Fakulta cestovného ruchu Vysokej školy Goethe Uni Bratislava, ktorá sídli v Piešťanoch, v júni tohto roku udelila tituly Bc. absolventom programu Cestovný ruch a kúpeľníctvo zrejme posledný raz. Právo na akreditovaný študijný program jej totiž vypršalo v auguste. V novom akademickom roku neotvorili ani ďalšie študijné odbory všetky tri fakulty Vysokej školy Goethe Uni. Ak vláda zruší štátny súhlas, ktorý tejto vzdelávacej inštitúcii udelila pri jej vzniku, súkromná vysoká škola zanikne. Podľa zákona povinnosť postarať sa o súčasných študentov škola ani rezort nemajú.

Ministerstvo školstva na svojej stránke upozorňuje, že škola nemá v súčasnej dobe akreditovaný žiaden program (v 2. stupni štúdia nemá možnosť uskutočňovať ŠP už viac ako rok, kedy jej práva stratili platnosť). Minister školstva Juraj Draxler tak môže navrhnúť vláde, aby škole odňala štátny súhlas.
Podľa informácií, ktoré uverejnil portál hn.online.sk v článku Martiny Chudej ešte vo februári tohto roku, škola o akreditáciu požiadala, ale minister im ju nepodpísal. Ani nie trojročná Vysoká škola Goethe Uni Bratislava má totiž podľa neho zásadné nedostatky. „Predpokladám, že do konca tohto roka zanikne,“ tvrdí Draxler. Dôvodom jej zrušenia má byť najmä to, že škola si nesplnila povinnosti, ktoré podľa ministra pri akreditácii sľúbila. „Väčšina predmetov mala byť vyučovaná v nemeckom jazyku. To ale nikdy nesplnili,“ povedal šéf ministerstva školstva.

 

„Netušíme, odkiaľ čerpá informácie, pretože žiadny z ministerských úradníkov našu školu nikdy nenavštívil. Naši pedagógovia vyučujú v nemeckom jazyku, garanti študijných programov pochádzajú z nemecky hovoriacich krajín, čo napokon môžu potvrdiť aj naši samotní študenti,“ vyhlásil pre HN rektor Vysokej školy Goethe Uni Ľubomír Šlahor. (Zdroj: hn.online.sk)

Na situáciu sme sa opýtali aj zástupcov Ministerstva školstva Slovenskej republiky. Z komunikačného odboru rezortu školstva pre PNky dnes potvrdili, že minister robí kroky na zrušenie školy. Podľa ich vyjadrenia by sa o pokračovanie štúdia mali postarať sami súčasní študenti.

33236

Minister pripravuje opatrenia na zrušenie viacerých vysokých škôl, Goethe Uni bude zrejme prvá

„Vysokej škole Goethe Uni Bratislava dňa 31. 8. 2015 uplynula platnosť štyroch akreditovaných študijných programov, a to: bakalársky študijný program mediálna a marketingová komunikácia, denná a externá forma štúdia; bakalársky študijný program cestovný ruch -kúpeľníctvo a hotelierstvo, denná a externá forma štúdia. Uplynutím platnosti predmetných práv sa stalo, že menovaná vysoká škola nemá v súčasnej dobe ani jeden akreditovaný študijný program, a teda nemôže uskutočňovať vysokoškolské vzdelávanie, ani prijímať a zapisovať nových uchádzačov,“ uvádza sa v stanovisku Ministerstva školstva.

11401277_677700852331470_8626525021686233697_nŠkola sa ešte v júni prezentovala na Otvorení letnej kúpeľnej sezóny.

Čo sa týka študentov, zapísaných na študijný program, ktorému uplynula akreditácia skončením platnosti priznaných práv, podľa rezortu v tomto prípade škole ani ministerstvu nevyplýva zo zákona povinnosť postarať sa o dotknutých študentov. Zákon však umožňuje, aby súčasní študenti pokračovali v štúdiu na inej vysokej škole. „ V tomto prípade je tak pokračovanie v štúdiu buď na individuálnom hľadaní si možností samotnými študentmi, resp. na tom, či vysoká škola bude hľadať pre nich možnosti na iných vysokých školách v rámci dobrej vôle. Čo sa týka ďalšej existencie univerzity, minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler už dal pokyn na niektoré administratívne úkony, aby mohol podať vláde návrh na zrušenie tejto vysokej školy,“ pokračuje stanovisko.

O aktuálne informácie sme požiadal aj zástupcov Fakulty cestovného ruchu v Piešťanoch, Vysokej školy Goethe Uni Bratislava. Odpoveď sme zatiaľ nedostali.

A.Drahovská, zdroj: www.minedu.sk, hn.online.sk, foto: FB Vysoká škola Goethe UNI Bratislava

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972