Aktuality

Farebný chaos na sídliskách sa snažia zastaviť v Ružinove

By 11. februára 2013No Comments

Projekt, ktorý má predchádzať farebnej nejednotnosti zateplených fasád, môže byť inšpiráciou aj pre Piešťany.

[singlepic id=38946 w=520 h=340 float=center]

 

„Snahou bolo spoločne vypracovať ideové riešenie a pomôcku, ktorá by slúžila obyvateľom Ružinova a pomáhala im pri ich osobnom rozhodovaní o vizuálnej stránke zatepľovania či nového riešenia ich fasády,“ píšu na stránke projektfasady.sk jeho autori. Týždenník Trend priniesol s dvoma z nich rozhovor, v ktorom podrobnejšie vysvetľujú detaily projektu.

„Dnešný stav môže byť spôsobený tým, že tu stále existuje frustrácia z totalitnej minulosti a prejavuje sa to aj cez fasády. Ľudia majú potrebu potlačiť sivosť socializmu a presadiť niečo veselé,“ povedala pre Trend Katarína Lukić Balážiková.

Podľa jej kolegu Martina Uhríka nie je na podobné iniciatívy nikdy neskoro. „V hre je totiž otázka životnosti zatepľovacích systémov a ich kvality. Je omyl domnievať sa, že kto zateplil, má na päťdesiat rokov pokoj.“

Projekt Fasády má prostredníctvom svojej internetovej stránky inšpirovať obyvateľov domov, ktorí sa chystajú zateplovať. Tamojší stavebný úrad ho bude ponúkať ako manuál, na základe ktorého sa môže farebnosť sídliska Ružinov vyvíjať koncepčne.

Autori využili základný mestský vzťah, ktorým je susedstvo. V okolí domov vzniká podľa nich poloverejný priestor, kde sa susedia stretávajú a komunikujú spolu. Pritom spoločne rozhodujú aj o úpravách tohto priestoru, či už sa týkajú fasád alebo mestského mobiliáru.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Lívia Gažová

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972