Connect with us

Aktuality

Hrozba alebo nádej? V Piešťanoch experimentujú s GMO už 20 rokov

Published

on

Aktivisti sa obávajú kontaminácie prírody modifikovanými génmi, šéf výskumného centra hovorí o ekologickejšom poľnohospodárstve. Žiadne nežiadúce účinky GMO sa podľa neho doteraz nepotvrdili. Druhá strana tvrdí, že sú nesporné.

[singlepic id=47835 w=520 h=340 float=center]

Testovací pozemok s geneticky modifikovanou cukrovou repou

 

Ako ďaleko doletí peľ?

Jedným zo základných údajov, na ktorom sa nevedia dohodnúť, je vzdialenosť do akej sa dokáže rozšíriť peľ z kukurice. Ak ide o geneticky modifikovanú rastlinu, môže sa zmenený genetický kód preniesť na konvenčnú odrodu.

„Konkrétny príklad kontaminácie kukurice pochádza z Mexika – upozorňuje na možnosť rozšírenia geneticky upravených plodín až do vzdialenosti 500 km,“ uviedla pre web slovenskypacient.sk Veronika Repková z občianskeho združenia Sieť dobra.

„Peľ kukurice lieta do dvoch metrov v závislosti od teploty a vlhkosti. Včela ho vie preniesť na kilometre. Ale vzdialenosť 500 kilometrov neviem, či je vôbec teoreticky možná,“ odmietol jej tvrdenie riaditeľ Centra výskumu rastlinnej výroby Ján Kraic. Dodal, že predpísané izolačné vzdialenosti na poli v Borovciach, kde GMO kukuricu pokusne pestujú, sú „absolútne postačujúce, dokonca sú až predimenzované.“

Experimenty s GMO robia v Piešťanoch už 20 rokov

Aktivisti na toto testovacie pestovanie upozornili koncom augusta. CVRV má aktuálne v Borovciach geneticky modifikovanú cukrovú repu, kukurica tam je od roku 2006.

„Naše experimenty s GMO začali v roku 1993. Vtedy sme už vyrábali geneticky modifikované rastliny tabaku. Podarilo sa nám, ako prvým na svete, zmeniť pšenicu a jačmeň, aby produkovali polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré tieto rastliny prirodzene neprodukujú,“ opísal jeden z laboratórnych pokusov Ján Kraic.

Geneticky modifikované plodiny sú podľa neho vyvíjané za účelom znižovania potreby používania chemických látok pri pestovaní. „Pre mňa je budúcnosť ekologického poľnohospodárstva v pestovaní GMO rastlín. Ak tam nemusím dať pesticíd alebo herbicíd alebo ak repu nemusím striekať šesťkrát, ale trikrát – to je pre mňa ekológia,“ uviedol riaditeľ CVRV.

Podľa Veroniky Repkovej je väčšina geneticky modifikovaných plodín upravená tak, aby boli odolné voči vysoko toxickému herbicídu, alebo aby produkovali toxín, ktorý otrávi škodcov. „Existuje niekoľko nezávislých štúdií o účinkoch herbicídu na pôdu, hmyz, potraviny, človeka. Negatívny dopad hlavnej účinnej látky glyfosátu je známy vďaka anglickej štúdie z tohto roku. Poškodenie tela je zákerné, no prejavuje sa pomaly, ako postupný zápal bunkových štruktúr,“ povedala pre web slovenskypacient.sk

Svet podľa Monsanto

[vimeo width=“560″ height=“316″]http://vimeo.com/63219974[/vimeo]

Film Svet podľa Monsanto je dostupný cez službu Vimeo

Testovacia kukurica v Borovciach má označenie MON 810 a jej pestovanie na Slovensku je dovolené. Jej rozšíreniu medzi slovenskými poľnohospodármi zabránila prísna legislatíva aj fakt, že je odolná voči málo rozšírenej vijačke. Ide o odrodu nadnárodnej agrochemickej spoločnosti Monsanto.

Film francúzskej produkcie s názvom Svet podľa Monsanto premietali aktivisti zo Siete dobra aj v Piešťanoch a je voľne dostupný na internete. Firme dobré meno nerobí – upozorňuje na jej praktiky a vystríha pred hrozbou jej dominantného postavenia.

V súčasnosti prebiehajúci pokus CVRV s kukuricou však podľa Kraica Monsanto neiniciovalo. „V tomto prípade sledujeme okrem iného aj vplyv tohto kukuričného hybrida na životné prostredie. Keďže rastlina vylučuje prostredníctvom koreňov aj bielkovinu pochádzajúcu z cudzieho génu, sledujeme, aký to má efekt na komunitu baktérií v rizosfére, teda v obale koreňov,“ vysvetlil Ján Kraic a dodal, že pokusy nepreukázali vplyv na tieto baktérie.

Šéf CVRV priznal, že inštitúcia získava na základe spolupráce s firmou Monstanto finančné prostriedky, iba zo  štátnych by nevyžila. Jedným z ich spoločných projektov je Inovačné centrum, kde sa minulý týždeň uskutočnila prezentácia kukuričných hybridov tejto firmy pre slovenských poľnohospodárov. Nešlo však o geneticky modifikované rastliny.

Účastníci prezentácie, ktorých sme na poli v Borovciach oslovili, sa dominantného postavenia Monsanta na trhu neobávajú. Osivá podľa nich predávajú aj iné nadnárodné korporácie.

[nggallery id=2530]

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

IJaV-2

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články