Connect with us

Aktuality

Hrad Beckov chystá novinku, na jeho nádvorí sa usídli viac ako 6 metrový drak

Published

on

Zima sa už s najväčšou pravdepodobnosťou skončila a preto sa na hrade Beckov rozhodli otvoriť pre návštevníkov už počas jarných prázdnin od 24. 2. do 28.2. v čase od 10.00 do 15.00. Následne od 29. februára a počas marca bude hrad pre verejnosť otvorený počas víkendových dní v čase od 9.00 do 17.00 h. Obrovský drak sa na hrade usídli už počas budúceho týždňa.

Na hrade chystajú udalosť, ktorá v jeho histórii nemá obdobu. Usídli sa tu viac ako 6,5 metra dlhý drak. „Na základe legendy, ktorá sa viaže k hradnej studni sme nechali vyrobiť do exteriérovej expozície sochu draka. Meno drakovi v súčasnosti vyberajú návštevníci prostredníctvom sociálnej siete. Momentálne teda ešte nevieme ako sa bude volať, ale čo vieme, je termín, kedy sa k nám drak presťahuje. V stredu 26. februára sa vydá z rezbárskej dielne na cestu dlhú 400 km. Vo štvrtok 27. februára za pomoci 28 tonového žeriavu prekoná skoro 20 metrov vysoký hradný múr, aby ako hovorí legenda, sa usídlil v našej hradnej studni. Pevne veríme, že nebude chrápať ako jeho predchodca, ktorý vďaka tomu bol v nemilosti obyvateľov obce Beckov. Tí ho preto pripravili o život. Veríme, že bude tešiť nielen detských návštevníkov hradu, ktorí ho v nasledujúcich rokoch navštívia,“ priblížil Peter Pastier z hradu Beckov.

Novinky pre sezónu 2020

Aj tento rok pripravili pre návštevníkov na hrade viaceré novinky v programovej štruktúre, ale chystá sa aj ďalšia stavebná činnosť. „Z hľadiska stavebných aktivít je zámerom definitívne uzavretie hradnej kaplnky až z južnej strany a sprístupnenie pivničných priestorov najhonosnejšieho Severného paláca,“ priblížil P. Pastier.

Po siedmych rokoch fungovania sa v aktuálnej sezóne nebude konať Turnaj v tradičnej lukostreľbe o pohár vojvodu Ctibora. Do programu však opäť zaradili už štvrtý ročník Dní kováčskych majstrov, po ročnej odmlke. Návštevníci sa môžu tešiť na väčší výber z večerných programov. Organizátori rozšírili ponuku večerného kina, pridali  divadelné predstavenia a nový formát obľúbených nočných prehliadok hradu. Súčasne pridali viacero večerov, počas na hrad zavítajú  rôzni hudobní umelci a skupiny.

Z tzv. „statickej ponuky“ – výstavy a expozície, sa návštevníci môžu tešiť na výstavu Šľachtické rody Beckova, ktorá bude podporená výstavou prezentujúcou erbové klenoty a to „Erbové beštie“. Draci, jednorožce, baziliškovia, morské panny či mámivé sirény. Od 12. mája poodhalíte tajomstvá, ktoré sa skrývajú v erboch šľachtických rodov.

Pripravený je tiež 3. ročník Hradného hospodárstva. Aj tento rok pre návštevníkov pripravili viac ako 15 dravcov aj s ukážkami ich letu a 8 druhov zvieratiek, jazdy na poníkovi. Tento rok bude hospodárstvo rozšírené aj o remeslá. Návštevníci si tak budú môcť pozrieť kováčsku dielňu, hrnčiarsku dielňu, sviečkára, hradnú kuchyňu s ukážkami mletia múky na žarnove, ale najmä dievčatá si budú môcť vyskúšať aj aktivitu, ktorej sa dvorné dámy venovali, keď čakali na svojich manželov a to bolo vyšívanie.

„Novinkou bude detský okruh, ktorý si budú môcť vyskúšať aj hraví dospelí. Na základe putovania po hrade s príbehom poodhalíme príbehy skutočných obyvateľov hradu zo stredoveku. Deti budú plniť rôzne úlohy, ktoré budú postupne formovať a predstavovať príbeh ich postavy. Podľa ich rozhodnutia však každá prehliadka bude trošku iná a aj postava, ktorá ich hradom prevedie. Raz to môže byť hradný kuchár, po druhýkrát hradný pisár alebo dvorná dáma. Deti, ale aj dospelí si tak hrad užijú a prezrú z viacerých uhlov pohľadu a opäť sa niečo nové dozvedia,“ dodal Peter Pastier. 

TS/red

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články