Počas Štedrého dňa navštívil piešťanskú hasičskú stanicu minister vnútra Robert Kaliňák s predsedom vlády Robertom Ficom. V dopoludňajších hodinách prišli podporiť službukonajúcich hasičov, ktorí nestrávia Štedrý večer doma v kruhu rodiny. Po krátkej prehliadke jednej z najmodernejších hasičských staníc na Slovensku si s hasičmi sadli k spoločnému obedu. Štedrý večer dnes mimo domova na Slovensku strávi viac ako tisícka profesionálnych hasičov.

IMG_1378

„Ide o tradíciu, ktorú sa snažíme udržiavať. Na Štedrý deň vždy spoločne s podpredsedom vlády a ministrom vnútra navštevujeme niektorú z hasičských staníc na Slovensku. Chceme prostredníctvom tohto stretnutia vyjadriť úctu a rešpekt ku každému povolaniu a každému jednému človeku, ktorý 24. decembra musí byť v práci, či už ide o hasičov, lekárov, policajtov, ľudí, ktorí pracujú vo väzniciach a podobne,“ povedal predseda vlády Robert Fico.

Minister vnútra Robert Kaliňák, pod ktorého rezort hasičský a záchranný zbor spadá, prezradil, prečo počas tohto sviatočného dňa každoročne navštevuje hasičské stanice: „Hasiči sú vždy symbolickí, ich sa týka všeobecné porekadlo ‚Prví dnu, poslední von′. Pri každom probléme, ktorý na Slovensku vznikne, majú byť oni tí najodvážnejší, ktorí spolu s policajtmi riskujú životy a starajú sa o to, aby aj Vianoce boli pokojnejšie. Myslím si, že za posledné roky dokázali urobiť naozaj obrovský pokrok, pretože výrazne skrátili čas, za ktorý dokážu napríklad vyslobodiť ľudí z havarovaných áut a odovzdať ich do rúk lekárov. Tým pádom môže byť dnes pri štedrovečernej večeri niekoľko tisíc ľudí, ktorí by v iných rokoch nemali možnosť takéto nešťastia prežiť. Preto patrí vďaka celému záchrannému zboru, policajtom, lekárom, všetkým tým, ktorí sa o nás starajú 24 hodín denne. Toto je poďakovanie za ich celoročnú prácu. Snažím sa vždy si uvedomiť, že každé euro investované do týchto zložiek sa nám stonásobne, tisícnásobne vráti.“

IMG_1632

 „Po hasičských staniciach som začal chodiť niekedy v roku 1994 alebo 1995. Vtedy to bola čistá katastrofa. Dnes sme svedkami obrovských zmien, najmä pokiaľ ide o techniku, výbavu, ale aj celkovo o profesionálne schopnosti a zručnosti hasičov,“ prezradil Robert Fico. Napriek tomu, že pred štyrmi rokmi zrekonštruovaná stanica je moderne vybavená, podľa Roberta Kaliňáka sa staršie vozidlá v blízkej budúcnosti dočkajú výmeny. Po prehliadke garáží a rozhovoroch pre médiá si premiér a minister vnútra sadli k spoločnému stolu s hasičmi a pochutnali si na sviatočnej kapustnici.

IMG_1505

Denný režim hasičov počas Štedrého dňa je voľnejší ako po iné dni. „Chlapci si hlavne chystajú obed a večeru, samozrejme, pokiaľ sa vyskytne nejaká udalosť, musia ísť, je to ich práca. Čo je v rúre a na sporáku, sa musí vypnúť. Niekedy to už po návrate nie je taký výsledok, aký má byť, ale zatiaľ to vždy zjedli,“ povedal s úsmevom riaditeľ OR HaZZ Piešťany Peter Galbo a dodal: „Každá práca má svoje klady a zápory. Kto takéto Vianoce absolvuje prvýkrát, je to pre neho niečo nové. Vzhľadom na to, koľko času strávia príslušníci spolu počas roka, to už nie sú len kamarátstva, sú pomaly jedna rodina. Človek tak akoby strávi dvoje Vianoce – jedny v pracovnej rodine a druhé vo vlastnej. Vianočným darčekom býva to, že sa zastavia rodinní príslušníci a potešia hasičov,“ prezradil Peter Galbo. „Dá sa na to zvyknúť, ja som tu šestnásť rokov, už nejaký ten Štedrý večer mám odslúžený. Vždy tu vládne rodinná pohoda. Keď nám je počas večere nahlásená udalosť, musíme všetko položiť a do minúty musíme s autom odísť,“ povedal veliteľ družstva Martin Piškula. Štedrovečerná večera bude pozostávať z podkovičiek z kapra, filé a zemiakového šalátu – ak teda nebudú mať príslušníci vyhlásený poplach.

IMG_1612

Piešťanskí hasiči majú počas Štedrého dňa paradoxne menej výjazdov ako zvyčajne. „Neviem, či je to vďaka tomu, že vianočné obdobie je vždy obdobím oteplenia – havárií aj technických zásahov je menej, na cestách je menej vozidiel, ľudia sú v akomsi pokojnom režime. Môžu sa objaviť zdravotné problémy, pri ktorých treba pomôcť, technický zásah a možno aj nejaký ten požiar, pretože ľudia majú teraz zapnuté množstvo elektrických a tepelných spotrebičov,“ dodal na záver riaditeľ Peter Galbo. Hasičom prajeme pokojnú službu a málo výjazdov.

-vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972