Connect with us

Aktuality

Havrany zo sídliska plánujú presunúť k Váhu

Published

on

Kolónia havranov, ktorá už niekoľko rokov znepríjemňuje život obyvateľom sídliska Andreja Hlinku najmä hlasným krákaním v skorých ranných hodinách, by mala dostať iný domov. Podľa stanoviska odborníkov sa mesto pokúsi, vytvoriť im nové podmienky na hniezdenie v inej lokalite, napríklad pri Váhu. Ministerstvo životného prostredia už na odstránenie zákonom chránených hniezd tohto vtáka udelilo výnimku.

Ako nás informoval piešťanský ornitológ Erich Kubica, zákon havrany chráni najmä preto, lebo ich hniezdiská neskôr na výchovu potomkov využívajú aj rôzne druhy dravých vtákov. Na sídlisku však nie je takáto ochrana až tak nevyhnutná. „V predmetnej veci Ministerstvo životného prostredia SR vydalo rozhodnutie 11. augusta 2015. Toto rozhodnutie bolo doručené mestu Piešťany a v súčasnosti ministerstvo čaká na doručenie návratky od druhého účastníka konania, ktorým je SOS/Birdlife Slovensko,“ uviedol hovorca Michal Cákoci z Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Rozhodnutie preto ešte nenadobudlo právoplatnosť. Ministerstvo ním podľa hovorcu povolilo výnimku zo zákazov podľa zákona o ochrane prírody na odstraňovanie hniezd a poškodzovanie alebo ničenie miesta rozmnožovania alebo miesta odpočinku havrana čierneho v meste Piešťany, medzi bytovými domami na ul. A. Hlinku.

IMG_5413Podľa ochranárov by však mesto po zhodení hniezd malo vytvoriť vtákom lepšie podmienky na hniezdenie v inej lokalite. Ako ale uviedol zoológ Viliam Vongrej zo správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, nie je isté, či sa vtáky aj po odstránení hniezdísk nevrátia. „Havrany v posledných rokoch čoraz častejšie vyhľadávajú na hniezdenie mestskú zeleň,“ uvádza. Podľa neho je príčinou najmä to, že v meste nemajú prirodzených nepriateľov, nemôžu ich ohrozovať ani napríklad poľovníci, preto sa tu cítia bezpečnejšie ako na poli. Nemyslí si, že by havrany primárne vyhľadávali sídlisko kvôli potrave. Naopak, podľa neho si radšej zaletia na nejaké blízku roľu. „Oni aj v meste nazbierajú  nejakú potravu, ale celá kolónia sa v meste neuživí. Preto sa kŕmia hlavne na poliach. Iná situácia je v zime, keď sa havrany zdržujú často v mestách aj kvôli potrave, ale tu sa jedná o jedince z Ruska a Pobaltia, ktoré u nás zimujú. „Naše“ hniezdiace havrany na zimu odlietajú skôr do západnej Európy. Túto problematiku by ale bolo treba riešiť komplexnejšie,“ vysvetľuje.

Havrany hniezdia v kolóniách a majú radi vzrastlé široko rozkonárené stromy, preto zhodiť hniezda nestačí, mesto by malo aj stromy orezať a suché konáre po zemi, ktoré slúžia vtákom na budovanie hniezd, presunúť do inej lokality. Ako vhodnú navrhli odborníci napríklad Lido alebo iné miesto pri Váhu.

Problematikou sa bude zaoberať i Komisia pre životné prostredie pri Mestskom zastupiteľstva na svojom najbližšom zasadnutí v utorok 8. septembra.Zasadnutie komisie je verejné.

-ad-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články