Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (8/2016)

Published

on

Február sa pomaly, ale isto blíži ku svojmu koncu a na budúcu sobotu nás čakajú voľby, ktoré na najbližšie 4 roky rozhodnú o zložení parlamentu. Uplynulý týždeň v Piešťanoch bol ale tiež nabitý najrôznejšími udalosťami i témami, ktoré patrili odhaleniu páchateľa explózií, budove Centroom i ďalším obvineným v kauze CT-čka. Výber toho najzaujímavejšieho nájdete v dnešnom editoriali.

auto-640x428

Tradične začíname rubrikou Aktuality, ktorá opäť priniesla množstvo článkov. Dôležitá informácia prišla od polície, pretože príslušníci krajskej a okresnej polície odhalili drogovú trestnú činnosť a aj páchateľa, ktorý mal na svedomí explózie v paneláku na sídlisku Adam Trajan i výbuch auta na ulici Andreja Hlinku. Študentke vysokej školy sme pomáhali článkom s písaním diplomovky, ku ktorej potrebuje vyplnenie dotazníka týkajúceho sa propagácie služieb kúpeľov pre miestnych obyvateľov. Venovali sme sa tiež poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí svojim hlasovaním rozhodli o nahradení primátora Miloša Tamajku vo funkcii predsedu dozornej rady TAVOS-u. Primátor s týmto rozhodnutím nesúhlasí a uznesenie odmieta popísať.

Vladimir Benko 19.2.2016 (01185)_resize

Priniesli sme vám exkluzívny článok, v ktorom nám autor sanačného projektu budovy Centroom Vladimír Benko prezradil rôzne zaujímavosti o konštrukcii stavby i samotnej sanácii. Potešujúca správa prišla z mestského úradu, ktorý má vďaka výberovým konaniam konečne riadnych šéfov oddelení, a treba podotknúť, že niektorí z nich sú staronoví. Diskusiu vyvolal článok, týkajúci sa petície obyvateľov nových domov na Bodone, ktorí žiadajú preloženie zberného strediska.

zberny dvor0

Včera sme vás informovali o zámere, vďaka ktorému by malo byť udelené Ladislavovi Bačíkovi in memoriam čestné občianstvo. Venovali sme sa aj novým monitorovacím kamerám, ktoré by mali dohliadať na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky v meste a na Slovensku. Z celkového počtu 739 by ich malo byť v Piešťanoch a okolí šesť.

IMG_9777

Rubrika Kultúra priniesla napríklad článok týkajúci sa fotografickej súťaže SLOVAK PRESS FOTO. Vernisáže sa zúčastnili viacerí autori ocenených fotografií. Priniesli sme vám tiež informáciu o pripravovanej premiére hry Vadí nevadí, ktorú pilne cvičí Divadlo Dino. Dom umenia ju zažije v sobotu 19. marca o 19:00. Čitateľov zaujal tiež článok o knihe fotografa Ivana Mocka s názvom „Džony Nenápadko – Fantóm nemocnice“, ktorá už uzrela svetlo sveta a momentálne ju čaká slávnostný krst.

b-N6224488_53864_20160103_96301IMG_7062_resizeV Koktaile sme zasa písali napríklad o ďalšej swingovej tančiarni, ktorú pripravuje Piešťanský pivovar v spolupráci s tanečnou školou B – Swing. Svojim úspechom nás potešila Eva Wernerová, ktorej projekt získal ocenenie Strieborná Záhrada roka 2015. Opäť sme sa zaoberali témou bobrov v Piešťanoch a fotoúlovkom, ktorý sa podaril nášmu čitateľovi.

12745833_1705843733008387_8275472941425797773_n

Písali sme aj o podujatí, ktoré pripravuje Piešťanský pivovar v spolupráci s organizátormi z in:rave. Fanúšikov čaká nadupaná “drum&bass night”, na ktorej ako headlineri vystúpia June Miller z Holandska a dvojica zástupcov britskej scény Technimatic a Raw Signal. Potešila nás Nadácia Orange, ktorá opäť podporí tých, čo zo Slovenska robia lepšie miesto pre život.

10366127_960057987377178_2471208378042715190_nŠportové dianie prinieslo našich florbalistov, ktorí porazili po vyrovnanom úvode Novú Dubnicu 9:3. Rugbisti z Rugby Union Clubu Piešťany zabojovali na snehu, v Čechách sa zúčastnili turnaja Mulata Snow Rugby 2016. Piešťanskému cyklistovi Zemanovi sa síce na podujatí v pražskom nákupnom centre nedarilo, víťazstvo si však odniesol jeho tímový kolega Lelb. Potešili nás naši atletickí veteráni z oddielu TJ Družba Piešťany, ktorým sa darilo na Halových majstrovstvách Slovenska v Bratislave.

kucko 400

Ďalšie zaujímavé články chystáme aj na dnešnú nedeľu, zostaňte s nami.

-lt/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články