Connect with us

Aktuality

Hokej: Piešťanci na východe prehrali, víťazom 1. ligy Bardejov

Published

on

Finálová séria 1. hokejovej ligy medzi ŠHK 37 Piešťany a HC 46 Bardejov vrcholila dnes (15.3.) siedmym zápasomv Bardejove. Hokejisti Piešťan už v sérii prehrávali 1:3, ale podarilo sa im vyrovnať na 3:3. Ak by vyhrali aj v poslednom súboji, čakala by ich baráž o extraligu s Nitrou. Mužstvo ŠHK 37 však Bardejovu v poslednom siedmom dueli podľahlo 6:2 a sen o extralige sa rozplynul. Nitra zostáva bez baráže v extralige, pretože Bardejov je farmou Košíc a nemôže postúpiť do najvyššej súťaže.

I. tretina

[singlepic id=26736 w=320 h=240 float=left]V prvých minútach zápasu boli aktívnejší hostia, avšak bližšie ku gólu mali domáci. V piatej minúte si vytvorila tlak trojica Petruška, Školiak, Náhlik, ale piešťanského brankára Dzubinu neprekonali. V polovici siedmej minúty sa dostal do úniku Jakub Ručkay, jeho strelu Marton vyrazil, a tak mal piešťanský útočník šancu na dorážku, Marton ju však zlikvidoval. Na začiatku ôsmej minúty rozhodca vylúčil za držanie Tomáš Bučku, domácim sa však presilovku nepodarilo zužitkovať. Na konci 15-tej minúty prihral domáci Schneider spoza brány Alexandrovi Valentínovi a ten so šťastím poslal puk za Dzubinov chrbát. Bardejov Piešťany 1:0. V polovici osemnástej minúty rozhodcovia vylúčili domáceho Andreja Šima. Po tridsiatich sekundách mal šancu na skórovanie Vladimír Urban, trafil však iba tyč a Marton chytil puk na čiare. Piešťancom sa presilovku nepodarilo využiť, prvá tretina tak skončila 1:0 v prospech domácich.

II. tretina

[singlepic id=26740 w=320 h=240 float=right]Bardejovčania skórovali už po dvadsiatich sekundách hry v druhej tretine. Úspešným strelcom bol Marcel Baláž, ktorému asistoval Sabol. V čase 22:43 putuje na trestnú lavicu už po druhý raz v tomto zápase domáci Andrej Šimo. Piešťancom sa v presilovke, ale príliš nedarilo. Domáci ich držali na dištanci od Martonovej brány. Na konci 26 minúty zatlačili hokejisti ŠHK 37 domácich pred ich bránu. Rezultoval z toho faul brániacich sa Bardejovčanov, avšak z trestu nebolo nič, pretože po Peškovom nahodení sa puk od kapitána Piešťancov Jána Románka dostal za chrbát domáceho brankára – 2:1. V čase 30:57 putoval na trestnú lavicu Vladimír Urban. Bardejovčania presilovku nezužitkovali. Naopak v polovici tridsiatejštvrtej minúty si vymenili úlohy strojcovia prvého piešťanského gólu a je 2:2. Tento raz prihrával Ján Románek a puk za chrbát Martona dopravil Michal Peško. Sekundu pred koncom 35-tej minúty putoval na trestnú lavicu Piešťanec Tomáš Bokroš. O tridsať sekúnd sa Bardejovčania tešia z tretieho gólu. Presilovku využil Tomáš Petruška – 3:2. Jedenásť sekúnd pred koncom druhej tretiny putoval na trestnú lavicu hráč ŠHK 37 Matej Mišura. Skóre zostáva 3:2, Bardejovčania začnú tretiu tretinu v početnej výhode.

III. tretina

Pokračujúcej presilovke domácich sa Piešťanci na začiatku tretej tretiny ubránili. Žiaľ v čase 42:13 putuje na trestnú lavicu Jozef Haring. Bardejovčania výhodu naplno využívajú, na 4:2 zvyšuje Jozef Molnár. O pár minút je na trestnej lavici ďalší Piešťanec Marek Lisoň, jeho vylúčenie osem sekúnd pred vypršaním dvoch minút potrestal Tomáš Petruška [singlepic id=26745 w=320 h=240 float=left]a je 5:2. Následne sa na trestnú lavicu usadili aj Bardejovčania v čase 45:53 Molnár za podrazenie a o polminútu aj Petruška za zákovanie. Piešťanci si berú oddychový čas. Dvojnásobnú početnú výhodu, ale do gólu nepretavili. Osem minút pred koncom duelu dáva šancu domácim na ďalší gól Miroslav Pupák, na lavicu hanby si sadá za podrazenie. Piešťanci sa však ubránili a tak je stále stav 5:2. Štyri minúty pred koncom Piešťanci stiahli brankára Dzubinu. Bardejovčania sa snažia trafiť prázdnu bránu, ale neúspešne. Iskričku nádeje pomáha vykresať domáci Vladimír Polaček, keď si dve a štvrť minúty pred koncom ide oddýchnuť na trestnú lavicu za podrazenie. Presilovku 6:4 však Piešťanci nevyužili, naopak Tomáš Petruška skóroval do prázdnej brány a uzavrel definitívne skóre na 6:2.

Víťazom prvej ligy sa tak stáva Bardejov, Piešťanci sú druhí. Nitra zostáva v extralige bez baráže.

Autor: db Ilustračné foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články