Hlohovský zámok, ktorý bol aj výchovným ústavom, otvoria verejnosti začiatkom novembra

Hlohovský zámok, ktorý bol aj výchovným ústavom, otvoria verejnosti začiatkom novembra

24. októbra 2018 Off Od PNky.sk

V Hlohovci finišujú s prvou etapou rekonštrukcie tamojšieho zámku. Otvárací víkend pre verejnosť chystajú na 3. a 4. novembra. Hlohovský zámok, pôvodne stredoveký hrad z 13. storočia, slúžil štyri desiatky rokov aj ako výchovný ústav pre mládež. Teraz si budete môcť pozrieť zrekonštruované priestory, expozíciu Vlastivedného múzea, výstavu o obnove zámku a výstavu výtvarníčky Radky Hrabovskej. Pripravené je tiež sprístupnenie kaplnky.

Zámok, pôvodne stredoveký hrad, je označovaný ako kaštieľ a je najvýznamnejšou stavebno-historickou pamiatkou mesta. Ide o trojpodlažnú stavbu v tvare nepravidelného päťuholníka. Jej história je spätá s významnými šľachtickými rodmi Thurzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov, ktorí boli poslednými majiteľmi zámku. Štyri desiatky rokov slúžil hlohovský zámok ako priestory Výchovného ústavu pre mládež. Po jeho premiestnení bol objekt zámku verejnosti neprístupný. Chátral až do roku 2014, keď sa najprv dobrovoľníci z OZ Zámok Hlohovec a následne aj mesto Hlohovec pustili do práce na jeho obnove.

„Návštevníkov v budúcnosti čaká stála expozícia Vlastivedného múzea, virtuálna prehliadka pôvodnej podoby zámku, galerijné priestory s aktuálnymi výstavami a nádvorie, ktoré poskytuje priestor na kultúrne podujatia. Rekonštrukčné práce naďalej pokračujú. Súčasťou zámku budú aj ďalšie expozície Vlastivedného múzea v Hlohovci, informačné centrum s kaviarňou i Hlohovský salón vín, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou hlohovského regiónu,“ informuje na svojej webovej stránke mesto Hlohovec.

Otvorenie pre pozvaných hostí za účasti zástupcov Ministerstva kultúry SR, Krajského pamiatkového úradu, partnerov z múzeí a galérií, poslancov mestského zastupiteľstva, realizátorov stavby, dobrovoľníkov a zamestnanci mestského úradu, ktorí sa na rekonštrukcii pamiatky podieľali sa uskutoční v piatok 2. novembra. Širokej verejnosti bude zámok otvorený počas víkendu 3. – 4. novembra od 10:00 h do 15:00 h.

-th- Zdroj: www.hlohovec.sk/zamok