Connect with us

Aktuality

Historická Eva si zatiaľ návštevnosť drží

Published

on

Kúpalisko Eva sa zatiaľ drží celkom slušne. Tento rok má dokonca o čosi vyššiu návštevnosť, k čomu prispieva počasie, ako aj úpravy, na ktorých členovia piešťanského Klub vodného póla Kúpele Piešťany odrobili množstvo hodín. Pólisti ako nájomcovia kúpaliska napríklad prestavali bývalý malý bazénik na väčší realaxačný, deti dostali nové čľapkadlo a vnútro bazénov vylaminovali. Úpravou prešli tiež šatne a prezliekárne. Predbežné zhodnotenie doterajšieho priebehu tohtoročnej sezóny na Eve nám poskytol šéf piešťanských pólistov Ľudovít Kubáň.

IMG_1079_resize„V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku je návštevnosť na kúpalisku Eva zatiaľ o málo vyššia, čo je možné pripísať väčšiemu počtu slnečných dní v tejto sezóne. Počas posledných horúcich dní návštevnosť kúpaliska neklesla pod 600 osôb denne a v teplé víkendové dni návštevnosť dosahovala okolo tisíc osôb, vrátane detí do 6 rokov,“ uviedol predseda klubu, no zároveň skonštatoval, že na hodnotenie sezóny sa mu zdá byť ešte trochu priskoro.

 

„Postupne ale učíme kúpania chtivých ľudí, aby Evu zaradili do areálov hodných návštevy, čo sa týka kvality a teploty vody, čistoty či atmosféry na kúpalisku.“ Podľa ohlasov, ktoré majú, je vo všeobecnosti väčšina návštevníkov s kúpaliskom spokojná, k čomu prispeli hlavne úpravy bazénov v predchádzajúcej sezóne. „Zaujímavým spestrením pobytu na kúpalisku je v piatok v sobotu a v nedeľu cvičenie Aqua aereobicu, ktoré sa teší záujmu nielen ženskej časti návštevníkov,“ doplnil L. Kubáň.

 

IMG_1088_resizeAby sa však návštevníci Evy mohli naozaj cítiť spokojne, je podľa neho potrebné vykonať každý deň kopu práce. Pred otvorením prevádzky sa areál kúpaliska pravidelne čistí, opravujú sa pokazené lehátka a slnečníky. Večer po ukončení prevádzky nastupujú ďalší ľudia, ktorí čistia vnútorné priestory, šatne a WC. Trávnaté plochy sa pravidelne dva krát do týždňa zavlažujú. Všetky spomenuté činnosti vykonáva denne okolo osem pracovníkov a pri čistení bazénov na noc pribudnú ďalší traja. Všetko musia stihnúť ešte pred šiestou hodinou rannou, kedy začínajú prvé tréningy.

IMG_1086_resizeZa jednu z najdôležitejších povinností považuje šéf klubu aj prácu, spojenú s kvalitou vody. „Vodu v 50m bazéne meníme pravidelne dvakrát do týždňa, každý deň používame bazénovú chémiu na čistenie od rias a baktérií. Voda sa tri krát za deň kontroluje a vyhodnocuje. V prípade potreby pridávame dávku priebežne počas prevádzky dávkovacím zariadením a rozvodmi v stenách bazéna sa distribuuje do bazéna.“ Technológiu nainštalovali pri nedávnej rekonštrukcii bazéna. „Voda v kľudovom bazéne a detskom bazéne sa každé ráno po dôkladnom umytí bazéna napúšťa nová a počas prevádzky sa priebežne vymieňa,“ vysvetľuje zákonitosti prevádzky kúpaliska zástupca klubu.

IMG_1089_resizeKúpalisko Eva otvárali pólisti v tomto roku 27. mája. Teplota  vody sa pohybuje okolo 27 °C, v relaxačnom bazéne až 34-38 °C. V areáli sa nachádza aj trávnatá plocha pre volejbal a kriket, dva antukové tenisové dvorce a ihrisko na plážový  volejbal. Kapacita kúpaliska dosahuje 1500 osôb, prevádzka je v súčasnosti iba letná. Bazény sú do konca augusta otvorené od 10 –tej do 19-tej hodiny, v septembri začínajú od 11-tej a končia o šiestej večer. Sezóna na Eve mala byť trvať konca septembra.

Po jej ukončení čaká na pólistov znovu ďalšia kopa práce, aby kúpalisko pripravili na prezimovanie. No ak pólisti vydržia v nastúpenom tempe, možno sa v budúcich rokoch dočkáme i ďalších úprav staručkého kúpaliska.

A. Drahovská, www.kupaliskoeva.sk, foto: L. Turňa

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články