Connect with us

Aktuality

AKTUALIZOVANÉ: Hospodárske noviny obviňujú kúpele zo zneužitia dotácií

Published

on

Ešte neexistujúce združenie cestovného ruchu Rezort Piešťany už podľa Hospodárskych novín čelí podozreniam z nezákonného konania. Denník publikoval článok, ktorý obviňuje piešťanské kúpele, že chcú štátnu dotáciu minúť vo vlastnej réžii.

[singlepic id=20745 w=320 h=240 float=right]„Kým v iných regiónoch využívajú spoločné prostriedky na marketing či propagáciu, kúpele ich chcú minúť na hotelové brožúry či jedálne lístky,“ citujú Hospodárske noviny nemenovaný zdroj. Článok bol publikovaný 7. februára pod názvom Kúpele chcú zarábať na štátnych dotáciách.

Novela zákona o cestovnom ruchu, na ktorej sa podieľal aj primátor Remo Cicutto, umožňuje samosprávam a podnikateľom združeným v spoločnej organizácii na podporu turizmu, žiadať o štátne dotácie. Ich maximálna výška je 90 percent finančných prostriedkov, ktoré do združenia vložia jeho členovia. Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, obce Banka, Moravany nad Váhom a hotely Máj, Sandor Pavillon a Park sú zakladateľmi takejto organizácie. Na prvom valnom zhromaždení, ktoré bude v piatok 10. februára, by mala dostať názov Rezort Piešťany. Plánovaná výška spoločného vkladu je podľa informácií zo zastupiteľstva 45 000 eur.

Na stanovisku k článku Hospodárskych novín spolupracujú kúpele s právnikmi. Uverejníme ho hneď, keď nám ho pošlú. DOPLNENÉ (9. 2.): Slovenské liečebné kúpele Piešťany a. s. sa voči tvrdeniam uvedeným v článku zásadne ohradili: „Tento text obsahuje množstvo zavádzajúcich a nesprávnych informácií ako aj špekulácií, ktoré poškodzujú dobré meno spoločnosti SLKP, a. s. a nezakladajú sa na pravde.“ V stanovisku sa ďalej píše, že všetky kroky, ktoré kúpele v súvislosti so vznikom oblastnej organizácie cestovného ruchu vykonávajú, „…sú plne v súlade s platnou legislatívou a realizované s cieľom pomôcť nášmu regiónu. Žiadna časť prostriedkov nemôže byť použitá na individuálny prospech resp. podporu len jednej firmy alebo organizácie.“ SLKP budú ďalej postupovať v súlade s právnymi nariadeniami, ktoré zabezpečujú ochranu dobrého mena firiem.

[singlepic id=24808 w=320 h=240 float=right]Podozrenie z plánovaného zneužitia štátnej dotácie už ostro odmietla radnica: „Táto informácia je zavádzajúca a je neetické, že ju novinár berie ako hodnovernú a smerodajnú. Zrejme dobre neuvážil, aký dopad môže mať jeho článok. Budeme postupovať v súlade s Tlačovým zákonom.“

Podľa hlavného radcu sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy Dušana Marušáka kontrolu využívania prostriedkov zo štátneho rozpočtu bude vykonávať poskytovateľ dotácie (ministerstvo dopravy) aj ďalšie orgány – Najvyšší kontrolný úrad alebo rezort financií.

„Účel dotácie bude uvedený v zmluve medzi poskytovateľom a prijímateľom. Organizácie cestovného ruchu môžu použiť tieto prostriedky na ich hlavnú činnosť, ktorá je spojená s podporou rozvoja cestovného ruchu. Tieto aktivity musia viesť k zvýšeniu počtu domácich a zahraničných návštevníkov, k predĺženiu ich pobytu na území danej destinácie a k zvýšeniu hospodárskeho prínosu cestovného ruchu,“ vysvetlil Dušan Marušák.

V prípade, že organizácia použije peniaze v rozpore s určeným cieľom, ministerstvo si v zmluve vyhradzuje právo odstúpenia od zmluvy. Ďalšou sankciou je uloženie pokuty do výšky v závislosti od rozsahu porušenia finančnej disciplíny.

Text a foto: Martin Palkovič


Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články