Aktuality

Elektráreň dostáva pôvodný vzhľad, termín otvorenia sa posúva

By 16. augusta 201317 augusta, 2013No Comments

Technicky náročné odstraňovanie náteru z fasády Starej elektrárne posunie pôvodne plánovaný termín jej otvorenia pre verejnosť na jar budúceho roka.

[singlepic id=45818 w=520 h=340 float=center]

 

„Po týždňoch prác, ktoré neprinášali výrazný vizuálny posun, sme sa dostali do novej fázy rekonštrukcie. Spočíva v odstránení nepôvodného náteru Dikoplast z fasády budovy,“ potvrdil hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.

Podľa jeho slov ide o extrémne priľnavú hmotu. „Pôvodný odhad prác – dva týždne sa ukázal len ako zbožné prianie, nakoľko v škárach a na omietke drží tento nepriedušný náter skutočne pevne a postupovať musíme opatrne, ak chceme zachovať murivo v pôvodnom stave bez omietky.“

Táto časť stavebných prác je preto jedným z prekvapení, ktoré oprava pamiatky priniesla. Zdržanie spôsobili aj neočakávane hrubé betónové základy, na ktorých boli uložené pôvodné generátory.

Aj preto zatiaľ investor Západoslovenská energetika nestanovil nový termín otvorenia, malo by to však byť na jar budúceho roka. V súčasnosti prebieha inštalácia vzduchotechniky. Projekt bude finišovať výmenou rozbitých okenných tabúľ a vymaľovaním interiéru do originálnej podoby vrátane ozdobných prvkov.

Priestory Starej elektrárne budú po rekonštrukcii slúžiť na prednášky, výstavy a koncerty. Ich hlavnou funkciou však bude interaktívne vzdelávanie detí v oblasti fyziky.

Dieslová elektráreň rozsvietila prvé žiarovky v Piešťanoch v roku 1906. Slúžila až do konca II. svetovej vojny, potom z nej bola transformačná stanica. Dodnes sú zachované originálne architektonické prvky – ružové tehlové murivo a z tehiel vytvorená plastická výzdoba fasády. Pozoruhodný je aj vnútorný priestor, najmä veľkorysá galéria, ktorá bola kedysi plná strojov.

[singlepic id=45817 w=520 h=340 float=center]

(red)

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972