Connect with us

Aktuality

Historické Hotely Slovenska prezentovali v Prahe i krásu Piešťan

Published

on

Asociácia Historické Hotely Slovenska, ktorá sídli v Piešťanoch, stavila na jednotný marketing a spoločne láka českých turistov. Po minuloročných prezentáciách v Rakúsku a Poľsku teraz so skrytými klenotmi slovenského hotelierstva zoznámila českých novinárov a tour operátorov v Prahe. Záštitu nad podujatím prevzal veľvyslanec Slovenskej republiky v Čechách Peter Weiss. Počas podujatia sa mohli prítomní viac dozvedieť o Zuckmann Ville i Piešťanoch, ktoré prišli predstaviť Tomáš Repáš a Peter Mešťan. Prezentáciu pomáhala organizovať ďalšia obyvateľka mesta Ivana Schedlingová, ktorá študovala cestovný ruch na univerzite v Londýne. Asociácia plánuje v budúcnosti predstaviť krásy Slovenska vo Viedni a v Budapešti.

Slovenskí hotelieri oslovili turistov zo susedných krajín

Štatistiky neustále potvrdzujú fakt, že Európania reagujú na svetovú geopolitickú situáciu a čoraz menej cestujú na dovolenky do exotických krajín. Klesajúci záujem hlásia aj štandardne obľúbené prímorské destinácie ako Turecko či Egypt. Veľké percento Európanov volí posledné 2-3 roky dovolenku v domovskej krajine alebo v susednej.
Tento fakt sa rozhodla využiť aj asociácia Historické hotely Slovenska, ktorá združuje 16 luxusných historických ubytovacích zariadení z rôznych regiónov Slovenska. Už tri roky spoločne pripravuje prezentácie pre novinárov a tour operátorov z okolitých krajín a láka tak turistov zo susedstva.

V roku 2016 sa takáto prezentácia uskutočnila v poľskej Varšave a v roku 2015 v Rakúsku. Tento rok nasledovala česká Praha. Prezentácia sa konala v Slovenskom Inštitúte v spolupráci s pani Ing. Klárou Badinkovou, zástupkyňou Zahraničného zastúpenia cestovného ruchu Slovenskej republiky a záštitu nad podujatím prevzal veľvyslanec SR v ČR, jeho excelencia Peter Weiss.

Slovenskí hotelieri si uvedomujú silu spoločného marketingu a na prezentácii zoznámili novinárov nielen s ponukou jednotlivých hotelov a regiónov, ale aj so spoločným projektom. „Ako asociácia dokážeme českým turistom ponúknuť aj unikátnu možnosť rozhodnúť sa o finálnej dovolenkovej destinácii kedykoľvek, ak si vopred kúpia naše poukážky na pobyt, ktoré môžu využiť v ktoromkoľvek z hotelov v rámci asociácie,“ hovorí prezident Historických Hotelov Slovenska Ján Svoboda.

Českých novinárov zaujímali kuriozity

Hoci o českých turistoch u nás panujú rôzne klišé predstavy, susední tour operátori a novinári sa zaujímali nielen o tradične obľúbené Tatry (Grandhotel Praha, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel Mikulášska Chata Jasná), ale aj o rôzne ďalšie zaujímavosti, ktoré na prezentácii odzneli. Patrili medzi ne napríklad funkčná historická indoorová strelnica v podzemí (Kaštieľ Mojmírovce), súkromný strešný bar s výhľadom na Nízke Tatry (Hotel Galicia Nueva), posteľ, v ktorej spala Sofia Loren (Hotel Most Slávy), bicyklovanie po kúpeľnom meste na bicykloch s vlastnými ŠPZkami (Zuckmann Villa), prehliadka žilinských podzemných chodieb za svetla sviečok (Villa Nečas), banskobystrická šikmá veža (Hotel Národný dom), najväčší slovenský festival ľudového remesla (Boutique Hotel Hviezdoslav), špeciálna zámocká cukráreň len 20 km od Bratislavy (Castel Pension & Restaurant), architektúra pôvodných odhalených zámockých múrov (Kaštieľ Péchy, Lovecký dom & park), či výhľad na 2000-ročný rímsky nápis (Hotel Elizabeth). Odzneli aj novinárske ťaháky ako svadby celebrít, pričom jednej z nich sa zúčastnil aj britský princ Harry (Château Belá). Do špeciálnej a stále sa rozvíjajúcej kategórie spadá práve svadobná turistika, ktorú pokrýva hlavne Park Hotel Kaštieľ Mošovce. Ten je otvorený iba počas svadieb a práve kvôli absolútnemu súkromiu si ho vyberajú aj zahraničné páry.

Mnohé z prezentovaných hotelov patria medzi slovenskú gastronomickú a hoteliersku špičku a v minulosti získali ocenenia ako Historic Hotels of Europe Awards, World Luxury Hotel Awards, či domáce ocenenie Stavba Roka za nádhernú rekonštrukciu historickej budovy (Château Gbeľany). Väčšina z nich patrí do kategórie štvorhviezdičkových a päťhviezdičkových a dokáže obslúžiť aj tú najnáročnejšiu klientelu. Ich hlavnou devízou je najmä špecifická historická a luxusná atmosféra, vysoká gastronómia a možnosť zaujímavého vyžitia v blízkom okolí alebo priamo v hoteloch.

Historické Hotely Slovenska

Asociácia Historické Hotely Slovenska je unikátne združenie hotelov sídliacich v historických budovách, zámkoch a kaštieľoch Slovenska, ktorého zakladateľom je Michal Čuridlo. Predstavujú zoskupenie tých najexkluzívnejších ubytovacích zariadení v krajine. Stelesňuje históriu architektúry, tradície a kultúru slovenského národa. Cieľom hotelierov je okrem zachovania týchto hodnôt predovšetkým poskytnutie kvalitných služieb a sprostredkovanie zážitku z každého momentu stráveného v niektorom z luxusných historických ubytovaní s vysokou gastronómiou. Asociácia má 16 členov z rôznych regiónov Slovenska.

-lt/TS – Historické Hotely Slovenska-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články