Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (7/2016)

Published

on

Hoci v kalendári máme ešte oficiálne zimu, školákom v našom kraji už od včera začali jarné prázdniny. Uplynulý týždňom na PNkách však rezonovali najmä témy z prvého tohtoročného mestského zastupiteľstva. Zasadnutie bolo rozhodne búrlivé a niektoré z informácií, ktoré na ňom odzneli, sú stále aktuálne, preto sa im budeme venovať aj počas nasledujúcich dní.  

Ak teda s deťmi voľné dni trávite doma, na výber máte z niekoľkých tipov ako napríklad tábory, workshopy, herne a kino. A keďže v trnavskom kraji v posledných dňoch  úradovala aj chrípku, ktorá mala za následok nárast chorobnosti v kraji až o 76,8 %, dávajte si na svoje zdravie pozor.

Pre všetkých, ktorých zaujíma dianie na miestnej politickej scéne, sme pripravili ešte pred konaním mestského zastupiteľstva „výcuc“ zo správ hlavného kontrolóra, podľa ktorých NKÚ na kontrolu do Piešťan nepríde  a  Mesto pri organizačných zmenách porušilo finančnú disciplínu. Vo štvrtok na zastupiteľstve bolo opäť rušno, plavci prišli bojovať za bazén i plávanie v meste a dozvedeli ste sa aj, že rozpočet mesta Piešťany je konečne na svete.

IMG_9752_resizeVo vystúpení občanov zazneli viaceré zaujímavé návrhy, napríklad výzva na odstúpenie primátora a jeho zástupcu. Jedna z členiek najväčšieho poslaneckého klubu Spoločne pre Piešťany poslankyňa Eva Wernerová zasa oznámila, že sa plánuje vzdať mandátu. Chce sa totiž venovať práci pre Služby mesta Piešťany ako krajinný architekt a v spolupráci s novým vedením tejto príspevkovej organizácie Mesta Piešťany začať napríklad s obnovou Mestského parku ošetrením drevín.

Za doterajšie pôsobenie jej poďakoval prostredníctvom blogu Jozef Malík: Evka ďakujeme! Ďalší poslanci z tohto klubu však tiež neustávajú vo svojich aktivitách a chystajú napríklad štvrtkovú debatu „Ako nakopnúť turizmus“ . Podali tiež niekoľko uznesení, ako vysvetľuje napríklad Tomáš Hudcovič (NEKA – Spoločne pre Piešťany) tiež vo svojom blogu: Rozpočtové trampoty – koniec, alebo nový začiatok?

20160220_151622
Na záver týždňa sme sa venovali aj stále aktuálnej téme rozbitých ciest, na ktorých výtlky opravujú služby aj počas zimy. Nezabudli sme ani na malý pohľad do histórie a v našom seriáli o pamätihodnostiach mesta, v ktorých upozorňujeme najmä na oku lahodiace detaily, sme sa tentoraz zamerali na  Obytný dom – Stará lekáreň.

IMG_3273_resizePozvánok na kultúrne podujatia je v tomto ročnom období trochu pomenej, ale ak nemáte program na pondelok popoludní, nenechajte si ujsť vernisáž v Dome umenia, kde budú vystavovať handicapovaní umelci. Porozprávali sme sa aj s obomi šéfkami našej jedinečnej ženskej speváckej skupiny Povoja, korá vydáva nové CD-čko a uvítala by aj „omladinu“. Súťaž o dva lístky na koncert Geišbergovcov síce už skončila, ale ich vystúpenie bude až dnes večer v Piešťanskom pivovare, a tak si ho ešte môžete užiť.

jazycenie v anglictine_resizeĎalší zaujímavý rozhovor viedol náš kolega Lukáš Turňa so šéfom občianskeho združenia KVAS, aktivistom, organizátorom rôznych podujatí a prevádzkovateľom dvoch originálnych priestorov v meste, Aurelom Rusnákom: ŽiWell nie je len bar, je to priestor napĺňajúci komunitné potreby…V rubrike Koktail sme priniesli aj Vaše príspevky ako Karneval rozžiaril celý Úsmev alebo Účastníci projekcie sa dozvedeli viac o svätom Tomášovi v Indii. Rovnako od čitateľov PNiek prišli tipy na to, že šikovné ručičky sa opäť stretnú v ŽiWlli a informácia: Materské centrum Úsmev otvára nové cvičenia.

IMG_4578_resizeAj športových „infošiek“ bolo v uplynulom týždni pomenej, no dozvedeli ste sa napríklad, že Havrani na záver sezóny hrajú bez troch hráčov, ďalej v Rugby: Slovenská únia získala nového generálneho partnera, ktorým je piešťanská firma a v netradičnom športe sa stal Filip Zeman najlepším Slovákom na premiérovom Downmalle v Bratislave. Naše Čajky si v príprave poradili s rumunským Klužom a darilo sa tiež florbalistom, ktorí včera večer pokorili na domácej pôde Dubnicu obdivuhodným skóre 9:3.
Nezabudnite, že PNky Vám prinášajú zdarma informácie sedem dní v týždni, na dnes máme ešte napríklad pripravený rozhovor s kandidátom za stranu OĽANO a držiteľom ocenenia Alanom Suchánkom a ďalšie zaujímavé témy chystáme aj v budúcom týždni. Ak máte záujem, podporiť prácu redakcie môžete formou objednávky reklamy pre Vašu firmu na našom webovom portáli.

Peknú, hoci upršanú, prázdninovú februárovú nedeľu želá za všetkých redaktorov

Adriana Drahovská

(pozn. red: autori fotografií sú uvedení pri jednotlivých článkoch)

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články