Náš článok z 25. marca: „Čudo“ v jazierkach vraj môže byť hrozbou pre rybičky i vtákov o zvláštnej korytnačke, ktorá sa objavila v kúpeľných jazierkach, vyvolal u Piešťancov veľký ohlas. Nakoniec aj vďaka vašim komentárom a e-mailom sa korytnačku aj podarilo identifikovať.

IMG_8674_resize

„Dobrý deň, tak to sa vám podaril teda riadny úlovok!“ napísala nám jedna z čitateliek. „Ťažko povedať presne, o aký druh ide, radila som sa aj so známymi teraristami, a pravdepodobne by mohlo ísť o kožnatku Apalone ferox. Je to druh, ktorý sa dá kúpiť v zooshopoch, na burzách. Je to dravec, rýchlo rastie, a zrejme nie každý  chovateľ ho dokáže zvládnuť, a takto to potom dopadne…“ Tento názor potvrdil aj ďalší: „Zdravím, píšem ohľadne korytnačky v jazierkach. Jedná sa o Kožnatku floridskú latinský názov Apalone ferox.“ Jeden z komentujúcich pod článkom  tvrdí: „Sú tam minimálne dve. Ja by som ale väčší problém videl v Korytnačke písmenkovej, ktorej sa okrem jazierok darí aj v mŕtvom ramene.“

IMG_8665_resize

REKLAMA

kia-042015-500

Ďalší čitatelia na facebooku potvrdzujú, že korytnačka je naozaj oveľa väčšia ako ostatné a vyzerá pomerne hrozivo: „Ja som ju videla ako trhá a žerie rybu pri okraji jazierka a je teda o dosť väčšia ako tie ostatné… A tie menšie korytnačky nemôže napadnúť?“ Iní komentujúci si myslia, že by mohla byť nebezpečná aj pre deti: „Mamičky držte si deti:… Má silné pazúry a pri kontakte útočí a hryzie.“ „Ja sa len čudujem že ešte stále tam je – čakajú kompetentní, až tá korytnačka rafne po nejakom malom decku čo sa k nej priblíži keď sa bude ohrievať niekde na brehu?“

IMG_8683_resize

Viacerým sa nepáčil ani výzor tohto cudzokrajného plaza, objavili sa vyjadrenia čitateľov ako: „Dosť nesympatický tvor….alebo Fuj, ohava! Či „Vyzerá to ako ruka v ponožke, čo robí pantomímu pre decká.“  Ďalšiemu komentujúcemu sa zdá neprirodzené, aby takéto exotické druhy narúšali overené stereotypy v našich končinách.  Do redakcie sme dokonca dostali fotografie ešte malej kožnatky z minulého roka a podľa popisu čitateľky bola už v lete väčšia ako ostatné korytnačky v jazierkach.

FB_IMG_1427352514977

Na názor, či ide naozaj o hrozbu pre rybičky, sme sa teda opýtali aj jedného piešťanského chovateľa, ktorý povedal, že ak je v jazierku iba jedna, nemala by byť problémom pre ryby ani iné živočíchy, horšie by to mohlo byť iba, ak by sa rozmnožili.

Informáciu o korytnačke v jazierkach sme poslali aj Slovenským liečebným kúpeľom Piešťany, odkiaľ nám prišla nasledovná odpoveď: „K článku sa vyjadrovať nebudeme. Ďakujeme však za zaslanú informáciu a podnet, ktorý vedenie SLKP posunie kompetentným.“

[youtube]https://youtu.be/n3sl8KxxwbA[/youtube]

Korytnačka, ktorá sa nachádza v kúpeľných jazierkach, je teda zrejme z druhu Apalone alebo Kožnatka floridská a už jej meno napovedá, že pochádza z Ameriky. Dá sa kúpiť v zooshopoch či na burzách pre chovateľov a cena väčších kusov sa pohybuje nad päťdesiat eur. Ide o dravca, ktorý dosť rýchlo rastie a pri manipulácii s ňou treba zvýšiť opatrnosť, pretože dokáže bolestivo pohrýzť.  Hovorí sa jej aj Kožnatka dravá, hryzavá alebo korytnačka trojpazúrová. V dospelosti dosahuje dĺžku až šesťdesiat centimetrov a v ideálnych podmienkach sa dožíva až tridsať rokov. Kožnatka trávi veľa času zahrabaná na bahnitom dne, kde čaká na svoju korisť. K hladine vystrkuje v niekoľko minútových intervaloch len svoju hlavu na dlhom krku, aby sa nadýchla.

Zdá sa však, že tento plaz zrejme nebude jediným netypickým tvorom, ktorý sa pohybuje v piešťanských vodách, včera sme totiž dostali informáciu, že v parku pri Thermii okoloidúci videli bobra. Odfotografovať sa im ho, žiaľ, nepodarilo. Ak by niekto z vás jeho fotografiu získal, nenechajte si ju pre seba, vaše „úlovky“ čakáme na adrese: redakcia@pnky.sk.

-lt/ad-, foto: Lukáš Turňa, M. Adamcová, M. Klasovitá  video: Martin Viazanko

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972