AktualityKoktailVaše PNky

Fašiangy, mjasopust, karneval, ples, magické dni a škôlkári?

By 13. februára 2013No Comments

Teraz dozaista lovíte v pamäti, čo by ste vedeli o týchto slovách povedať vy. Vybavuje sa vám zmiešanina zvykov a tradícií, ktoré patria k tomuto obdobiu ale v podstate viete len týchto pár slov. Deti v Materskej škole Horná Streda zažili pár dní venovaných týmto sviatkom, kde im pani učiteľky rozmanitým spôsobom spravili prierez informácií, ktoré samozrejme preložili do detskej reči.

[singlepic id=39790 w=520 h=340 float=center]

 

Týždeň venovaný fašiangovému obdobiu sa začal vyrábaním dekorácií v karnevalovom duchu, kde sa deti v materskej škole naučili rôzne techniky pre výrobu slávnostných girlánd, ktoré sa dajú použiť na rôzne oslavy. Nesmel chýbať nácvik piesne Fašiangy Turíce, ktorá navodila folklórnu atmosféru našich starých mám, kedy bol ten správny čas, aby sa deti zahrali na tradičné dedinské zvyky a hry počas Fašiangov.

V ďalšom dni sa pomocou informačno – komunikačných technológií presunuli na Karneval v Riu, kde ich oslovila rôznorodosť masiek, takže sa deň zavŕšil vytváraním škrabošiek. Množstvo informácií dopĺňali tvorivé dielne, dramatizácie i hudobno-pohybové hry a deti tak mali možnosť zapojiť sa do karnevalových príprav, ktoré zavŕšili sedením na stoličkách :-) ale nie, samozrejme že neobyčajným KARNEVALOM.

Od samého ranného príchodu do MŠ smeli byť deti v maskách a karnevalovalo sa celý deň. Hneď ráno sa kúzelníkovi podarilo pani učiteľku Evičku premeniť čarovnou paličkou, no aj napriek tomu jej šikovné rúčky pomohli poobliekať deti do masiek. Pani učiteľka Martinka sa zmenila na Zúbkovú vílu, ktorá mala pre deti pripravené rozprávkové súťaže – Na Popolušku, Presnú mušku princa, Hľadanie diamantov, Na zlatú rybku i Gúľanie Janka Hraška… Na férového ducha hier a disciplínu dozeral rozprávkový policajt – p. uč. Dadka, ktorý im spravil triednu prepadovku :-)

Dvorným fotografom sa stala učiteľka Janka, ktorá dokumentovala všetky pohyby našich karnevalových ratolestí. Víly, princezné, ježibabka, ninja, čertík, kúzelník, trpaslík, šaško, dinosaurus, indián so svojou indiánskou princeznou.. a kooopec iných masiek si vyskúšali klasické i netradičné tanečné kreácie pod taktovkou šikovnej pani učiteľky, ktorá si pre ľahšie tancovanie polietala medzi maskami na metle.

A aby sa nezabudlo na plesové záležitosti, čakala na deti tombola z dielne pani učiteľky a podpory sponzorov – predajňa Profík, firmy Plantex, záhradné centrum Charvát, p. Hradil, rodina Deanková, pani ekonómka, rodina Burzová, rodina i priatelia p. Schmidovej. A keďže fašiangové obdobie charakterizuje hlavne veľa veľa jedla, šikovné mamičky pani Királová a pani Kusá napiekli deťom sladké pochutinky, ktoré doplnili energiu a mohlo sa tancovať, maľovať na tvár, spievať, hrať…

DOSKARNEVALOVANIA O ROK!!!

Text: Martina Schmidová Foto: Adam Jankech

[nggallery id=2140]

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972