Mesto Piešťany a Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany pripravili s miestnou „bábikárkou“ Veronikou Cetliovou na piatok 2. júna vernisáž výstavy Krojované bábiky zo Slovenska. Výstava bola tento rok výrazne rozsiahlejšia, nakoľko sa na nej objavilo až 224 bábik, pre ktoré vyrobili šikovné ženy i muži kroje z takmer všetkých regiónov Slovenska. Výstava bude otvorená denne a potrvá až do 12. júna, okrem nej môžete v priestoroch Kultúrno-spoločenského centra Fontána obdivovať aj paličkovanú čipku Víťazoslava Mišíka, diela zo súťaže Vodný svet a keramiku od Márie Hanúskovej. Po slávnostnom otvorení čakalo na prítomných chutné občerstvenie, ktoré pripravila Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera.

„Minulý rok bolo bábik 134 a tento rok ich máme 224, takže naozaj ďakujeme veľmi pekne všetkým bábikárkam. Obdivujem koľko drobulinkej a náročnej práce je v týchto dielach, obdivujem každú jednu bábiku, pretože každá z nich má svoje čaro a za to koľko hodín pri tom strávili si veľmi vážim všetkých tvorcov,“ vyjadrila sa riaditeľka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany Marta Jurčová.

„Je nesmierna škoda, keď tieto vyšívané krásavice sú schované pod korytom ako popoluška. Mravenčou prácou a láskou k tradíciám a ku krojovaným bábikám sa mi podarilo osloviť 41 bábikáriek na Slovensku. Tu mi nedá nespomenúť myšlienku, ktorá nás bábikárky spája, je to fakt, že vďaka bábikám zostáva človek v mysli stále dieťaťom, vracia sa do detstva. Prirodzene, že sme si vedomé našej piplavej práce pre zachovanie tradície a krásy pre ďalšie generácie. Veľmi si cením tiež krásne vzťahy, ktoré medzi bábikárkami sú,“ povedala počas svojho príhovoru Veronika Cetliová.

Počas slávnostného otvorenia výstavy sa predstavili aj členky folklórneho súboru Žito, ktoré podujatie obohatili ľudovými piesňami a návštevníci mohli okrem zmenšených verzií krojov obdivovať aj tradičné odevy v pôvodnej veľkosti. Jedna z bábikárok pani Mária Zámečníková zase prítomným zarecitovala báseň o Slovensku.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3575″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“180″ thumbnail_height=“120″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“pid“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“1500″]-lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972