Connect with us

Aktuality

Filmový festival Cinematik sa skončil, v nedeľu vyhlásili víťazné filmy

Published

on

Šesťdňová filmová oslava je na konci. Festival Cinematik od utorka 12. do nedele 17. septembra ponúkol 104 filmov. Podľa neoficiálnych informácií prekročila návštevnosť festivalu hranicu 13-tisíc divákov. Napriek početným projekčným miestam boli všetky sedadlá obsadené, usporiadatelia ich preto plánujú budúci rok ešte rozšíriť.

V súťažnej sekcii Cinematic.doc zvíťazil film Diera v hlave. Režisér Robert Kirchhoff ho pripravoval viac ako desať rokov. „Ja si témy nevyberám alebo ak si ich vyberám, tak si ich vyberám podvedome. Témy ku mne prichádzajú. Pre mňa je vždy dôležité čeliť téme ako výzve. Ak sa rozhodnem pre nejaký film, je to aj kvôli mojej vlastnej zvedavosti. Zistil som, že téma rómskeho holokaustu je dlhé roky marginalizovaná a mňa zaujala nielen ako filmára, ale aj ľudsky.“ Autor tvrdí, že v ňom film zanechal akýsi bližšie nepopísateľný odtlačok. „Osobne si myslím, že je to môj najlepší film. Keď tak rozmýšľam a vraciam sa k tomu, čo som všetko zažil a cez čo som prešiel, zisťujem, že by som to ani inak neurobil, ako je to vo finálnej verzii,“ dodal Kirchhoff.

Cenu primátora mesta Piešťany získal Miro Remo za film Richard Müller: NespoznanýFilm spracováva najmä tienisté stránky života Richarda Müllera. „Inšpiráciou pre nás bola mimo toho bujarého obdobia, ktoré sme sledovali v televízii, aj jeho tvorba, ktorá bola neuveriteľne úprimná a veľmi intímna. Dokázala konkurovať zahraničnej produkcii v mojom discmane. Sformoval niekoľko mojich životných pocitov. Keď som stál pred otázkou, koho sportrétovať, o ktorej osobnosti urobiť dokumentárny film, Richard Müller sa ukazoval ako veľmi vhodný adept skrz nadšenie, ktoré vo mne vyvolal,” prezradil režisér filmu Miro Remo. Podľa Müllerovho blízkeho priateľa a spoluautora filmu Mareka Kučeru je spevák veľmi ľudský a citlivý človek: „Ako vie byť tichý, tak vie byť aj veľmi vtipný, nie teda len smutný, ako si ľudia myslia. Vtipnú časť sa nám do filmu nepodarilo dostať, ale možno v tom období, keď sme nakrúcali, akurát nemal až taký zmysel pre humor.”

Za najlepší hraný film bol vyhlásený psychologický film Julie Ducournau s názvom Raw.

Cenu divákov získala dráma poľskej režisérky Marie Sadowskej Umenie milovať.

Atraktivita filmového festivalu z roka na rok rastie. „Tento ročník hodnotím veľmi pozitívne, pretože pre nás sú dôležité faktory, že prídu ľudia na festival a že máme dobré filmy. Táto kombinácia sa podarila už vo štvrtok, piatok, kedy sme mali predaných viac akreditácií ako vlani za celú dobu festivalu,“ povedal člen programového tímu Peter Konečný.

Výhodou, ktorá každoročne láka organizátorov Cinematiku do Piešťan, je podľa Konečného blízkosť k Bratislave. „Máme toto mesto radi. Myslíme si, že kúpeľné mesto s tými sálami, ktoré aktuálne má, je postačujúce, no zároveň budúci rok by sme chceli rozšíriť premietanie do iných priestorov. Postupne chceme obsadiť Piešťany podobne ako karlovarský festival, ktorý naozaj obsadil celé Karlove Vary a hrá pomaly už aj na záchodoch, keďže už došli možnosti,” uzavrel Peter Konečný.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články