Connect with us

Aktuality

Goethe Uni chce minister zrušiť, študenti si môžu hľadať novú školu

Published

on

Fakulta cestovného ruchu Vysokej školy Goethe Uni Bratislava, ktorá sídli v Piešťanoch, v júni tohto roku udelila tituly Bc. absolventom programu Cestovný ruch a kúpeľníctvo zrejme posledný raz. Právo na akreditovaný študijný program jej totiž vypršalo v auguste. V novom akademickom roku neotvorili ani ďalšie študijné odbory všetky tri fakulty Vysokej školy Goethe Uni. Ak vláda zruší štátny súhlas, ktorý tejto vzdelávacej inštitúcii udelila pri jej vzniku, súkromná vysoká škola zanikne. Podľa zákona povinnosť postarať sa o súčasných študentov škola ani rezort nemajú.

Ministerstvo školstva na svojej stránke upozorňuje, že škola nemá v súčasnej dobe akreditovaný žiaden program (v 2. stupni štúdia nemá možnosť uskutočňovať ŠP už viac ako rok, kedy jej práva stratili platnosť). Minister školstva Juraj Draxler tak môže navrhnúť vláde, aby škole odňala štátny súhlas.
Podľa informácií, ktoré uverejnil portál hn.online.sk v článku Martiny Chudej ešte vo februári tohto roku, škola o akreditáciu požiadala, ale minister im ju nepodpísal. Ani nie trojročná Vysoká škola Goethe Uni Bratislava má totiž podľa neho zásadné nedostatky. „Predpokladám, že do konca tohto roka zanikne,“ tvrdí Draxler. Dôvodom jej zrušenia má byť najmä to, že škola si nesplnila povinnosti, ktoré podľa ministra pri akreditácii sľúbila. „Väčšina predmetov mala byť vyučovaná v nemeckom jazyku. To ale nikdy nesplnili,“ povedal šéf ministerstva školstva.

 

„Netušíme, odkiaľ čerpá informácie, pretože žiadny z ministerských úradníkov našu školu nikdy nenavštívil. Naši pedagógovia vyučujú v nemeckom jazyku, garanti študijných programov pochádzajú z nemecky hovoriacich krajín, čo napokon môžu potvrdiť aj naši samotní študenti,“ vyhlásil pre HN rektor Vysokej školy Goethe Uni Ľubomír Šlahor. (Zdroj: hn.online.sk)

Na situáciu sme sa opýtali aj zástupcov Ministerstva školstva Slovenskej republiky. Z komunikačného odboru rezortu školstva pre PNky dnes potvrdili, že minister robí kroky na zrušenie školy. Podľa ich vyjadrenia by sa o pokračovanie štúdia mali postarať sami súčasní študenti.

33236

Minister pripravuje opatrenia na zrušenie viacerých vysokých škôl, Goethe Uni bude zrejme prvá

„Vysokej škole Goethe Uni Bratislava dňa 31. 8. 2015 uplynula platnosť štyroch akreditovaných študijných programov, a to: bakalársky študijný program mediálna a marketingová komunikácia, denná a externá forma štúdia; bakalársky študijný program cestovný ruch -kúpeľníctvo a hotelierstvo, denná a externá forma štúdia. Uplynutím platnosti predmetných práv sa stalo, že menovaná vysoká škola nemá v súčasnej dobe ani jeden akreditovaný študijný program, a teda nemôže uskutočňovať vysokoškolské vzdelávanie, ani prijímať a zapisovať nových uchádzačov,“ uvádza sa v stanovisku Ministerstva školstva.

11401277_677700852331470_8626525021686233697_nŠkola sa ešte v júni prezentovala na Otvorení letnej kúpeľnej sezóny.

Čo sa týka študentov, zapísaných na študijný program, ktorému uplynula akreditácia skončením platnosti priznaných práv, podľa rezortu v tomto prípade škole ani ministerstvu nevyplýva zo zákona povinnosť postarať sa o dotknutých študentov. Zákon však umožňuje, aby súčasní študenti pokračovali v štúdiu na inej vysokej škole. „ V tomto prípade je tak pokračovanie v štúdiu buď na individuálnom hľadaní si možností samotnými študentmi, resp. na tom, či vysoká škola bude hľadať pre nich možnosti na iných vysokých školách v rámci dobrej vôle. Čo sa týka ďalšej existencie univerzity, minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler už dal pokyn na niektoré administratívne úkony, aby mohol podať vláde návrh na zrušenie tejto vysokej školy,“ pokračuje stanovisko.

O aktuálne informácie sme požiadal aj zástupcov Fakulty cestovného ruchu v Piešťanoch, Vysokej školy Goethe Uni Bratislava. Odpoveď sme zatiaľ nedostali.

A.Drahovská, zdroj: www.minedu.sk, hn.online.sk, foto: FB Vysoká škola Goethe UNI Bratislava

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články