Connect with us

Aktuality

Hlohovec vyhlásil prvú architektonickú súťaž na obnovu námestia

Published

on

Námestie sv. Michala je mnohými Hlohovčanmi vnímané ako najvýznamnejší verejný priestor v centre mesta. Pravidelne sa tu koná napríklad Michalský jarmok a ďalšie podujatia. Na jeho obnovu mesto po prvýkrát v histórii vyhlásilo architektonickú súťaž. Tomuto rozhodnutiu okrem iného predchádzal zber informácií od obyvateľov. Úpravy majú priestor zatraktívniť, podporiť význam historickej centrálnej architektúry, doplniť zeleň či vytvoriť miesto pre kultúrne a športové aktivity.

Ako uvádza v tlačovej správe hovorkyňa radnice Zuzana Hrinková Siebenstichová súčasný stav námestia nie je lichotivý, čo potvrdil aj rozhovory s verejnosťou z posledných rokov. „Aby sa opäť stal pýchou mesta, zaslúži si kvalitnú obnovu. Z toho dôvodu bola dnes (v piatok 12. júna – pozn. red.) mestom Hlohovec, po dlhých prípravách, vyhlásená vôbec prvá architektonická súťaž v histórii Hlohovca na návrh novej podoby Námestia sv. Michala.“

Zadanie pre účastníkov pripravil odbor stratégie v spolupráci s ďalšími odbormi mestského úradu, aktérmi podujatí z Námestia sv. Michala a externými odborníkmi. „Veľký dôraz bol kladený aj na nápady obyvateľov mesta. Verejnosť bola prvýkrát zapojená do participácie a zberu informácií už v roku 2016.

V nasledujúcich rokoch prebehli ďalšie participácie formou dotazníkových prieskumov na Michalskom jarmoku a osobných rozhovorov. V priebehu roka 2019 boli všetky informácie od verejnosti analyzované a zapracované do finálneho zadania pre obnovu Námestia sv. Michala,“ uvádza hovorkyňa.

Najviac rezonovali témy bezpečnosti chodcov, nedostatok zelene, veľké parkovacie plochy a chýbajúca historická pamäť miesta. Úpravy majú podporiť význam historickej centrálnej architektúry (kostol, kaplnka), prinavrátiť plochy verejných priestorov peším i cyklistom a vytvoriť atraktívny pobytový priestor. Súčasťou zadania je aj zmiernenie dopadov klimatických zmien, s čím súvisí obnova a doplnenie zelene a povrchov s možnosťou vsakovania dažďovej vody. Nebude chýbať ani vytvorenie priestoru pre podujatia či iné aktivity, vodný prvok, nový mobiliár a ďalšie novinky.

Adam Lukačovič, architekt, spracovateľ zadania a externý spolupracovník odboru stratégie na Mestskom úrade v Hlohovci objasňuje, o čo pri architektonickej súťaži pôjde a jej postup: „Je to forma verejného obstarávania, kedy víťazí ponuka s najlepším návrhom, a nie iba s najnižšou cenovou ponukou na vypracovanie projektovej dokumentácie. Súťažiaci budú v tomto prípade architekti, ktorí budú anonymne predkladať svoje návrhy, vypracované podľa zadania.“ Zadanie je pre účastníkov súťaže návrhov záväzné len v konkrétnom rozsahu, aby zostal dostatočný priestor na kreatívne riešenia.

Mesto si vybralo formu dvojkolovej súťaže. V prvom kole bude z odovzdaných návrhov vybraných tri až päť uchádzačov. V druhom dopracujú vybraní uchádzači svoje návrhy aj s pripomienkami. Na konci porota vyberie víťazný návrh, ktorý sa stane budúcim dodávateľom projektovej dokumentácie pre obnovu Námestia sv. Michala. Posudzovať budú jej členovia aspekty kvalitného návrhu, od urbanistickej, architektonickej, krajinárskej, až po technickú stránku riešenia.

„Odborná porota bude zložená prevažne z architektov z praxe, ale budú prizvaní aj odborníci na pamiatky, dopravu či zeleň,“ dopĺňa Lukačovič. Finálneho víťaza spozná verejnosť do konca roka.  Všetky vybrané návrhy budú po ukončení súťaže vystavené priamo na Námestí sv. Michala. „Ak pôjde všetko podľa plánu, tak po príprave projektových dokumentácií a vybavení všetkých potrebných povolení, môžeme začiatok stavebných prác očakávať v roku 2022. V medzičase bude mesto v spolupráci s Mestským kultúrnym centrom pripravovať aktivity a podujatia pre verejnosť, ktoré budú mať za cieľ ukázať budúce fungovanie námestia pre ľudí,“ uzatvára hovorkyňa.

Kompletné podmienky súťaže nájdu záujemcovia na stránke www.hlohovec.sk/architektonicke-sutaze.html.

Zdroj a foto: Tlačová správa, FB Mesto Hlohovec

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články