Connect with us

Aktuality

Elektronická párty v Ratnovskej zátoke jedných potešila, iných poriadne naštvala

Published

on

V piatok 16. augusta sa v areáli vodnolyžiarskeho vleku v Ratnovskej zátoke konala elektronická open air párty, na ktorej boli hlavnými hosťami DJi Dance ExXtravaganza z rádia Europa 2. Toto podujatie však bolo v Piešťanoch témou celého víkendu. Kým niekoľko stoviek mladých ľudí sa zabávalo, mnohí obyvatelia Piešťan, ale i okolitých obcí, sa sťažovali na nadmernú hlučnosť ešte o 4-tej ráno. Polícia do dnešného dňa dostala na túto akciu 19 podnetov.

[singlepic id=46009 w=560 h=385 float=center]

Sťažnosti zaznamenali i na obecnom úrade v Ratnovciach. „Dostali sme tri emaily,“ povedal starosta obce Martin Adamča a dodal, „areál v Ratnovskej zátoke však nie je v našom poli pôsobnosti. Je to kataster Piešťan. My sme na to nedávali ani žiaden súhlas, pred desiatimi dňami sme dostali iba informáciu, že sa tam nejaká párty chystá.“

Viacerí ľudia sa pýtali, kto takéto niečo povolil. Rozhorčené slová smerovali na vedenie piešťanskej radnice. „Mesto nevydáva povolenia na takéto akcie – existuje iba tzv. oznamovacia povinnosť, ktorú si organizátori splnili. Podľa zákona o verejných kultúrnych podujatiach môže mesto zakázať akciu iba v dvoch prípadoch – ak miesto konania je nebezpečné pre účastníkov, alebo ak podujatie  prekáža verejnej doprave a zásobovaniu,“ informovala Barbora Piovarčiová, hovorkyňa piešťanského mestského úradu. Podľa jej vyjadrenia nie je v poriadku, že hlasná hudba vyrušovala obyvateľov ešte o štvrtej ráno,  avšak neexistuje žiadna právna norma, podľa ktorej by bolo možné podujatie okamžite zakázať alebo organizátorov pokutovať za porušenie hlučnosti. „Naši policajti by tak mohli učiniť  jedine, ak by si usporiadateľ nesplnil oznamovaciu povinnosť alebo za porušenie verejného poriadku atď., nie za hlučnosť lebo táto by musela byť zmeraná,“ povedala B. Piovarčiová. Podľa nedávneho vyjadrenia prednostky piešťanského mestského úradu Denisy Bartošovej sa merania na jednotlivých akciách nerobia. Ich cena sa pohybuje od 1000 do 4700 eur a v prípade dokázaného porušenia [singlepic id=46001 w=320 h=240 float=left]limitu je uloženie sankcie problematické, pretože ide iba o jednorazové prekročenie povolenej hladiny a to nie je zdraviu škodlivé.

Na podujatí bola aparatúra s výkonom 30000 W. To si milovníci elektronickej hudby, ktorých bolo podla statusu na facebookovej skupine Europa 2 – Dance Exxtravaganza 3000, podľa vyjadrenia organizátorov 1200, riadne užívali. K problému prílišnej hlučnosti sa vyjadril Andrej Jánoš z NPD group s.r.o, ktorá bola organizátorom akcie: „Čo sa týka ozvučenia, riešila nám ho externá spoločnosť a nakoľko to bol nultý ročník, nemali sme dostatočné informácie, čo sa týka ozvučenia a jeho vplyvu na okolité obce. Vzniknutý problém nás veľmi mrzí a v budúcnosti urobíme všetko pre to, aby sme predišli podobným nepríjemnostiam. Ešte raz sa ospravedlňujeme za vzniknuté ťažkosti.“

Polícia v súvislosti s konaním párty eviduje 19 podnetov týkajúcich sa rušenia nočného pokoja. „Riešime ich ako priestupky proti verejnému poriadku. V zmysle zákona č. 479/2008 o športových a kultúrnych podujatiach má polícia oprávnenie zakázať podujatie alebo vylúčiť účastníka podujatia, ak na podujatí hrozí bezprostredné nebezpečenstvo narušenia verejného poriadku alebo je ohrozené zdravie účastníkov podujatia,“ informovala Martina Kredatusová, hovorkyňa KR PZ v Trnave.

[nggallery id=2448]

Autor: T. Hudcovič Foto: Mário Petlák

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články