Connect with us

Aktuality

Identifikovali ste “Čudo“ v jazierkach

Published

on

Náš článok z 25. marca: „Čudo“ v jazierkach vraj môže byť hrozbou pre rybičky i vtákov o zvláštnej korytnačke, ktorá sa objavila v kúpeľných jazierkach, vyvolal u Piešťancov veľký ohlas. Nakoniec aj vďaka vašim komentárom a e-mailom sa korytnačku aj podarilo identifikovať.

IMG_8674_resize

„Dobrý deň, tak to sa vám podaril teda riadny úlovok!“ napísala nám jedna z čitateliek. „Ťažko povedať presne, o aký druh ide, radila som sa aj so známymi teraristami, a pravdepodobne by mohlo ísť o kožnatku Apalone ferox. Je to druh, ktorý sa dá kúpiť v zooshopoch, na burzách. Je to dravec, rýchlo rastie, a zrejme nie každý  chovateľ ho dokáže zvládnuť, a takto to potom dopadne…“ Tento názor potvrdil aj ďalší: „Zdravím, píšem ohľadne korytnačky v jazierkach. Jedná sa o Kožnatku floridskú latinský názov Apalone ferox.“ Jeden z komentujúcich pod článkom  tvrdí: „Sú tam minimálne dve. Ja by som ale väčší problém videl v Korytnačke písmenkovej, ktorej sa okrem jazierok darí aj v mŕtvom ramene.“

IMG_8665_resize

REKLAMA

kia-042015-500

Ďalší čitatelia na facebooku potvrdzujú, že korytnačka je naozaj oveľa väčšia ako ostatné a vyzerá pomerne hrozivo: „Ja som ju videla ako trhá a žerie rybu pri okraji jazierka a je teda o dosť väčšia ako tie ostatné… A tie menšie korytnačky nemôže napadnúť?“ Iní komentujúci si myslia, že by mohla byť nebezpečná aj pre deti: „Mamičky držte si deti:… Má silné pazúry a pri kontakte útočí a hryzie.“ „Ja sa len čudujem že ešte stále tam je – čakajú kompetentní, až tá korytnačka rafne po nejakom malom decku čo sa k nej priblíži keď sa bude ohrievať niekde na brehu?“

IMG_8683_resize

Viacerým sa nepáčil ani výzor tohto cudzokrajného plaza, objavili sa vyjadrenia čitateľov ako: „Dosť nesympatický tvor….alebo Fuj, ohava! Či „Vyzerá to ako ruka v ponožke, čo robí pantomímu pre decká.“  Ďalšiemu komentujúcemu sa zdá neprirodzené, aby takéto exotické druhy narúšali overené stereotypy v našich končinách.  Do redakcie sme dokonca dostali fotografie ešte malej kožnatky z minulého roka a podľa popisu čitateľky bola už v lete väčšia ako ostatné korytnačky v jazierkach.

FB_IMG_1427352514977

Na názor, či ide naozaj o hrozbu pre rybičky, sme sa teda opýtali aj jedného piešťanského chovateľa, ktorý povedal, že ak je v jazierku iba jedna, nemala by byť problémom pre ryby ani iné živočíchy, horšie by to mohlo byť iba, ak by sa rozmnožili.

Informáciu o korytnačke v jazierkach sme poslali aj Slovenským liečebným kúpeľom Piešťany, odkiaľ nám prišla nasledovná odpoveď: „K článku sa vyjadrovať nebudeme. Ďakujeme však za zaslanú informáciu a podnet, ktorý vedenie SLKP posunie kompetentným.“

[youtube]https://youtu.be/n3sl8KxxwbA[/youtube]

Korytnačka, ktorá sa nachádza v kúpeľných jazierkach, je teda zrejme z druhu Apalone alebo Kožnatka floridská a už jej meno napovedá, že pochádza z Ameriky. Dá sa kúpiť v zooshopoch či na burzách pre chovateľov a cena väčších kusov sa pohybuje nad päťdesiat eur. Ide o dravca, ktorý dosť rýchlo rastie a pri manipulácii s ňou treba zvýšiť opatrnosť, pretože dokáže bolestivo pohrýzť.  Hovorí sa jej aj Kožnatka dravá, hryzavá alebo korytnačka trojpazúrová. V dospelosti dosahuje dĺžku až šesťdesiat centimetrov a v ideálnych podmienkach sa dožíva až tridsať rokov. Kožnatka trávi veľa času zahrabaná na bahnitom dne, kde čaká na svoju korisť. K hladine vystrkuje v niekoľko minútových intervaloch len svoju hlavu na dlhom krku, aby sa nadýchla.

Zdá sa však, že tento plaz zrejme nebude jediným netypickým tvorom, ktorý sa pohybuje v piešťanských vodách, včera sme totiž dostali informáciu, že v parku pri Thermii okoloidúci videli bobra. Odfotografovať sa im ho, žiaľ, nepodarilo. Ak by niekto z vás jeho fotografiu získal, nenechajte si ju pre seba, vaše „úlovky“ čakáme na adrese: redakcia@pnky.sk.

-lt/ad-, foto: Lukáš Turňa, M. Adamcová, M. Klasovitá  video: Martin Viazanko

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články