Connect with us

Aktuality

Festival letectva trval napokon len jeden deň. Nedeľný program organizátori zrušili

Published

on

Predpoveď počasia strašila organizátorov Festivalu letectva už pred samotným podujatím. Studený vzduch, ktorý mal doraziť nad Slovensko, mal spôsobiť výrazné ochladenie a priniesť zrážky. Sobota však napokon z pohľadu počasia dopadla výrazne lepšie ako sa očakávalo. Tí, ktorí si nechali návštevu na nedeľu však mali smolu. Nedeľný program organizátori ráno zrušili.

Prinútila ich k tomu nízka oblačnosť, dážď a nárazový vietor. Kým v sobotu sa počasie pesimistických predpovedí nedržalo, v nedeľu ráno sa už očakávania meteorológov naplnili. Vzhľadom na to, že vývoj počasia nedával nádej na zlepšenie, organizátori sa rozhodli úplne zrušiť druhý deň festivalu.

Bezpečnosť pilotov a návštevníkov je prvoradá

„Práve zasadal krízový štáb Festivalu letectva. Na letisku intenzívne prší a fúka silný vietor. Podľa meteorológa sú poveternostné podmienky na hranici možnosti lietania. Do poslednej chvíle sme verili, že počasie bude lepšie tak, ako včera. Kvôli bezpečnosti divákov sme museli spraviť rázne rozhodnutie. Dnešný letecký deň je ZRUŠENÝ. Ak ste si kúpili vstupné na nedeľu, bude možnosť vstupenky vrátiť, alebo ich použiť na nedeľu SIAF 2019,“ informovali organizátori na sociálnych sieťach. Podľa letového riaditeľa podujatia Ivana Chvojku je prvoradá bezpečnosť letcov a divákov. „Dnes, bohužiaľ, zlá predpoveď vyšla. Neočakávame, že by v tomto počasí vôbec niekto prišiel. Ale v prvom rade letecký deň rušíme kvôli bezpečnosti.“

Letecký meteorológ Martin Housa vysvetľuje: „Nárazový vietor dosahuje rýchlosť až 15 až 20 m/s. Piloti by nemohli ani plnohodnotne predvádzať svoje ukážky a takýto vietor a turbulencia môže byť pre ľahšie lietadlá aj nebezpečný. Oblačnosť je veľmi nízka, niektoré kopce v okolí letiska majú zakryté vrcholy.”

Sobota napriek chladnejšiemu počasiu dopadla na výbornú. Ohlasy návštevníkov bol pozitívne. Podujatie bolo dôstojnou spomienkou na Milana Rastislava Štefánika, významnú osobnosť slovenských dejín. Organizátori odhadli, že prvý deň podujatie navštívilo približne 20.000 ľudí. Fotoreportáž z podujatia si môžete pozrieť tu.

Diváci, ktorí si kúpili lístky na nedeľňajší program, skrátka neprídu. „Tieto vstupenky budú môcť diváci použiť na nedeľňajší program počas medzinárodných leteckých dni SIAF 2019, ktoré uskutočnia 3. a 4. augusta 2019 na letisku Sliač. Alebo, ak nemôžu v tom čase prísť, peniaze za vstupenku im budú vrátené,“ informovali organizátori.

Všetky potrebné informácie je možné nájsť na webstránkach www.festivalletectva.sk, fanúšikovskej stránke Festival letectva Piešťany na Facebooku a na instagramovom profile @festivalletectva.

TS/red

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články