Evu otvorili verejnosti, má nový bazén

4. júna 2012 Off Od

Hovorí sa, že veci na Evu treba mať vždy zabalené, ako keď ide žena do pôrodnice. V deň otvorenia kúpaliska pre verejnosť bolo takto pripravených asi desať plavcov, prevažne seniorov. Čakali pred vchodom a živo diskutovali o tom, čo im tento rok Eva ponúkne. Kúpalisko zahájilo svoju 78. sezónu 4. júna o 11.00 h.

[singlepic id=30771 w=320 h=240 float=left]„Na Markíze hlásili, že sú otvorené tri zo štyroch bazénov,“ oznámil jeden z čakajúcich. Ostatní sa od neho dozvedeli, že prevádzkovatelia kúpaliska pripravili na toto leto malý detský bazén. Ten pôvodný, okrúhly s horúcou vodou už roky využívajú na oddych najmä dospelí.

Hovorilo sa aj o príčinách zlého stavu krytého bazéna, ktorý je dlhodobo zatvorený. Podľa viacerých pravidelných návštevníkov za to môže privatizácia kúpeľov. Reč sa preto zvrtla na politiku, ale debatu na túto tému rýchlo ukončili: „Nebudeme predsa politizovať, sme na Eve!“ Všetci sa jednoznačne zhodli, že treba poďakovať členom Klubu vodného póla Kúpele Piešťany, ktorí sa opäť podujali Evu aspoň na leto sprístupniť aj verejnosti.

Vodnopólisti ešte nemajú istú dotáciu na prevádzku. Peniaze im každoročne poskytuje radnica, zatiaľ sa však tento bod na program mestského zastupiteľstva nedostal. Podľa predsedu Klubu vodného póla Ľudovíta Kubána neexistuje žiadny prísľub, že peniaze naozaj dostanú: „Vsádzame na zdravý rozum našich poslancov, ktorí verím že nedopustia, aby tu kúpalisko nebolo.“

Doteraz to podľa jeho slov bez dotácie nešlo. Každý rok však optimalizujú náklady. Vlani všetky peniaze od radnice neminuli a časť vrátili. „Snažíme sa Eve robiť reklamu. Tým, že máme nový detský bazén, predpokladáme, že by mohli mať mladí ľudia väčší záujem.“

Potrebné financie už poslanci z mestského rozpočtu vyčlenili, nikto nebol proti. Dotáciu pre vodnopólistov pravdepodobne zaradia do programu najbližšieho zastupiteľstva.

Prevádzkovatelia tento rok nezvyšovali ceny vstupného, s čím boli prví návštevníci Evy veľmi spokojní. Zľavy majú klienti kúpeľov, zdravotne ťažko postihnutí, dôchodcovia aj deti.

[singlepic id=30766 w=320 h=240 float=right]Aj počas tejto sezóny budú pravidelne vo všetkých bazénoch meniť vodu, ktorá je z časti termálna a z časti úžitková. Jej najväčšou výhodou je, že ju netreba zohrievať. „Ak by mala ísť voda priamo z prameňa, bola by veľmi horúca na to, aby do bazéna vôbec išla. Preto sa musí ochladzovať úžitkovou vodou,“ vysvetlil Ľudovít Kubán a dodal, že kúpaliská, ktoré využívajú iba úžitkovú vodu sú pravidelne v strate. Teplota vody v plaveckom aj v novom detskom bazéne sa pohybuje od 26 do 28 °C, oddychový bazén má 34 až 36 °C.

Budúcnosť kúpaliska Eva bola témou aj na poslednom zasadnutí mestskej rady. Primátor Remo Cicutto informoval poslancov o rokovaniach s vedením Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, ktoré ponúkli radnici dlhodobý prenájom celého areálu. Tejto téme sa budeme venovať v ďalšom článku.

Prečítajte si aj rozhovor s Katarínou Bačíkovou Vanglovou o detstve strávenom na kúpalisku

[nggallery id=1697]

Text a foto: Martin Palkovič