Connect with us

Aktuality

Greenriders šetrí prírodu a obohacuje vzťahy

Published

on

Strach z cestovania autom s cudzím človekom v rámci projektu Greenriders považuje jeho slovenský country manager Peter Števčať za neopodstatnený. Účinný spôsob ako zredukovať počet áut funguje v Európe už niekoľko rokov, najnovšie aj v Piešťanoch.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=_UOtVajypE0[/youtube]

Advertisement
Hello GPT

„Považujem to za určitý predsudok dnešnej doby, v ktorej teraz žijeme. Ako aj značný vplyv médii, ktoré nás podvedome nútia žiť v obavách a strachu,” odpovedal Peter Števčať na otázku, či nie je vozenie sa s cudzími ľuďmi nebezpečné. „Som presvedčený, že spoznanie nového človeka aj takouto formou obohacuje naše sociálne vnímanie a v konečnom dôsledku vyvoláva dobrý pocit, úsmev na tvári a príjemné prostredie vôkol nás, aj práve na základe tejto pomoci druhému.“

Okrem šetrenia prírody a peňazí vidí najväčšiu výhodu služby Greenriders vo vytváraní sociálneho priestoru, v ktorom sa stretávajú ľudia na spoločnej ceste a obohacujú tak svoj osobný život.

Advertisement
Hello GPT

REKLAMA
bike-centrum

Lokalizovanie služby v Piešťanoch zníži podľa neho počet áut v uliciach a podporí vzájomnú komunikáciu občanov v rámci mesta.

„Služba si už našla svojich nadšencov na Slovensku a každým dňom rastieme v desiatkach nových greenriderov. Momentálne už máme takmer 1 500 užívateľov zo Slovenska, ktorí spolu už napríklad ponúkli priam neuveriteľných 23 200 kilometrov,” povedal Peter Števčať.

Advertisement
Hello GPT

Iniciátor lokalizácie tejto služby v našom mesta Jozef Malík z OZ ProCivitate si myslí, že samospráva by mala takéto aktivity podporovať. Bratislava napríklad odmeňuje vylosovaných greenriderov lístkami na koncerty, niektoré západné metropoly majú jazdné pruhy vyhradené pre autá vezúce viac pasažierov. V Taškente, hlavnom meste Uzbekistanu je zdieľanie automobilov najvýhodnejší spôsobom prepravy a ľudia ho využívajú vo veľkom.

„Nakoľko, ale stále ide na Slovensku o novinku, predpokladám, že samosprávy si až s odstupom času začnú uvedomovať, že propagácia takéhoto spôsobu dopravy im v konečnom dôsledku iba prospeje,“ uzavrel Jozef Malík.

Advertisement
Hello GPT

(mp)

Advertisement
Hello GPT

Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články