Connect with us

Aktuality

Hasiči strávia Štedrý večer v práci, podporiť ich prišiel minister vnútra aj premiér

Published

on

Počas Štedrého dňa navštívil piešťanskú hasičskú stanicu minister vnútra Robert Kaliňák s predsedom vlády Robertom Ficom. V dopoludňajších hodinách prišli podporiť službukonajúcich hasičov, ktorí nestrávia Štedrý večer doma v kruhu rodiny. Po krátkej prehliadke jednej z najmodernejších hasičských staníc na Slovensku si s hasičmi sadli k spoločnému obedu. Štedrý večer dnes mimo domova na Slovensku strávi viac ako tisícka profesionálnych hasičov.

IMG_1378

„Ide o tradíciu, ktorú sa snažíme udržiavať. Na Štedrý deň vždy spoločne s podpredsedom vlády a ministrom vnútra navštevujeme niektorú z hasičských staníc na Slovensku. Chceme prostredníctvom tohto stretnutia vyjadriť úctu a rešpekt ku každému povolaniu a každému jednému človeku, ktorý 24. decembra musí byť v práci, či už ide o hasičov, lekárov, policajtov, ľudí, ktorí pracujú vo väzniciach a podobne,“ povedal predseda vlády Robert Fico.

Minister vnútra Robert Kaliňák, pod ktorého rezort hasičský a záchranný zbor spadá, prezradil, prečo počas tohto sviatočného dňa každoročne navštevuje hasičské stanice: „Hasiči sú vždy symbolickí, ich sa týka všeobecné porekadlo ‚Prví dnu, poslední von′. Pri každom probléme, ktorý na Slovensku vznikne, majú byť oni tí najodvážnejší, ktorí spolu s policajtmi riskujú životy a starajú sa o to, aby aj Vianoce boli pokojnejšie. Myslím si, že za posledné roky dokázali urobiť naozaj obrovský pokrok, pretože výrazne skrátili čas, za ktorý dokážu napríklad vyslobodiť ľudí z havarovaných áut a odovzdať ich do rúk lekárov. Tým pádom môže byť dnes pri štedrovečernej večeri niekoľko tisíc ľudí, ktorí by v iných rokoch nemali možnosť takéto nešťastia prežiť. Preto patrí vďaka celému záchrannému zboru, policajtom, lekárom, všetkým tým, ktorí sa o nás starajú 24 hodín denne. Toto je poďakovanie za ich celoročnú prácu. Snažím sa vždy si uvedomiť, že každé euro investované do týchto zložiek sa nám stonásobne, tisícnásobne vráti.“

IMG_1632

 „Po hasičských staniciach som začal chodiť niekedy v roku 1994 alebo 1995. Vtedy to bola čistá katastrofa. Dnes sme svedkami obrovských zmien, najmä pokiaľ ide o techniku, výbavu, ale aj celkovo o profesionálne schopnosti a zručnosti hasičov,“ prezradil Robert Fico. Napriek tomu, že pred štyrmi rokmi zrekonštruovaná stanica je moderne vybavená, podľa Roberta Kaliňáka sa staršie vozidlá v blízkej budúcnosti dočkajú výmeny. Po prehliadke garáží a rozhovoroch pre médiá si premiér a minister vnútra sadli k spoločnému stolu s hasičmi a pochutnali si na sviatočnej kapustnici.

IMG_1505

Denný režim hasičov počas Štedrého dňa je voľnejší ako po iné dni. „Chlapci si hlavne chystajú obed a večeru, samozrejme, pokiaľ sa vyskytne nejaká udalosť, musia ísť, je to ich práca. Čo je v rúre a na sporáku, sa musí vypnúť. Niekedy to už po návrate nie je taký výsledok, aký má byť, ale zatiaľ to vždy zjedli,“ povedal s úsmevom riaditeľ OR HaZZ Piešťany Peter Galbo a dodal: „Každá práca má svoje klady a zápory. Kto takéto Vianoce absolvuje prvýkrát, je to pre neho niečo nové. Vzhľadom na to, koľko času strávia príslušníci spolu počas roka, to už nie sú len kamarátstva, sú pomaly jedna rodina. Človek tak akoby strávi dvoje Vianoce – jedny v pracovnej rodine a druhé vo vlastnej. Vianočným darčekom býva to, že sa zastavia rodinní príslušníci a potešia hasičov,“ prezradil Peter Galbo. „Dá sa na to zvyknúť, ja som tu šestnásť rokov, už nejaký ten Štedrý večer mám odslúžený. Vždy tu vládne rodinná pohoda. Keď nám je počas večere nahlásená udalosť, musíme všetko položiť a do minúty musíme s autom odísť,“ povedal veliteľ družstva Martin Piškula. Štedrovečerná večera bude pozostávať z podkovičiek z kapra, filé a zemiakového šalátu – ak teda nebudú mať príslušníci vyhlásený poplach.

IMG_1612

Piešťanskí hasiči majú počas Štedrého dňa paradoxne menej výjazdov ako zvyčajne. „Neviem, či je to vďaka tomu, že vianočné obdobie je vždy obdobím oteplenia – havárií aj technických zásahov je menej, na cestách je menej vozidiel, ľudia sú v akomsi pokojnom režime. Môžu sa objaviť zdravotné problémy, pri ktorých treba pomôcť, technický zásah a možno aj nejaký ten požiar, pretože ľudia majú teraz zapnuté množstvo elektrických a tepelných spotrebičov,“ dodal na záver riaditeľ Peter Galbo. Hasičom prajeme pokojnú službu a málo výjazdov.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články