Predpoveď počasia strašila organizátorov Festivalu letectva už pred samotným podujatím. Studený vzduch, ktorý mal doraziť nad Slovensko, mal spôsobiť výrazné ochladenie a priniesť zrážky. Sobota však napokon z pohľadu počasia dopadla výrazne lepšie ako sa očakávalo. Tí, ktorí si nechali návštevu na nedeľu však mali smolu. Nedeľný program organizátori ráno zrušili.

Prinútila ich k tomu nízka oblačnosť, dážď a nárazový vietor. Kým v sobotu sa počasie pesimistických predpovedí nedržalo, v nedeľu ráno sa už očakávania meteorológov naplnili. Vzhľadom na to, že vývoj počasia nedával nádej na zlepšenie, organizátori sa rozhodli úplne zrušiť druhý deň festivalu.

Bezpečnosť pilotov a návštevníkov je prvoradá

„Práve zasadal krízový štáb Festivalu letectva. Na letisku intenzívne prší a fúka silný vietor. Podľa meteorológa sú poveternostné podmienky na hranici možnosti lietania. Do poslednej chvíle sme verili, že počasie bude lepšie tak, ako včera. Kvôli bezpečnosti divákov sme museli spraviť rázne rozhodnutie. Dnešný letecký deň je ZRUŠENÝ. Ak ste si kúpili vstupné na nedeľu, bude možnosť vstupenky vrátiť, alebo ich použiť na nedeľu SIAF 2019,“ informovali organizátori na sociálnych sieťach. Podľa letového riaditeľa podujatia Ivana Chvojku je prvoradá bezpečnosť letcov a divákov. „Dnes, bohužiaľ, zlá predpoveď vyšla. Neočakávame, že by v tomto počasí vôbec niekto prišiel. Ale v prvom rade letecký deň rušíme kvôli bezpečnosti.“

Letecký meteorológ Martin Housa vysvetľuje: „Nárazový vietor dosahuje rýchlosť až 15 až 20 m/s. Piloti by nemohli ani plnohodnotne predvádzať svoje ukážky a takýto vietor a turbulencia môže byť pre ľahšie lietadlá aj nebezpečný. Oblačnosť je veľmi nízka, niektoré kopce v okolí letiska majú zakryté vrcholy.”

Sobota napriek chladnejšiemu počasiu dopadla na výbornú. Ohlasy návštevníkov bol pozitívne. Podujatie bolo dôstojnou spomienkou na Milana Rastislava Štefánika, významnú osobnosť slovenských dejín. Organizátori odhadli, že prvý deň podujatie navštívilo približne 20.000 ľudí. Fotoreportáž z podujatia si môžete pozrieť tu.

Diváci, ktorí si kúpili lístky na nedeľňajší program, skrátka neprídu. „Tieto vstupenky budú môcť diváci použiť na nedeľňajší program počas medzinárodných leteckých dni SIAF 2019, ktoré uskutočnia 3. a 4. augusta 2019 na letisku Sliač. Alebo, ak nemôžu v tom čase prísť, peniaze za vstupenku im budú vrátené,“ informovali organizátori.

Všetky potrebné informácie je možné nájsť na webstránkach www.festivalletectva.sk, fanúšikovskej stránke Festival letectva Piešťany na Facebooku a na instagramovom profile @festivalletectva.

TS/red

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972