Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (6/2016)

Published

on

Február sa nezadržateľne blíži do svojej polovice a jeho dnešný štrnásty deň určite poteší všetkých zamilovaných, ktorí môžu svojich partnerov potešiť pozornosťou na Deň svätého Valentína. Pre veriacich a tých, ktorí dodržiavajú tradičné zvyky bola zase dôležitým dňom popolcová streda a začiatok 40 dňového pôstu. Týždeň priniesol mnoho zaujímavých udalostí a ich stručný prehľad nájdete opäť v nedeľňajšom editoriale. 

12669571_936878509681299_8310691895703948313_n

Pracovný týždeň začal v pondelok 8. februára. V rubrike Aktuality sme našich čitateľov informovali o tom, aby v prípade, že nebudú môcť voliť vo svojom volebnom okrsku, nezabudli na vybavenie hlasovacieho preukazu. Potešujúca správa prišla z Vrbového, ktorého obyvatelia aj s podporou Piešťancov bojujú o ihrisko Žihadielko, ale dostalo sa im aj naozaj nečakanej podpory priamo od Chucka Norrisa.

V utorok sme vám priniesli iný pohľad na vratky za plyn od miestneho dodávateľa energie, ktorý zhodnotil ich nízku logiku a nezmyselnosť. Informovali sme vás aj o začiatku 40. dňového pôstneho obdobia a zvykoch, ktoré sa s ním spájajú. Zaujímavá bola správa týkajúca sa opytovateľov poverených Štatistickým úradom Slovenskej republiky. Tí majú v priebehu februára zisťovať v domácnostiach údaje pre štatistiku rodinných účtov.

4176-11_resize

Ďalší deň sme sa opäť otvorili tému železničnej trate Piešťany – Vrbové a informáciou o zamietavom postoji Pamiatkového úradu Slovenskej republiky k žiadosti o jej vyhlásenie za kultúrnu pamiatku. Trnavčania sa zase venujú bezpečnosti prechodov pre chodcov. Obyvatelia mesta môžu upozorniť na riziká a pomôcť k rozhodnutiu, ktoré prechody budú výraze modernizované. Štrajk dohromady až 14 000 učiteľov trvajúci dva týždne síce vládu neobmäkčil, dôležitá správa však prišla z vysokých škôl, pretože až 15 z nich vyhlásilo štrajkovú pohotovosť.

12575900_10207060486224554_84824495_n

Rovnako vo štvrtok 11. februára sme písali o ozbrojenom zlodejovi, ktorý sa snažil po krádeži tržby v obci Pavlice utiecť cez pole, ale bol zadržaný políciou.  Smutná správa zobudila majiteľov obľúbenej vinárne In Vino na Teplickej ulici, pretože ich podnik zrejme od elektrického skratu vyhorel.

03V posledný deň pracovného týždňa sme vás informovali o nových a „staronových“ vedúcich oddelení na Mestskom úrade v Piešťanoch. Polícia sa činila v Trnave, kde krátko po vykradnutí niekoľkých áut prichytila Mohameda. Muž spáchal ešte v roku 2011 niekoľko trestných činov v Nových Zámkoch a kvôli úteku z rakúskeho väzenia na neho bol vydaný medzinárodný zatykač. Správa, ktorá nás naopak nepotešila sa týkala rozšírenia kapacity škôlky na ulici Alexandra Dubčeka, pretože mesto kvôli projektu za až 400 000 môže prísť o 55- tisícovú dotáciu od štátu. Desivo vyzerajúca dopravná nehoda sa včera popoludní stala pri obci Drahovce. Vodič so zákazom viesť motorové vozidlo a 1,07 promile v krvi pri predbiehaní doslova zdemoloval protiidúce auto.

boyhood-33

V rubrike Kultúra sme vám priniesli pozvánku na vernisáž fotografií 4. ročníka súťaže SLOVAK PRESS FOTO, kde sa objavia aj fotografie miestnej rodáčky Katy Sedlak. Organizátori festivalu GRAPE 2016 prezradili mená ďalších protagonistov, tento rok zahrajú Netsky live, Milky Chance, Camo & Krooked, Circa Waves a Bokka. Počas budúceho týždňa nás svojimi vystúpeniami potešia žiaci Základnej umeleckej školy, už zajtra sa predstavia Plejády a v stredu je na programe Zimný koncert.

Koktail priniesol informácie o členoch občianskeho združenia Hrad Tematín, ktorí bilancovali svoje aktivity počas uplynulého roka. Dojímavý bol článok o karnevale v Materskom centre Úsmev, na ktorom deti búrali hranice medzi zdravím a telesným postihnutím. Rozdiely boli však vďaka maskám zanedbateľné a bezprostrednosť najmenších mnohým prítomným vohnala slzy do očí. Pre všetkých zainteresovaných bola potešujúca správa o znovuotvorení Domu pokoja v obci Lúka. Radosť nám svojimi aktivitami už dlhodobo robí folklórny súbor Žito, ktorý sa uchádza o 2 % z daní.

Športový týždeň sa niesol v znamení úspechov. Vodnopólové kadetky smerujú pevným krokom za obhajobou titulu v Národnej lige Slovenskej republiky. Bodovali aj Piešťanské Čajky, ktoré porazili Cassoviu Košice a včera porazili aj Slovan Bratislava. Deň loptových hier, ktorý sa konal v sobotu, navštívilo približne sto detí, ktoré si zasúťažili v deviatich disciplínach a domov si odniesli aj diplomy i medaile.

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články