Aktuality

Elektronická párty v Ratnovskej zátoke jedných potešila, iných poriadne naštvala

By 19. augusta 201324 augusta, 2013No Comments

V piatok 16. augusta sa v areáli vodnolyžiarskeho vleku v Ratnovskej zátoke konala elektronická open air párty, na ktorej boli hlavnými hosťami DJi Dance ExXtravaganza z rádia Europa 2. Toto podujatie však bolo v Piešťanoch témou celého víkendu. Kým niekoľko stoviek mladých ľudí sa zabávalo, mnohí obyvatelia Piešťan, ale i okolitých obcí, sa sťažovali na nadmernú hlučnosť ešte o 4-tej ráno. Polícia do dnešného dňa dostala na túto akciu 19 podnetov.

[singlepic id=46009 w=560 h=385 float=center]

Sťažnosti zaznamenali i na obecnom úrade v Ratnovciach. „Dostali sme tri emaily,“ povedal starosta obce Martin Adamča a dodal, „areál v Ratnovskej zátoke však nie je v našom poli pôsobnosti. Je to kataster Piešťan. My sme na to nedávali ani žiaden súhlas, pred desiatimi dňami sme dostali iba informáciu, že sa tam nejaká párty chystá.“

Viacerí ľudia sa pýtali, kto takéto niečo povolil. Rozhorčené slová smerovali na vedenie piešťanskej radnice. „Mesto nevydáva povolenia na takéto akcie – existuje iba tzv. oznamovacia povinnosť, ktorú si organizátori splnili. Podľa zákona o verejných kultúrnych podujatiach môže mesto zakázať akciu iba v dvoch prípadoch – ak miesto konania je nebezpečné pre účastníkov, alebo ak podujatie  prekáža verejnej doprave a zásobovaniu,“ informovala Barbora Piovarčiová, hovorkyňa piešťanského mestského úradu. Podľa jej vyjadrenia nie je v poriadku, že hlasná hudba vyrušovala obyvateľov ešte o štvrtej ráno,  avšak neexistuje žiadna právna norma, podľa ktorej by bolo možné podujatie okamžite zakázať alebo organizátorov pokutovať za porušenie hlučnosti. „Naši policajti by tak mohli učiniť  jedine, ak by si usporiadateľ nesplnil oznamovaciu povinnosť alebo za porušenie verejného poriadku atď., nie za hlučnosť lebo táto by musela byť zmeraná,“ povedala B. Piovarčiová. Podľa nedávneho vyjadrenia prednostky piešťanského mestského úradu Denisy Bartošovej sa merania na jednotlivých akciách nerobia. Ich cena sa pohybuje od 1000 do 4700 eur a v prípade dokázaného porušenia [singlepic id=46001 w=320 h=240 float=left]limitu je uloženie sankcie problematické, pretože ide iba o jednorazové prekročenie povolenej hladiny a to nie je zdraviu škodlivé.

Na podujatí bola aparatúra s výkonom 30000 W. To si milovníci elektronickej hudby, ktorých bolo podla statusu na facebookovej skupine Europa 2 – Dance Exxtravaganza 3000, podľa vyjadrenia organizátorov 1200, riadne užívali. K problému prílišnej hlučnosti sa vyjadril Andrej Jánoš z NPD group s.r.o, ktorá bola organizátorom akcie: „Čo sa týka ozvučenia, riešila nám ho externá spoločnosť a nakoľko to bol nultý ročník, nemali sme dostatočné informácie, čo sa týka ozvučenia a jeho vplyvu na okolité obce. Vzniknutý problém nás veľmi mrzí a v budúcnosti urobíme všetko pre to, aby sme predišli podobným nepríjemnostiam. Ešte raz sa ospravedlňujeme za vzniknuté ťažkosti.“

Polícia v súvislosti s konaním párty eviduje 19 podnetov týkajúcich sa rušenia nočného pokoja. „Riešime ich ako priestupky proti verejnému poriadku. V zmysle zákona č. 479/2008 o športových a kultúrnych podujatiach má polícia oprávnenie zakázať podujatie alebo vylúčiť účastníka podujatia, ak na podujatí hrozí bezprostredné nebezpečenstvo narušenia verejného poriadku alebo je ohrozené zdravie účastníkov podujatia,“ informovala Martina Kredatusová, hovorkyňa KR PZ v Trnave.

[nggallery id=2448]

Autor: T. Hudcovič Foto: Mário Petlák

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972