Connect with us

Aktuality

Gymnazisti podporili charitatívnou zbierkou školy v Afrike

Published

on

Na Gymnáziu Pierra de Coubertina sa v piatok 21. októbra konala charitatívna Burza detského oblečenia a hračiek. Podujatie zorganizovala študentka septimy Barbora Banasová spolu s podporou triednej Lívie Rajnákovej, Stanislavy Šimovej a svojich spolužiakov. Napriek tomu, že počasie podujatiu veľmi neprialo, predajom sa podarilo získať približne 140 eur. Peniaze budú v pondelok vložené na účet organizácie UNICEF, na podporu projektu Školy pre Afriku. Ostatné šatstvo poputuje do azylového domu, hračky a knižky zase do Materského centra Úsmev.

IMG_0683_resize

Výťažok z burzy poputuje na podporu 13 vzdelávacích projektov v krajinách subsaharskej a západnej Afriky. Zapojenie do projektu bolo nápadom študentky septimy Barbory Banasovej. Pred vyhlásením zbierky šatstva, hračiek a kníh Barbora vytvorila plagát, vyhlásila v školskom rozhlase, rozširovala info o akcii cez sociálne siete i podala inzerát v printovej podobe v miestnej tlači. Svojim entuziazmom nadchla aj ďalších, pridali sa ku nej študenti Ondrej Chamraz, Katarína Jurkasová, Simona Šlosáriková, Michal Kočárik, Lenka Kadlecová a ešte Natália Banasová z kvarty a Lukáš Valo z 1.B. S projektom im pomáhala aj Stanislava Šimová, ktorej úlohou bola len registrácia, sprostredkovanie informácií a podpora.IMG_0661_resize

IMG_0649_resize

Stanislava Šimová a Barbora Banasová

„Musím povedať, že Barbora dala do podujatia celé svoje srdiečko, lebo verí dobrým veciam. Pre mňa bol jej nápad tiež motivujúci, dala mi možnosť poukázať na skutočnosť, že naše deti majú školstvo bezplatné a dostáva sa im kvalitného vzdelania, na rozdiel od chudobných detí v Afrike. Využili sme teda nápad, našli spoločný termín, ktorý sme vybrali kvôli tomu, že naša škola oslavuje 80. výročie svojho vzniku. Touto cestou sme mohli ukázať, že aj študenti, ktorí študujú na prestížnom gymnáziu v kraji, majú cit pre sociálne slabých, chorých, handicapovaných. Najviac oceňujem dobrovoľnícky zápal našich žiakov pre dobrú vec, ktorí tri týždne cez veľké prestávky zbierali, včera poctivo triedili, naceňovali a pripravovali na predaj,“ povedala o projekte Stanislava Šimová.

IMG_0668_resize

„V lete som videla reklamu, ako deti v Afrike túžia po vzdelaní, veľmi ma zaujala, tak som začala zisťovať, aké sú možnosti pomoci a dostala som na stránku Unicef. Povedala som si, že by bolo super, keby niekto zorganizoval akciu na ich podporu. Všade okolo nás sú len samé zlé správy, ľudia sa sťažujú a nadávajú, ako im je zle, ale neurobia nič pre svoje zlepšenie, nikto sa nesnaží. Všetci sme zahľadení do seba, všímame si len svoje problémy, ale zabúdame na to, že existujú aj takí, ktorí sa majú ešte horšie. Keď robím niečo pre druhých a viem, že im to môže pomôcť, cítim sa naplnená. Zároveň som chcela motivovať aj ostatných študentov, lebo mám pocit, že z vlastnej iniciatívy neurobia vôbec nič,“ vyjadrila sa o dôvodoch usporiadania bazáru jeho hlavná organizátorka Barbora Banasová. IMG_0672_resize

V Afrike je súčasná situácia alarmujúca. Pre viac než 30 miliónov detí je možnosť vzdelávať sa nedostupná. Prečo je dôležité poskytovať vzdelanie? Vzdelanie pomáha v boji s chudobou a hladom, znižuje detskú úmrtnosť, pomáha v boji s ebolou, HIV/AIDS a ďalšími smrteľnými chorobami, podporuje rovnosť pohlaví a posilňuje postavenie žien, pomáha deťom chrániť sa pred násilím a zneužívaním, znižuje diskrimináciu a pomáha odstraňovať následky tráum. Vzdelanie je jeden z hlavných pilierov našej spoločnosti – umožnime ho preto všetkým. IMG_0682_resizeIMG_0687_resize

-lt/Zdroj: Gymnázium Pierra de Coubertina  Stanislava Šimová, UNICEF-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články