Piešťanskí hasiči dostali dnes približne o trištvrte na päť popoludní hlásenie o požiari hotela Slovan. Na mieste zasahujú minimálne tri hasičské vozidlá, štátna i mestská polícia. Horí vnútorná časť hotela smerom od dvora, pričom dym je vidno i zo vzdialenejších častí Piešťan.
Na mieste sa zastavuje stále viac prizerajúcich ľudí. Napriek zadymeniu časti mestského parku v Hudobnom pavilóne naďalej pokračoval koncert dychovky. Ľudia spomínajú na zašlú slávy a pýchu hotela, ktorého rozsah poškodení sa bude spisovať až po uhasení.

Slovenské liečebné kúpele Piešťany, ktoré sú vlastníkom kultúrnej pamiatky, pripravovali projekt sanačných prác, ktorý mali predložiť na jeseň Pamiatkovému úradu v Trnave. Podľa našich informácií majú v pláne obnovu strešnej krytiny. Je možné, že plán pozmení aktuálny požiar. Čo ho spôsobilo zatiaľ nie je známe.

Hotel Slovan bol slávnostne otvorený v roku 1907. Dal ho postaviť budapeštiansky podnikateľ Adolf Rónai. Chcel konkurovať prosperujúcemu podniku rodiny Winterovcov. Rónai, podľa ktorého sa najprv hotel volal, sa však zadĺžil a luxusná stavba prešla do rúk budovateľov piešťanských kúpeľov.

Tí ho premenovali na Royal a až do roku 1912, kedy dokončili Thermiu, zostal najlepším hotelom v širokom okolí. Nechýbal mu výťah, elektrické osvetlenie, tančiareň, zimná záhrada ani originálne prepojenie jedálne s vonkajšou terasou. Už vtedy bolo jeho nevýhodou, že neposkytoval kúpeľné služby. V silnej konkurencii nových kúpeľných hotelov napriek tomu obstál aj po II. svetovej vojne, ale už s novým menom – Slovan.

Napriek zachovanému luxusu vyžadoval Slovan v roku 1985 rekonštrukciu, tá sa však neuskutočnila dodnes.

Správu budeme aktualizovať po vyjadrení hasičov a polície.

-th- Foto: T. Hudcovič

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972