové obrubníky, na čo prispelo Mesto Piešťany aj Trnavský samosprávny kraj, zvyšné náklady pokryl fond Rodičovského združenia pri MŠ. V poslednej fáze bude ihrisko doplnené dubovou kôrou.

V areáli škôlky sa nachádza aj pre deti nebezpečná stavba, ktorej odpredaj už schválilo mestské zastupiteľstvo, takže snáď v blízkej budúcnosti už nebude deti ohrozovať. „Za všetku spoluprácu v tejto oblasti ďakujeme poslancom Eve Wernerovej, Jozefovi Malíkovi a Jurajovi Brnovi ako aj samotnému vedeniu mesta Piešťany,“ povedala Jana Müllerová a dodala, že ihrisko chcú rodičia aj naďalej zveľaďovať. Napríklad aj vďaka 2 percentám z daní a ďalším sponzorským príspevkom.

Autor: jv Foto: ht

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články