Connect with us

Aktuality

Fašiangy, mjasopust, karneval, ples, magické dni a škôlkári?

Published

on

Teraz dozaista lovíte v pamäti, čo by ste vedeli o týchto slovách povedať vy. Vybavuje sa vám zmiešanina zvykov a tradícií, ktoré patria k tomuto obdobiu ale v podstate viete len týchto pár slov. Deti v Materskej škole Horná Streda zažili pár dní venovaných týmto sviatkom, kde im pani učiteľky rozmanitým spôsobom spravili prierez informácií, ktoré samozrejme preložili do detskej reči.

[singlepic id=39790 w=520 h=340 float=center]

 

Týždeň venovaný fašiangovému obdobiu sa začal vyrábaním dekorácií v karnevalovom duchu, kde sa deti v materskej škole naučili rôzne techniky pre výrobu slávnostných girlánd, ktoré sa dajú použiť na rôzne oslavy. Nesmel chýbať nácvik piesne Fašiangy Turíce, ktorá navodila folklórnu atmosféru našich starých mám, kedy bol ten správny čas, aby sa deti zahrali na tradičné dedinské zvyky a hry počas Fašiangov.

V ďalšom dni sa pomocou informačno – komunikačných technológií presunuli na Karneval v Riu, kde ich oslovila rôznorodosť masiek, takže sa deň zavŕšil vytváraním škrabošiek. Množstvo informácií dopĺňali tvorivé dielne, dramatizácie i hudobno-pohybové hry a deti tak mali možnosť zapojiť sa do karnevalových príprav, ktoré zavŕšili sedením na stoličkách :-) ale nie, samozrejme že neobyčajným KARNEVALOM.

Od samého ranného príchodu do MŠ smeli byť deti v maskách a karnevalovalo sa celý deň. Hneď ráno sa kúzelníkovi podarilo pani učiteľku Evičku premeniť čarovnou paličkou, no aj napriek tomu jej šikovné rúčky pomohli poobliekať deti do masiek. Pani učiteľka Martinka sa zmenila na Zúbkovú vílu, ktorá mala pre deti pripravené rozprávkové súťaže – Na Popolušku, Presnú mušku princa, Hľadanie diamantov, Na zlatú rybku i Gúľanie Janka Hraška… Na férového ducha hier a disciplínu dozeral rozprávkový policajt – p. uč. Dadka, ktorý im spravil triednu prepadovku :-)

Dvorným fotografom sa stala učiteľka Janka, ktorá dokumentovala všetky pohyby našich karnevalových ratolestí. Víly, princezné, ježibabka, ninja, čertík, kúzelník, trpaslík, šaško, dinosaurus, indián so svojou indiánskou princeznou.. a kooopec iných masiek si vyskúšali klasické i netradičné tanečné kreácie pod taktovkou šikovnej pani učiteľky, ktorá si pre ľahšie tancovanie polietala medzi maskami na metle.

A aby sa nezabudlo na plesové záležitosti, čakala na deti tombola z dielne pani učiteľky a podpory sponzorov – predajňa Profík, firmy Plantex, záhradné centrum Charvát, p. Hradil, rodina Deanková, pani ekonómka, rodina Burzová, rodina i priatelia p. Schmidovej. A keďže fašiangové obdobie charakterizuje hlavne veľa veľa jedla, šikovné mamičky pani Királová a pani Kusá napiekli deťom sladké pochutinky, ktoré doplnili energiu a mohlo sa tancovať, maľovať na tvár, spievať, hrať…

DOSKARNEVALOVANIA O ROK!!!

Text: Martina Schmidová Foto: Adam Jankech

[nggallery id=2140]

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články