Connect with us

Aktuality

Generálna prokuratúra tvrdí, že riaditeľka nemocnice je vo funkcii nezákonne

Published

on

Aktualizované – Informovala o tom v stredu 8. apríla Televízia Markíza v reportáži Barbory Demešovej. Z nej vyplýva, že prokurátorka Generálnej prokuratúry SR podala protest, ktorým sa budú zaoberať okrem ministerstva zdravotníctva aj orgány štátnej správy v Trnave. Riaditeľka piešťanskej nemocnice bola podľa slov redaktorky nezákonne zapísaná do registra neziskových organizácií.

domcekova1

Máriu Domčekovú ustanovila za riaditeľku správna rada Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch, ktorá bola tiež nezákonne navýšená o jedného člena, čím ministerstvo získalo väčšinu. Nová správna rada odvolala bývalého riaditeľa Róberta Mamrillu, odsúhlasila tiež nákup predraženého CT-čka a zmluvu o jeho dodaní podpísala už Mária Domčeková.

REKLAMA

kia-042015-500

Na nezákonnosť navýšenia členov správnej rady upozorňovali dlhodobo aj dvaja členovia za nemocnicu: lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačičová. Za pravdu im dáva tiež rozhodnutie súdu, ktorý riešil odvolanie bývalého riaditeľa a kde súd potvrdzuje, že zvýšenie počtu členov správnej rady je v rozpore so zákonom aj zakladacou listinou. Spolu s kolegyňou Magdalénou Kovačovičovou vzniesli proti tomuto stavu námietky hneď na prvom zasadnutí novej správnej rady, avšak do dnešného dňa sa situácia nezmenila.

suchanek-kovacovicova-2

Po nástupe nového ministra zdravotníctva mala správna rada podľa plánov ministerstva od 1. marca fungovať v novom zložení, pričom ministerstvo malo do nej nominovať iba jedného svojho zamestnanca a ostatné miesta mali byť obsadené ľuďmi, ktorých navrhne samospráva či neziskové organizácie.

Napokon minister Čislák opäť do správnej rady dosadil svojich ľudí, s tým, že vo funkcii naďalej zostali Jana Kováčová, Róbert Maguľa a Milan Brdársky. Petru Kováčikovú nahradila Eva Lakotová. Podľa dostupných informácií v iných nemocniciach, ktoré sú neziskovými organizáciami, má po novom štát naozaj iba jedného zástupcu, správne rady v nich boli doplnené ľuďmi  navrhnutými samosprávami. Zástupcami zamestnancov v správnej rade sú naďalej lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová, ktorí upozornili na nákup predraženého CT.

K situácii zvolá podľa reportáže ministerstvo mimoriadne zasadnutie správnej rady. O stanovisko k protestu prokurátora sme požiadali aj hovorkyňu generálnej prokuratúry. Na vyjadrenie zatiaľ čakáme.

Opoziční poslanci včera tiež podali návrh na odvolanie ministra Čisláka. Podľa Daniela Lipšica minister „čistí kauzy po svojich predchodcoch.“

„Prokurátorka netrestné odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky podala dňa 24. 3. 2015 protest prokurátora proti rozhodnutiu bývalého Obvodného úradu Trnava – odbor všeobecnej vnútornej správy ( v súčasnosti koná vo veci Okresný úrad Piešťany), ktorým bola vykonaná zmena údajov zapísaných do registra neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby pri neziskovej organizácii s názvom Nemocnica A. Wintera v podobe výmazu štatutárneho orgánu riaditeľa nemocnice Ing. Roberta Mamrilu a súčasne zápisu nového štatutárneho orgánu riaditeľky JUDr. Márie Domčekovej. O proteste prokurátorky koná Okresný úrad Piešťany.“

„Prokurátorka netrestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky podala dňa 24. 3. 2015 protest prokurátora proti rozhodnutiu bývalého Obvodného úradu Trnava – odbor všeobecnej vnútornej správy ( v súčasnosti koná vo veci Okresný úrad Piešťany), ktorým bola vykonaná zmena údajov zapísaných do registra neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby pri neziskovej organizácii s názvom Nemocnica A. Wintera v podobe výmazu štatutárneho orgánu riaditeľa nemocnice Ing. Roberta Mamrilu a súčasne zápisu nového štatutárneho orgánu riaditeľky JUDr. Márie Domčekovej. O proteste prokurátorky koná Okresný úrad Piešťany.“ uviedla Jana Tökölyová hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry. Podstatou podaného protestu je odstránenie nezákonnosti, ktorá spočíva v tom, že registrový úrad nesprávne právne vyhodnotil, že boli splnené zákonné podmienky na vykonanie zmeny zapisovaných údajov do registra neziskových organizácií. „Rozhodnutie je v rozpore so zákonom o neziskových organizáciách, pretože o zmenách rozhodla nesprávne kreovaná správna rada nemocnice,“ píše sa ďalej v stanovisku prokuratúry. Keďže určenie počtu členov správnej rady si vyhradili zakladatelia v zakladacej listine nemohla o zmene počtu členov správnej rady rozhodnúť správna rada. Absentovalo rozhodnutie zakladateľov o zmene zakladacej listiny v súvislosti s počtom členov správnej rady. „V prípade, že bude protestu prokurátora vyhovené a rozhodnutie nemocnice bude zrušené, konanie sa dostane do štádia návrhu na zápis zmeny,“ dokončila hovorkyňa.

-ad/th-, Zdroj: https://www.facebook.com/TelevizneNoviny/videos, foto: mp

Prečítajte si aj:

Nemocnica má novú dozornú radu

Správna rada nemocnice takmer po starom, D. Lipšič doplnil trestné oznámenie

Alan Suchánek apeluje na kompetentných: Doriešte situáciu v nemocnici!

Riaditeľka nemocnice podala trestné oznámenie Ministerstvo má v Správnej rade NAW opäť štyroch členov Nákup CT preverí prokuratúra, riaditeľka si za ním stojí

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články